ODS a exlidovci chtějí Ratha umlčet

  David Rath se podruhé vyjadřuje ke své kauze. Protože je ve vazbě, vyjádření zveřejnil prostřednictvím svého advokáta Adama Černého, který ho poskytl agentuře ČTK. iDNES.cz ho přináší v nezkráceném znění. Připadám si jako politický vězeň. Orgány činné v trestním řízení na mne uvalily vazbu s omezením komunikace s veřejností i blízkými. Odůvodnění je přitom absurdní, abych neprchl a abych nezastrašoval pracovníky kraje a firem z pozice hejtmana Středočeského kraje, ze které jsem přitom rezignoval. Jde jim však o jediné. Ještě více stupňovat jednostrannost mediální štvanice proti mé osobě a dostat mne do situace, kdy se proti tomu nemohu hájit. Byl jsem přitom připraven rezignovat i na poslanecký mandát, ale chtěl jsem tak učinit osobně před Poslaneckou sněmovnou a seznámit ji i celou veřejnost s mojí interpretací celé kauzy. Z toho má nejspíš současná moc strach, a tak mi nasadila roubík.

Spatřuji ve svém případu paralelu s příběhem Julie Tymošenkové, i ona je ve vězení, i ona čelí obvinění z korupce, nebo Vladimíra Hučína, který se spravedlnosti domohl až po řadě let strávených ve vězení. Argumentace ukrajinské, respektive české moci v těchto případech byla, že nejde o politiku, ale o obyčejný kriminální delikt. Stejné argumenty zaznívají i v mém případě a všichni se předhánějí v tom, aby to tak vypadalo, včetně fám o milionech pod podlahou a samopalech. V mém případě byly orgány činné v trestním řízení pouze vhodně nasměrovány a podporovány k nebývalé aktivitě a nestandardnímu postupu. Na základě jednoho podání, když obdobných chodí na policii tisíce a nic se neděje, zde překvapivě byli okamžitě vybraní lidé sledováni nejmodernější technikou celé měsíce, a to nejspíše v těch nejsoukromějších místech.

Ať si každý teď sáhne do svědomí, zda si je jist, kdyby jej a jeho blízké sledovali v obýváku i ložnici po dlouhé měsíce, zda by se něco, co vypadá nepěkně, také neobjevilo. Toto sledování mohlo bezpochyby posloužit k získání informací pro vhodné nastražení léčky na mou osobu, jak se také stalo. V tom spatřuji politické jádro kauzy. Na základě politického impulzu je použito jakési oznámení k zahájení rozsáhlé akce proti bezúhonným osobám, které žádný trestný čin nespáchaly. Všichni víme, že policie většinou není schopna vyšetřit kauzy, které se staly a přišli jsme v nich o miliardy. Zde naopak se policie dozví, že se možná něco stane, a to jí stačí, aby nešetřila časem ani prostředky a začala s rozsáhlým sledováním.

Pokládám vám otázku, děje se tak ve všech podobných případech? Odpověď znáte všichni. Tady však šlo o nepohodlného Ratha, tam bylo potřeba připravit past, které se mohl jen těžko vyhnout. Jsem přesvědčen, že takto orgány činné v trestním řízení ve svobodné zemi nemají fungovat. Mají činy vyšetřovat, trestné činnosti zabraňovat a ne účelově a výběrově určité osoby dostávat do situace, kdy jim hrozí trestné stíhání. Toto je právě můj případ. O svobodu jsem nepřišel jen já. Já jsem se svou situací smířen, má politická kariéra skončila bez ohledu na to, jaká je pravda, ta nikoho nezajímá. Horší je, že o svobodu přichází celá naše společnost. Co dnes potkalo mne, a mnozí mi to přejí, tak zítra může potkat kohokoliv z vás. A také se určitě najdou lidé, co se z toho budou radovat, jak se v médiích raduje z mého vězení třeba pan Kalousek nebo prezident Klaus, říká poslanec MUDr. David Rath z vězení.

                                                                   ADVOKÁT  RATHA  ČERNÝ:  POLICIE  NEMÁ  DŮKAZY

Dnes už bývalý středočeský hejtman David Rath se ke skupině, již měsíce sledovala policie, nachomýtl vlastně náhodou a miliony v krabici na něj někdo nastražil, naznačuje jeho právní zástupce Adam Černý. V rozhovoru pro MF DNES poodhaluje, na čem bude stavět obhajobu.

