Tichý mladík Salman Abedi zabil 22 lidí

Dožil se 22 let a v pondělí večer ukončil svůj život tím, že se odpálil mezi účastníky koncertu v Manchesteru. Salman Abedi se zařadil mezi „svaté mučedníky" a současně je dalším z islámských teroristů, který nedorazil do Evropy v uprchlické vlně, ale narodil se svým libyjským rodičům v Anglii. A také je dalším z teroristů, kterého měly tajné služby v hledáčku – a přesto mu v činu nezabránily.
Jak uvedla britská vláda, „manchesterský bomber" cestoval několikrát do Libye, vlasti svých rodičů, když navazoval kontakty buď s al-Kájdou nebo Islámským státem. To zatím britské tajné služby zjišťují. Shodou smutných okolností se z Libye vrátil i minulý týden. Potvrdil to jeho spolužák: „Odjel před třemi týdny a vrátil se nedávno, někdy v posledních dnech."

Rodiče se vrátili do vlasti, Salman a bratr zůstali
Abedi se narodil v Manchesteru v roce 1994 jako druhý nejmladší ze čtyř sourozenců a vyrůstal v uzavřené komunitě Libyjců, která byla známá svým odporem k režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Mladík se zradikalizoval později, ale neví se přesně kdy. Navštěvoval zdejší mešitu, kterou podezřívali, že shání a posílá prostředky pro džihádisty. Jeho rodiče uprchli z Libye právě před Kaddáfího diktátorským prostředím.
Salmanovi rodiče, maminka Samia Tabal a otec Ramadan Abedi, policejní důstojník, se narodili v Tripolisu. Když přišli do Velké Británii, žili nejdřív v Londýně, později se přestěhovali do jižní části Manchesteru, kde žili asi deset let.
Je jen jeden bůh, říkal
Salman navštěvoval místní základní školu, pak byl přijatý na Salfordskou univerzitu, kde od roku 2014 studoval obchodní management – než byl ze studia vyloučen. To už jeho rodiče žili opět v Libyi, kam se vrátili po Kaddáfího porážce a smrti v roce 2011. Britská policie nyní prošetřuje, jestli při svých cestách za rodinou nenavázal v Libyi kontakty s džihádisty. Zatím se ale ví, že část disidentů, kteří uprchli před Kaddífím, a kteří byli členy zakázané Livyjské islámské bojové skupiny (LIFG), žili nedaleko Salmanova bydliště v oblasti Whalley Range. Dům v Elsmore Road, kde Salman
žil, je běžný objekt z červených cihel. Jeho obyvatelé popisují mladého Libyjce jako povýšeného a současně uzavřeného. Jednadvacetiletá Lina Ahmedová říká, že celá rodina „byla opravdu divná". Před několika měsíci, když na ulici veřejně v rámci modlitby poprvé zpíval svou první kalmu (islámskou modlitbu) v arabštině, prý řekl: „Je pouze jeden bůh a prorok Mohammd je jeho posel," dodává Lina. Jeden z přátel popisuje Abediho jako „silně věřícího" a připomíná, že většina rodiny se vrátila zpět do Libye a nechala v Anglii jen Salmana a jeho staršího bratra.
Ukázal tvář plnou nenávisti, vzpomíná imám
Salmanův starší bratr byl učitelem v mešitě Didsburské škole koránu. Imán této mešity se zmínil o tom, že když kázal o nebezpečí tzv. Islámského státu, ukázal mu Salman „svou tvář plnou nenávisti". Salman mešitu navštěvoval během modliteb, ale imám říká, že „nebyl mým přítelem, nebyl upřímný. Pochopil jsem, že se mu nelíbím, protože jsem ve svých kázáních bojoval proti Islámskému státu". Imám dodává, že Salmanův odpor vycítil proto, že ho mladík nezdravil. „My muslimové se zdravíme, když se míjíme, on mě ignoroval," dodává imám.
Alan Kinsey, řidič dodávky, který žije přes ulici a Salmana také znal, popisuje braty jako lidi, kteří nikdy nebývali nenápadní a tiší. „Pořád je někdo navštěvoval." Jeho manželka dodává, že když Salmanovi rodiče odjeli zpět do Libye (bylo to prý před Vánoci), v bytě žil jeden, nebo dva lidé.
Byla to scéna jako z války
Z okna jejich bytu vlála občas libyjská nebo íránská vlajka, to si už Alan Kinsey nevybavuje. „Nevěděli jsme, co to znamená. Mysleli jsme si, že to má nějakou souvislost s fotbalem nebo že protestují proti něčemu, co se dělo u nich doma v Libyi." Policie odpálila dveře Salmanova domova v úterý v 11:30 dopoledne. Jak dokládají místní, nad bydlištěm nejdřív hlídkovaly dvě helikoptéry.
