Ing. Čuba a Panenka u Zemana, šaty pro dámy

  Nejvyšší správní soud v Brně oznámil, že první přímá volba prezidenta je platná. Zamítl všech 109 stížností, které k němu na volbu doputovaly. Jejich autoři se ještě mohou obrátit na Ústavní soud. Miloš Zeman odmítnutí stížností uvítal. Zeman v úterý odpoledne uvedl, že je verdiktem Nejvyššího správního soudu potěšený, ale že mu nepřísluší jej komentovat. "Prezident jako součást výkonné moci nemá právo kritizovat výsledky soudu, i když mu jsou příjemné, jako v tomto případě," prohlásil.

S návrhem na zrušení voleb tak neuspěla například olympionička Věra Čáslavská, dokumentaristka Olga Sommerová nebo nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Aktivista Lukáš Kohout se kvůli rozhodnutí NSS dokonce obrátí na Ústavní soud. Ve své stížnosti se však domáhal neplatnosti voleb kvůli údajným pochybením v souvislosti s kandidaturou Jany Bobošíkové. Ve středu bude Zeman odpočívat. Podle mluvčí Hany Burianové je nachlazen. Další schůzky bude mít ve své kanceláři ve čtvrtek. Středu jeho tým využije k vyjednávání o konečné podobě březnové inaugurace.

  Miloš Zeman už před volbami oznámil, že pokud se dostane na Pražský hrad, jeho poradcem bude mimo jiné i světoznámý odborník ing. František Čuba, který vybudoval jedinečný Agrokombinát Slušovice, obdivovaný v celé světě. V úterý se Čuba objevil v Zemanové kanceláři v Praze.

Miloše Zemana a Františka Čubu pojí vzájemné přátelství. Známý agronom se od

Zeman přivítal Čubu se slovy "můj budoucí blízký spolupracovník nejen v zemědělství, ale i v hospodářství". Oba muži se setkali v pražské Loretánské ulici, kde Zeman do nástupu na Hrad úřaduje a přijímá návštěvy. Čuba po jednání ale uvedl, že se o spolupráci údajně nebavili. "Dal mi dvě informace, které mne velice zarazily, protože jsem o těch věcech nevěděl. Netýká se to ale žádné práce v jakémkoli orgánu," řekl po jednání se Zemanem bez dalších podrobností. Agronom také potvrdil, že se například bavili o vybudování průplavu spojující Labe, Dunaj a Odru, který Čuba podporuje. Zeman před odchodem ze své kanceláře v 18 hodin uvedl, že s Čubou dlouhodobě počítá jako s expertem na zemědělství. "Pouze neinteligentní hlupák může pana Čubu srovnávat s kocoury či kozly," řekl Zeman v reakci na slova ministra financí Miroslava Kalouska. Ten v deníku Právu uvedl, že vzhledem k tomu, že prezident v oblasti zemědělství nemá žádné kompetence, tak je jedno, zda mu bude radit kocour Mikeš, kozel Bobeš nebo Čuba. Nad Zemanovým spolupracovníkem se pozastavil i ministr zemědělství Petr Bendl. "Prezident nemá v zemědělství žádné pravomoci a je smutné, že se chce obklopovat význačnými členy KSČ a přáteli komunistického režimu, který v zemědělství zdevastoval spousty lidských osudů. Pan Čuba je člověk s temnou minulostí, jejíž kořeny obrostlé politickým kšeftařením sahají ještě do totalitní doby naší země," řekl Bendl. Budoucí prezident před uzavřeným jednáním pozval Čubu na oběd a v přítomnosti novinářů vzpomínali například na společné zážitky. Bavili se také o Zlínském kraji, kde agronom žije. Zeman si objednal měkké klobásy, kávu a pivo a ťukl si s Čubou na "úspěšnou minulost Slušovic, i budoucí pokračování", uvedl idnes.cz

  Odpoledne Zeman přijal také bývalého fotbalistu Antonína Panenku, který jej v kampani před prezidentskými volbami podpořil. "Vyjádřil jsem mu vděčnost, že mě podpořil navzdory mediální kampani, která proti mě byla," uvedl Zeman po zhruba devadesátiminutové schůzce, během které se s Panenkou bavili především o sportu. Panenka uvedl, že se se Zemanem setkal poprvé v životě. "Bylo to velice příjemné setkání. Byl jsem překvapený znalostmi, co má pan Zeman o sportu. Rád se s ním znovu setkám," podotkl mistr Evropy z roku 1976 s tím, že o případné spolupráci řeč nebyla. "Pana Panenku na Hradě vždy rád uvidím," řekl k tomu Zeman.

Manželka Miloše Zemana, Ivana Zemanová, přestane být šedou myškou zahalenou do neforemných modelů z konfekce. Pokud se chce zodpovědně ujmout roli první dámy, bude tomu muset přizpůsobit minimálně také styl oblékání. Se změnou šatníku Zemanové pomáhá světoznámá návrhářka Blanka Matragi, na jejíž novou kolekci se do Obecního domu přišla Zemanová podívat v doprovodu své dcery o uplynulém víkendu. "Nikdo se první dámou nestává okamžitě," řekla Matragi médiím. S Ivanou Zemanovou jí čeká zřejmě hodně společných chvil strávených na modely pro nejrůznější oficiální akce, které bude muset jako manželka prezidenta absolvovat. "Při výběru střihu a tvarosloví docenila mé rady, ale při výběru barev si prosadila ty, které jsou jí blízké - barvy moře, přírodní tlumené barvy a ocelově šedou a stříbrnou," řekla návrhářka. Manželka příští hlavy státu prý docenila multifunkčnost, komplexnost a nadčasovost její kolekce.

Ivana Zemanová působila vedle sebejisté dcery jako šedá myška 

K Blance Matragi si obě nejbližší ženy budoucího prezidenta našly cestu možná i proto, že slavná módní návrhářka Zemana podpořila v kampani. "Jsme oba z Vysočiny a jsme si, myslím, velmi podobní v otevřenosti, s níž přistupujeme ke světu, ve spontánních reakcích. Také se mi v jeho volebním programu líbilo, že bojuje proti amatérismu - to je i moje krédo," řekla Matragi. "Po několikahodinovém rozhovoru jsme se dostaly na nějakou názorovou vlnu i v oblasti módy, kdy jsem vycítila, jak by asi reagovala na moje šaty, a teprve poté jsem jí je začala prezentovat. Nakonec myslím, že byla ochotná zkusit si i šaty, po kterých by předtím nesáhla," řekla. Matragi tvrdí, že podobně pracuje s každou klientkou. "Každá žena mě motivuje, nepodceňovala bych žádnou ženu, vnímám každé gesto od lidí," říká. Kteroukoli ženu, pro níž pracuje, vnímá jak osobnost. "Abych pro ni navrhla to, co pro ni bude příjemné a netlačila ji do něčeho, co bude proti její přirozenosti - skrze odívání vyjadřuje každý svůj životní postoj," vysvětluje svůj přístup k práci, napsal Blesk. /r/