Advokát Davida Ratha Adam Černý na archivním snímku

David Rath se chce účastnit všech zasedání parlamentu, chce hlasovat o zákonech. Prostě chce svůj mandát dál vykonávat. Protože ta vazba není důvodná. Je pouze umlčovací, aby doktor Rath nemohl komunikovat s médii a říkat ty věci ze své strany. Útěková vazba je nesmysl, nechce utéct. A další důvody - ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti - jsou také nesmysly. Jak by mohl někoho ovlivňovat, když rezignoval na všechny funkce v kraji?

     Stěžujete si i na jeho obvinění. Jak to zdůvodňujete kromě toho, že nevěděl, že si v krabici na víno nese peníze?
My jsme to neodůvodňovali, protože jsme se pořád ještě nedostali do spisu. Nevíme, na základě čeho to obvinění bylo vzneseno.

      Kdy se tedy se spisem seznámíte?
To nevím. Nepustili nás do něj podle mě proto, že policie moc důkazů neměla. Takže spustila tento kolotoč domovních prohlídek a výslechů a teprve shání důkazy, aby vůbec mohla podat obžalobu. 

Obvinění jistě souvisí i s odposlechy. Víte už, co v nich policie zachytila?
Ne.

   A jaká je tedy verze pana Ratha o tom, co se dělo, než byl zatčen?
On to vnímá tak, že je to nastražená past, do které se dostal.

  A kdo ji nastražil? Jeho poradce Kott a jeho přítelkyně Pancová, u nichž byl na návštěvě?
Ne, to si nemyslím. Ale já opravdu nevím, těžko předjímat. Celé je to prostě prapodivné. Policie a státní zastupitelství půl roku odposlouchávaly nějakou skupinu lidí, sledovaly, co dělají, a to ve věci, se kterou tato kauza neměla nic společného. A když se tam jednou kolem toho vyskytl doktor Rath, tak se najednou všechno toto spustilo. Takže to dělá dojem, že to bylo nějak směrováno.

   Mluvíte o skupině lidí, kterou policie sledovala. O koho šlo?
Asi o milion lidí. Všichni. Odposlouchávají asi i tento náš rozhovor, říká advokát Adam Černý, jak píše idnes.cz

Hejtmanka Moravčíková o kraji a Rathovi

  Pověřená hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková vydala prohlášení: Jednoznačně a zásadně odmítám snahu zastupitelů Občanské demokratické strany Středočeského kraje svalit vinu za fatální osobní selhání hejtmana Davida Ratha a jeho údajné kriminální chování na všechny sociálnědemokratické zastupitele ČSSD a členy Rady Středočeského kraje. Jednání Davida Ratha, které je pro mě nepochopitelné a nepřijatelné, není možné paušalizovat na všechny členy Rady Středočeského kraje, kteří nemají s jeho údajným korupčním chováním cokoli společného a naopak vždy plnili řádně svůj mandát a pracovali ve prospěch občanů.

Vyzývám proto ODS, aby tuto situaci nezneužívala ke své předvolební kampani. Pokud mají zastupitelé za ODS jakákoli další podezření, ať se neprodleně obrátí na příslušné orgány činné v trestním řízení.

Jako zastupující hejtmanka první den ve funkci se teprve seznamuji s rozsáhlou agendou. Na pondělí, 21. května, jsem svolala jednání Rady Středočeského kraje a v nejbližších dnech bude také svoláno zastupitelstvo kraje tak, abychom mohli tuto složitou situaci co nejdříve řešit.

Jsem připravena zadat co nejdříve kontrolu s cílem prověřit čerpání peněz z fondů EU a uzavírání smluv z regionálního operačního programu. Stejně tak plánuji neprodlené spuštění komplexního auditu hospodaření kraje a kontrolu zadávání veřejných zakázek, které byly zadány ve funkčním období hejtmana Davida Ratha. Pokud bude zjištěno jakékoli další pochybení, budu se řídit nekompromisně principem padni komu padni.

Zároveň oznamuji, že nemohu spolupracovat na Krajském úřadě s lidmi, kteří byli úzce spjatí s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Provedu proto v nejbližší době potřebná personální opatření.