Pak se objevilo asi třicet těžce ozbrojených policistů s ochrannými štíty. „Vypadalo to, že začala válka," říkají místní. Policisté odstranili dřevěný plot, který odděloval Salmanův dům od vedlejšího. Obklíčili dům a na vstupní dveře připevnili černý pás. Ozval se výbuch, dveře vyletěly z pantů. Otřásla se okna. Scéna netrvala ani minutu a půl. Pak se obyvatelé ulice dozvěděli, že jejich dvaadvacetiletý soused, tichý mladík, je onen sebevražedný útočník, který za sebou nechal 22 nevinných obětí.
LIDÉ Z ČR NEZRANĚNI
Mezi oběťmi a zraněnými po pondělním teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru nejsou žádní čeští občané. Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová také dopnila, že několik českých občanů využilo zvláštní tísňovou linku, která byla zřízena po útoku. "Podle informací české ambasády v Londýně nejsou mezi oběťmi ani zraněnými žádní Češi," uvedla Valentová. České velvyslanectví podle ní vychází z informací britské policie, které by se již neměnily měnit.
Teroristický útok, jehož terčem se stali návštěvníci koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové, si vyžádal 22 obětí. Na místě zahynul také pachatel, který na sobě odpálil improvizované výbušné zařízení. Zranění utrpělo 120 lidí, 59 z nich museli záchranáři převézt do nemocnice. Londýnská ambasáda pro české občany zřídila zvláštní telefonickou linku, kterou mohli využít, pokud postrádali někoho ze svých příbuzných nebo potřebovali získat informace související s útokem. "Obrátili se na nás tři lidé s tím, že někoho pohřešují," řekla Valentová. Útok odsoudili světoví i čeští politici. Na britské ambasádě v Praze jsou dnes k dispozici kondolenční knihy, v nichž může svou soustrast vyjádřit česká veřejnost. V noci byla na znamení solidarity s Londýnem nasvícena v britských barvách pražská Petřínská rozhledna.
FICO: BEZPEČNOST PRIORITOU EVROPY
Premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico odsoudili během jednání Evropského jaderného fóra v Praze noční útok v Manchesteru. Podle Fica je třeba vyslat poselství, že bezpečnost se stává absolutní prioritou Evropy. „Na místě číslo jedna nemůže být nezaměstnanost, klima, ale bezpečnost lidí, kteří žijí v evropském prostoru. To nás spojuje," uvedl slovenský premiér na adresu Británie. I to je podle něj jedním z důvodů pro další spolupráci s Británií po jejím odchodu z unie.
Upřesnil, že Britové už potvrdili, že v Anglii útočil osamělý terorista. Při útoku během koncertu v manchesterské multifunkční aréně zemřelo 22 lidí a několik desítek utrpělo zranění. Sobotka útok označil za odporný a vyjádřil soustrast pozůstalým a solidaritu britské vládě. Zopakoval, že je v kontaktu s ministrem vnitra Milanem Chovancem a podle dostupných informací nehrozí v Česku žádné konkrétní nebezpečí. Stejně jako Fico slíbil, že země bude při vyšetřování činu spolupracovat se zahraničními partnery.
V NĚMECKU KRADL GANG ŽEN
Německá policie zaznamenala úspěch. Podařilo se jí pozatýkat členy celoevropského gangu, který organizoval vloupání napříč Evropou. Odhaduje, že mezinárodní skupina má na svědomí pětinu vloupání do bytů a dalších objektů v celé Spolkové republice. Organizovaná skupina si přilepšovala od Španělska až po Chorvatsko. Teď má nucenou přestávku, jak sdělila mnichovská policie. „Jsme přesvědčeni, že tato skupina je odpovědná jen v Německu za pětinu vloupání, která vyšetřujeme," oznámil za vyšetřovatele komisař Reinhold Bergmann.
Vyšetřování začalo v lednu 2016 v Bavorsku, kdy policisté sledovali tři dívky, jak se vloupaly do dveří domu. Vloupání bylo rychlé, profesionální a pachatelky měli k dispozici potřebné vybavení. Když je zatkli, netušili, že jsou teprve na začátku pátrání, které se bude týkat celé Evropy. Zatčené dívky se prokázaly falešnými doklady, ale přesto se je podařilo identifikovat. Nakonec police zjistila, že jsou součástí velkého evropského gangu vykradačů. Ukázalo se, že gang je provázaný i těsnými osobními vazbami, mnoho jejích členů tvořily manželské páry a další rodinné vztahy. Famílie doslova „sdílely" nejšikovnější mladé vykradače napříč příbuzenským propojením.