Jsem si vědoma toho, že selhání Davida Ratha poškozuje nejen středočeskou sociální demokracii, ale také dobrou pověst celého kraje. Chci proto občanům slíbit, že udělám vše pro to, aby důsledné kontroly a personální opatření byly provedeny co nejdříve a tak, aby byla znovu obnovena důvěryhodnost úřadu a naplněny programové cíle ČSSD ve Středočeském kraji, říká Zuzana Moravčíková, pověřená hejtmanka Středočeského kraje.

Milion pro nemocnici v Hodoníně

  Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 schválila investiční záměr Nemocnice TGM Hodonín, příspěvkové organizace, na akci „Anesteziologický přístroj – ARO“ v hodnotě 1 milionu korun. Rada současně schválila další investiční záměr hodonínské nemocnice na nákup zdravotnické techniky.

„Na základě úspor, které dosáhla při předcházejících výběrových řízeních, může nemocnice pořídit další dva monitory pro chirurgickou JIP, kolonoskop pro gastroenterologickou ambulanci, dva monitory pro dětské oddělení, tavičku na balení jednorázových nástrojů, ev. EKG přístroj pro interní oddělení,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Den otevřených dveří krajského úřadu se uskuteční 4. června

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 schválila záměr uspořádat Den otevřených dveří Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Den otevřených dveří Krajského úřadu Jihomoravského kraje se poprvé uskutečnil v roce 2003. Tato akce uskuteční i letos pod názvem Úřad otevřený pro VŠECHNY aneb Den otevřených dveří Krajského úřadu JMK dne 4. června 2012 od 9:00 do 15:00 hodin. „Po celý den budeme informovat návštěvníky o fungování kraje a krajského úřadu, jejich pravomocech, bude možná prohlídka hejtmanské pracovny i místnosti, kde jedná krajská rada,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Návštěvníci budou mít také možnost zúčastnit se znalostní soutěže. Za vyplněné soutěžní dotazníky obdrží drobný dárek s logem kraje. V závěru celého dne proběhne slosování o hlavní ceny. Během dne bude připraven kulturní program, ve kterém se představí příspěvkové organizace JMK. Letošní den otevřených dveří bude zaměřen na seniory a prezentaci příspěvkových organizací zřizovaných krajem, které poskytují služby seniorům.

Zástupci ruských cestovních kanceláří přiletí na jižní Moravu

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 schválila záměr uspořádat famtrip po jižní Moravě pro ruské touroperátory v termínu 6.  až – 10.  června 2012.

„Chceme zvýšit počet ruských turistů, kteří dorazí na jižní Moravu. Famtrip bude určen pro deset osob, především z řad zástupců cestovních kanceláří z našich partnerských regionů. Slibujeme si od toho povzbuzení nabídky a zvýšení počtu ruských turistů na jižní Moravě,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Cílem akce je především zvýšení informovanosti ruských touroperátorů o turistických produktech nabízených na jižní Moravě, představení Jihomoravského kraje jako lákavé turistické destinace a v neposlední řadě také podpora leteckého spojení mezi Ruskou federací a Jihomoravským krajem.

Do Brna přijede prezident fotbalového klubu Atlético Madrid

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 vzala na vědomí oficiální návštěvu delegace fotbalového klubu Atlético Madrid v čele s jeho prezidentem Enriquem Cerezem, který do Jihomoravského kraje zavítá ve dnech 29. – 30. 5. 2012.

Návštěva navazuje na listopadovou prezentaci Jihomoravského kraje v Madridu, kdy byla součástí programu také návštěva fotbalového klubu Atlético Madrid.  „Budeme hovořit nejen o spolupráci s klubem FC Zbrojovka Brno, ale také o systému podpory talentované mládeže i o spolupráci v oblasti sociální, která by se konkrétně týkala zdravotně postižených dětí a mládeže, resp. ohrožených dětí,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Prezidenti španělských fotbalových klubů jsou ve společenské hierarchii velmi vysoko a požívají úcty a vážnosti napříč celou společností. Jejich působení přesahuje oblast komerčního sportu a nedílnou součástí jejich aktivit jsou i charitativní a humanitární projekty. Fotbalový klub Atlético Madrid je devítinásobným mistrem španělské ligy a dvojnásobným vítězem Evropské ligy (v letech 2010 a 2012).

Rada podpořila činnost národnostních menšin

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 schválila poskytnutí účelových dotací v celkové výši 335 000 korun osmnácti subjektům působících v oblasti činnosti národnostních menšin. Zároveň rada doporučila krajskému zastupitelstvu schválit poskytnutí účelové dotace o.s. Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodoníně ve výši 55 000 korun na „Výchovně vzdělávací tábor“ na základě a dotaci IQ Roma servis, o.s.  ve výši 10 000 korun na projekt „Jdeme s dobou“. Celkem je tedy určeno organizacím působícím v této oblasti 400 000 korun. „I v této rozpočtově složité době podporujeme aktivity národnostních menšin na jižní Moravě, jsem rád, že spolupráce s těmito organizacemi je dobrá,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Konkrétní projekty organizací národnostních menšin jsou uvedeny v příloze zprávy.

Rada jmenovala další ředitele středních škol

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání ve čtvrtek 17. května 2012 jmenovala do funkce další ředitele středních škol.

„Dnes jsme jmenovali do funkce dalších 51 ředitelů škol, dohromady se jedná o přesnou stovku, jsme tedy ve dvou třetinách. V naprosté většině uspěli stávající ředitelé, nových je přibližně pětina. Zároveň jsme vypořádali také všechny připomínky, které před jednáním rady dorazily. Všichni radní s nimi byli seznámeni. V naprosté většině případů rada rozhodla podle doporučení konkurzní komise. Jmenovaní ředitelé se své funkce ujmou 1. srpna 2012 na dobu šesti let,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Juránek. „Konkurzy probíhají průběžně, druhé kolo konkurzů by mělo skončit v závěru tohoto měsíce, věřím, že ještě do konce školního roku bude jmenováno všech 150 ředitelek či ředitelů škol a školských zařízení, na jejichž místa jsme na jaře vypsali výběrová řízení,“ dodal náměstek Juránek. Jiří Klement, tiskový mluvčí

         S  PRODEJEM  ZAHRADNICKÉ  ŠKOLY  V  BOHUNICÍCH  NEPOCHYBILI

  Policie ČR zaslala na Krajský úřad JMK vyrozumění, že oznámení týkající se podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s prodejem areálu bývalé zahradnické školy v Brně-Bohunicích bylo odloženo podle § 159a odst. 1 trestního řádu, neboť nebylo zjištěno spáchání trestného činu. Policie tak reagovala na podání Jihomoravského kraje ze 13. ledna 2012 na Krajské státní zastupitelství se žádostí o prošetření, zda v této věci šlo o možné protiprávní jednání. V médiích se v lednu letošního roku objevily články a reportáže, ve kterých bylo uvedeno či naznačeno, že Jihomoravský kraj prodal v listopadu 2011 areál bývalé zahradnické školy v Brně-Bohunicích pod cenou, když areál prodal za 40 milionů korun, přičemž mohl dostat částku až 92 milionů korun.

„Bývalý ředitel krajského úřadu a lídr ODS v krajských volbách Jiří Crha se o této transakci vyjadřoval jako o netransparentní. Sami jsme požádali orgány činné v trestním řízení, aby věc posoudili, a výsledek je takový, že podle posouzení nebylo shledáno protiprávní jednání. Na základě výsledků tohoto šetření vyzývám lídra ODS v krajských volbách Jiřího Crhu, aby se veřejně omluvil Jihomoravskému kraji a Krajskému úřadu JMK, protože není možné jen tak házet špínu na veřejné instituce. Mrzí mne to obzvlášť u Jiřího Crhy, který tu deset let budoval krajský úřad a přesto neváhal nařknout své bývalé spolupracovníky z toho, že tu docházelo k nějakým netransparentním jednáním,“ zdůraznil na tiskové konferenci 17. května 2012 hejtman Michal Hašek.

Stavebnictví ČR v krachu, málo zakázek

   Situace v českém stavebnictví, zhodnocení vývoje v resortu za rok 2011 a za 1. čtvrtletí roku 2012, zhodnocení výsledků kolektivního vyjednávání pro období 1.4. 2012 do 31. 3. 2013, stanovisko OS Stavba ČR k současnému vnitropolitickému vývoji a vyjádření podpory členů odborového svazu všem protestním akcím, které organizuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a platforma STOP VLÁDĚ – to byly hlavní náměty zasedání III. Sněmu OS Stavba, který se uskutečnil v Brně. České stavebnictví se ocitá ve složité situaci, konstatoval předseda OS Stavba ČR Stanislav Antoniv. Zdůraznil, že již od roku 2009 pozorujeme jeho soustavný propad. Podle údajů ČSÚ v roce 2011 klesla stavební produkce meziročně o 3,1 %, přičemž ve srovnání s rokem 2008, který byl posledním rokem předcházející konjuktury, klesla o 10,8 %. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně klesla o 12,2 %.