Další vyšetřování vedlo k zatýkání v Gelsenkirchenu, Münsteru, Villingen-Schwenningenu, Hannoveru a Franfurtu nad Mohanem. Ve spolupráci se španělskými detektivy pak policie zatýkala také v Bilbau. Gang byl velmi dobře organizován. Na špici stáli šéfové, kteří kontrolovali majetek skupiny v zahraničí, další měli na starosti bezpečné úkryty v Německu. Další patro gangu představovali lidé, kteří zajišťovali „logistiku" – dopravu zlodějů na místa činu, odvoz nakradených věcí. Na posledním, spodním, stupni byli vykradači. Jak se ukázalo, byly mezi nimi převážně ženy.
ŠÉFOVÉ V CHORVATSKU
Nakradené peníze a prostředky získané z prodeje kradených věcí končily v Chorvatsku. V květnu odjela do Chorvatska skupina kriminalistů a s pomocí místní policie provedla zásah ve vilách, které patřily vedoucím špičkám gangu. Při razii bylo zabaveno v hotovosti 100 tisíc eur a zatčeni byli dva šéfové skupiny. Mnichovská policie oznámila, že má dobré zprávy pro některé okradené, protože mezi zabavenými předměty jsou například prstýnky a hodinky, jejichž majitele se můžná potaří dohledat.
PROCES S PREZIDENTKOU
Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje je obviněna z korupce, zneužívání státní moci a úniku státních tajemství. Bývalá prezidentka se objevila na veřejnosti poprvé od jejího zatčení v březnu. K soudu dorazila s pouty na rukou. Za korupci může hrozit v Jižní Koreji i doživotí. Pak Kun-hje je obviněna z dohody se svojí známou Choi Soon-sil, ohledně vyvádění peněz z největších společností v Jižní Koreji, včetně společnosti Samsung, výměnou za politickou přízeň.
Choi Soon-sil, která je také obviněna, seděla vedle paní Pak Kun-hje při zahájení soudního řízení. Obě ženy obvinění popírají. Soudní proces se koná v hlavním městě Soulu. Advokáti bývalé prezidentky již uvedli, že "Není žádný důvod, proč by Pak Kun-hje nutila společnosti, aby darovali své peníze, když je pak nemohla sama použít".
KUBA: MAGNÁT NÁM NEBUDE POROUČET
Donald Trump zase hnul žlučí. Tentokrát ne vlastní zemi, ale Kubě. Přesněji řečeno jeho komunistickým pohlavárům. Ke 115. výročí vzniku Kubánské republiky (20. května 1902) vzkázal kubánsko-americkému společenství a lidu Kuby , že „krutá despocie nemůže vyhnat plamen svobody ze srdcí Kubánců". Milionář a magnát nám nebude kázat. Kubánský vůdce Raul Castro reagoval na americké komuniké k výročí vzniku Kubánské republiky.Foto: Shutterstock
Kuba vzkázala, že má dost směšných prohlášení milionáře a magnáta. Čím ještě je Donald Trump tak rozlítil? "Kubánský lid si zaslouží vládu, která svobodně podporuje demokratické hodnoty, ekonomické svobody, náboženské svobody a lidská práva a moje vládu se k dosažení této myšlenky zavázala," píše se v oficiálním prohlášení americké vlády.
Pár hodin poté odvysílala kubánská státní televize komentář ke „směšnému" a „špatnému" poselství. S tím, že v zahraniční i domácí politice se americký prezident mýlí. Až do této doby se kubánský režim k novému představiteli Spojených států nevyjadřoval, tato reakce je prvním střetem mezi oběma státy od nástupu Donalda Trumpa do úřadu.
Je také konfliktem od doby, kdy v bilaterálních vztazích mezi oběma státy došlo v roce 2014 k uvolnění. V prosinci 2014 přiletěl po půlstoletí Barack Obama na Kubu jako první americký prezident pod dlouhých desetiletích. Američané sehráli na Kubě baseballové utkání a zdarma zde vystoupila skupina Rolling Stones.
Donald Trump připustil ochlazení mezi státy v případě, že Kuba nebude i nadále respektovat občanské svobody. Nová administrativa zatím své priority vůči Kubě nestanovila. Na konci Obamova funkčního období však došlo ke zrušení tzv. pravidla suché nohy, kdy měli kubánští emigranti, kterým se podařilo překonat moře mezi ostrovem a americkou pevninou, nárok na to, aby už nebyli vráceni zpátky na Kubu. /r/