V březnu 2012 stavební produkce meziročně reálně klesla o 8,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,8 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 25,9 %. V bytové výstavbě bylo meziročně zahájeno o 6,2 bytů méně a dokončeno bylo o 19,8 % bytů méně. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v březnu 2012 meziročně snížil o 4,1 %.

Podle odborů příčinou tohoto stavu není pouze stagnace české ekonomiky, ale především nezájem této vlády o jakákoliv opatření, která by působila ve prospěch investiční výstavby. Nic na tom nemění ani nedávné prohlášení premiéra Petra Nečase, že se vláda bude zabývat prorůstovými opatřeními, neboť, to, co z jeho strany zaznělo, jsou velice vágní kroky, které s největší pravděpodobností (podle názoru řady makroekonomů) nepovedou k oživení české ekonomiky . Odbory odmítají dosavadní faktickou nekoncepčnost a faktický nezájem vlády, mající za následek úpadek odvětví včetně propouštění zaměstnanců.

Účastníci Sněmu OS Stavba ČR proto také jednomyslně přijali prohlášení účastníků Sněmu, jenž je přílohou této tiskové zprávy. Vyjádřili se k současné ekonomické a vnitropolitické situaci, v níž se Česká republika nachází a to díky vládní politice jednostranných opatření formou škrtů, které tato Nečasova vláda uskutečňuje přes naprostý nesouhlas většiny veřejnosti, o čemž svědčí poslední průzkumy veřejného mínění a v neposlední řadě i nedávná více než stotisícová demonstrace občanů v Praze, kterou svolaly odbory a společenské iniciativy. Účastníci sněmu proto také plně podpořili všechny protestní akce, na nichž se dohodla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a společenské inciativy sdružené v platformě STOP VLÁDĚ. Miroslav Svoboda, tiskový mluvčí OS Stavba ČR

                               PROHLÁŠENÍ  SNĚMU  STAVBA 

Sněm OS na svém jednání dne 16. května 2012 v Brně rozhodl plně podpořit všechny protestní akce ČMKOS proti asociální politice Vlády ČR a vyzývá všechny kolegyně a kolegy, členy našeho svazu, aby se všech těchto akcí zúčastnili. Sněm OS žádá Vládu ČR, aby zastavila asociální reformy a společně se sociálními partnery připravila prorůstová opatření s cílem zajistit hospodářský růst a tím postupně stabilizovat veřejné finance.

Žádáme, aby při přípravě prorůstových opatření bylo využito multiplikačního efektu stavebnictví se státní podporou bytové výstavby, údržby bytového fondu a výstavby a údržby dopravní infrastruktury v souladu s vlastním vládním prohlášením. Pokud vláda ČR nehodlá přijmout navrhovaná opatření a bude nadále pokračovat ve svých dosavadních krocích, pod heslem tzv. rozpočtové odpovědnosti, Sněm OS vyzývá vládu ČR k podání demise. Za Sněm Odborového svazu Stavba ČR Stanislav Antoniv, předseda OS Stavba ČR

Stavbou Temelína sníží nezaměstnanost

  „Dostavba Jaderné elektrárny Temelín je v každém případě velkou příležitostí pro snížení nezaměstnanosti v Jihočeském kraji,“ říká ředitel jihočeské pobočky Úřadu práce ČR a místopředseda Rady Jihočeského kraje pro rozvoj lidských zdrojů Ivan Loukota. Ke konci dubna se nezaměstnanost na jihu Čech pohybovala na hranici 7,3 procenta, přičemž díky zahájení sezónních prací klesla meziměsíčně o přibližně sedm desetin procenta. V konkrétních číslech to přesto znamená, že ke konci dubna nemělo v Jihočeském kraji práci více než 24,5 tisíce lidí. „I když patříme dlouhodobě mezi regiony, které mají jednu z nejnižších nezaměstnaností, každé další pracovní místo, které může v regionu vzniknout, je vítané. A pracovní místa, která vzniknou díky dostavbě JETE, nebudou jen sezónní záležitostí. Navíc se bude jednat o široké spektrum zaměstnání jak pro vyučené řemeslníky, tak pro úzce specializované vysokoškoláky“ očekává snížení počtu nezaměstnaných v souvislosti s dostavbou elektrárny Temelín hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

„Dopředu nelze říci kolik lidí z kraje bude zaměstnáno přímo v rámci stavby u odborných firem, ale je zřejmé, že další místa vzniknou v oblastech ubytování, stravování, dopravy a dalších doplňkových služeb. Nové příležitosti přinese už vlastní etapa přípravy stavby. Tím myslím celý rozvoj potřebné infrastruktury například v oblasti dopravy a bydlení,“ konstatoval Loukota.

Z údajů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) by rozšíření Jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky mohlo v regionu zaměstnat až zhruba 15 tisíc lidí. Přibližně čtyři tisíce lidí zaměstná podle aktuálních odhadů vlastní dostavba elektrárny, zhruba 500 lidí bude potřebovat společnost ČEZ pro zajištění provozu dvou nových bloků. Dalších asi deset tisíc lidí najde práci v rámci zajištění služeb pro ty, kteří se budou na výstavbě elektrárny a jejím následném provozu přímo podílet.

Je to odhad, který vychází ze zkušeností obcí nacházejících se poblíž řady evropských jaderných elektráren. „V Evropě existuje společenství obcí, které mají ve svém sousedství jadernou elektrárnu. Tyto obce rozvoj jaderné energetiky podporují a argumentují mimo jiné tím, že na každého pracovníka elektrárny jsou navázáni dva až tři další lidé, které elektrárna nepřímo živí. To sice nejsou empirické údaje, ale praktické zkušenosti lidí žijících u elektráren,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Skladba profesí potřebných pro dostavbu Temelína bude velmi široká. Od stavebních inženýrů, dělníků všech stupňů a profesí až po techniky se zaměřením na energetiku. „Tyto obory vzdělávání Jihočeský kraj i společnost ČEZ dlouhodobě podporuje na školách zřizovaných krajem. Při dostavbě elektrárny by tak mohli získat práci právě absolventi těchto podporovaných technických oborů a tato podpora by se zúročila,“ dodal hejtman Zimola. K těmto zaměstnáním se ale přidruží i další pracovní místa v dopravě a službách. Stavitelé elektrárny budou muset někde bydlet, nějak jezdit do práce, někde se stravovat. Současně ale budou také relaxovat, sportovat a chodit za kulturou. Potřebovat budou mimo jiné lékaře a jejich děti školy. Bc. Kateřina Koželuhová, oddělení informací a styku s veřejností

Nekonvenční zdroje energie v Hrotovicích

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně a Česká elektrotechnická společnost pořádá již 33. ročník mezinárodní konference NEKONVENČNÍ ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE (NZEE). Letošní ročník se koná od 21. 5. do 23. 5. 2011. Svou účast potvrdily špičky v oboru nekonvečních zdrojů elektrické energie a to zejména ze Slovenska. Významným tématem bude i letos oblast fotovoltaiky. Na odbornou akci mezinárodního významu potvrdilo svou účast současné době 63 účastníků. Ti se mohou těšit na setkání s ostatními odborníky z řad akademických pracovníků, doktorandů, či zástupců veřejné sféry v oblasti energií. Nejen odborná část a přednášky čekají na účastníky konference, ale také zajímavý doprovodný program. „První konferenční den navštívíme starou trasu Dalešického pivovaru, který se nesmazatelně zapsal do povědomí veřejnosti koupací scénou v kádi s krásnou paní Vašáriovou ve slavném filmu Postřižiny. Součástí bude také ochutnávka piva a společenská večeře v prostorách pivovaru. Druhý konferenční den je naplánovaná exkurze v jaderné elektrárně Dukovany. Pro naši konferenci bude zajištěna speciální přednáška o novinkách ve zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren v návaznosti na tragédii ve Fukušimě,“ představuje společenská lákadla předseda organizačního výboru, doc. Ing. Petr Bača, Ph.D.

Témata a názvy přednášek jsou uveřejněny na stránkách konference www.nzee.cz, kde je již umístěn předběžný program konference. Témata pokrývají oblast zájmu konference od využití energie slunce, vody, větru až po poměrně velkou sekci elektrochemických systémů, kterým se lidově říká baterky. Ačkoliv již druhý rok trvá stopstav a snižování podpory státu ve fotovoltaických aplikacích (a nejen v nich), oblast fotovoltaiky má stále silné zastoupení příspěvků a zájmu široké odborné veřejnosti. Je zde ale vidět posun zájmu směrem k možnostem ukládání elektrické energie a monitoringu a řízení energetických toků z obnovitelných zdrojů.

Kromě odborníků z praxe i výzkumných organizací v ČR se přihlásilo poměrně velké množství kolegů ze Slovenska. „Od Košic, které bude zastupovat doc. Tauš, doc. Kudelas, až po Bratislavu, zastoupenou Ing. Balžankou. Předpokládám tak širokou diskuzi a porovnávání přístupů k řešení energetické politiky s ohledem na obnovitelné zdroje obou zemí,“ poodhaluje roušku tajemství Bača.

Toto oblíbené mezinárodní setkání široké odborné veřejnosti již tradičně slouží nejen k získání nových poznatků a rozšíření stávajících vědomostí, ale vede také k neformálním diskusím a k navázání nových kontaktů účastníků konference. „Letošní rok jsme se také posunuli dál v oblasti prezentace příspěvků, které na konferenci zazní. V rámci konání konference vyjdou speciální čísla partnerských recenzovaných časopisů Electroscope, Elektrorevue a TZB-Info ve kterých budou publikované vybrané příspěvky. Tyto časopisy patří do recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice a příspěvky v nich jsou hodnoceny v rámci RIV“ dodává hlavní organizátor konference, doc. Ing. Petr Bača, Ph. D., z Ústavu elektrotechnologie FEKT VUT v Brně.

  První elektrotechnické disciplíny byly na technické univerzitě VUT poprvé již v roce 1905. Od roku 1959, kdy byla založena samostatná fakulta energetiky, která se později transformovala na Fakultu elektrotechnickou, úspěšně dokončilo inženýrské studium na naší fakultě přes 23 000 absolventů. V roce 2001 získala fakulta současný název - Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) a o rok později získala akreditaci nových moderně pojatých studijních programů ve strukturovaném studiu. Na fakultě studuje více než 4 400 studentů v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu.

Studium na fakultě je orientováno na široké spektrum vědeckých oblastí: řídicí technika a robotika, biomedicínské inženýrství, silnoproudá elektrotechnika a elektronika, elektronika a elektrotechnologie, mikroelektronika, radioelektronika a teleinformatika. Jiří Wagner, PR manažer konference

Hledají ředitele Janáčkovy filharmonie

  Město Ostrava vyhlásilo letos na jaře konkurz na post ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava, do 15. května 15 hodin, přišly dokumenty od osmi zájemců, z toho je jedna žena. Všichni jsou občané České republiky. „Přihlášení jsou relativně mladí lidé, věk většiny z nich nepřesáhnul 45 let,“ hodnotí náměstkyně primátora Simona Piperková. Výběrová komise, které předsedá primátor města Petr Kajnar a jejímiž členy jsou náměstkyně Simona Piperková, zastupitelka Radana Zapletalová, dočasný zástupce ředitele JFO profesor Jan Hališka, nezávislý odborník Petr Kotík, dále Roman Bělor, ředitel Pražského Jara, a David Mareček, ředitel České filharmonie, se sejde v týdnu od 11. do 15. června. „Komise se nemůže sejít u prvního kola výběrového řízení dříve z důvodu velké pracovní vytíženosti,“ dodává Simona Piperková. Součástí pohovorů budou i prezentace koncepcí dalšího uměleckého vývoje filharmonie, které měli uchazeči připravit jako jednu z podmínek výběrového řízení. Andrea Vojkovská, tisková mluvčí MMO

MUDr. Rath nadále poslancem, Němcová zuří

   Předsedkyně sněmovny Němcová se zlobí, že politik MUDr. David Rath je nadále poslancem a této funkce se nevzdal. Opustil pouze funkci hejtmana, zastupitele Středočeského kraje a vzdal se členství v ČSSD. S ohledem na závažnost situace je podle Němcové důležité, aby ČSSD vyvinula skutečně maximální tlak na vazebně stíhaného poslance Davida Ratha s tím, aby se vzdal svého poslaneckého mandátu, vyzvala sociální demokracii na středeční tiskové konferenci. K tomu se také již večer odhodlalo předsednictvo KVV Středočeského kraje, které Ratha vyzvalo k opuštění poslanecké židle i dalších funkcí. David Rath ale rezignoval jen na post hejtmana Středečeského kraje a zastupitele Hostivice. Němcová, která jako jediná, dala souhlas k zatčení Ratha, ale nenaléhala už dříve, aby se funkci poslance vzdali také odsouzení véčkaři Bárta, který podporoval Nečase, Kalouska a spol., a Škarka. V parlamentu tak budou při jednání tři odsouzení. Nikdo jim totiž nemůže nařídit, aby se poslaneckého mandátu vzdali. Žádný zákon na to neexistuje. Není to zakotveno ani v Ústavě.

                                    RATHA  OBHAJUJE  JUDR.  ČERNÝ 

  Bývalý vyšetřovatel policie JUDr. Láska ve středu večer v ČT uvedl, že o trestném činu Ratha není zatím moc důkazů. Hovoří se pouze o penězích, které u něj byly nalezeny. A to je málo. Teprve v příštích dnech vyšetřovatelé musejí všechny zadržené věci analyzovat. Pak se uvidí, co z toho vzejde. Advokát stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha JUDr. Adam Černý podal stížnost proti obvinění i proti uvalení vazby, řekl. Rath je viněn z přijetí sedmimilionového úplatku. Soud jej poslal do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová také navrhla vazbu pro zbylých sedm obviněných v případu. Policisté kromě Ratha zadrželi dalších sedm lidí – čtyři muže a tři ženy. Jde mimo jiné o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, kterého policisté vyslechli. Stíhán je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zám­ku. V případu jde právě o opravu buštěhradského zámku. Podle policie se Rath podílel na nadhodnocení stamilionové zakázky na rekonstrukci zámku, která měla být financována z evropských peněz, a za to si plánoval s dalšími lidmi rozdělit 24 milionů korun, napsal server Aktuálně.cz. Částka sedm milionů korun, s níž policisté poslance v pondělí večer zadrželi, byl údajně podíl pro něho. Kotta a Pancovou policie podle serveru označuje za klíčové postavy, které plán vymyslely. Rath jim prý pouze pomohl zakázku ve prospěch spřízněné firmy ovlivnit. Údajně je podezřelý, že pro kraj zajistil projektanta, který zakázku nadhodnotil o 50 milionů proti vyčíslení prvního projektanta. Policie poslance také podezírá, že s pomocí dalšího člověka zařídil, aby cena vítězné firmy Konstruktivy Branko byla nejnižší, uvedl server. Podle advokáta se obvinění Ratha týká opravy zámku pouze okrajově. „Ono je to takové zmatené, protože oni tam napsali v podstatě úplně všechno možné, aby to nějak odůvodnili. Popravdě řečeno já také sám úplně nevím, čeho všeho se to týká," uvedl Černý. Dodal, že zatím neměl možnost nahlédnout do spisu. „Já jakoby v podstatě nevím, na základě čeho oni obvinění sdělili," uvedl Deník.cz

                         JUDR.  SOKOL  OBHAJUJE  PANCOVOU  A  KOTTA

  Známý advokát Tomáš Sokol, který hájí třeba "komplice" Davida Ratha Petra Kotta nebo Kateřinu Pancovou, nebyl v souvislosti s obhajobou politika Ratha, jak řekl, osloven. Do zastupování Ratha by se podle informací ParlamentníchListů.cz příliš nehrnul třeba šéf KSČM a rovněž právník, Vojtěch Filip. Kotta a Pancovou hájí JUDr. Sokol proto, že si jej vybrali. "Hájím především toho, kdo si mě zvolí," dodal pro redakci s tím, že k ostatnímu se dosud nechce vyjadřovat. ParlamentníListy.cz v souvislosti s jeho obhajobou Kotta a Pancové zajímaly třeba jejich šance na vyváznutí bez trestu či porovnání jejich a Rathova provinění. Právě Sokol už ve středu odpoledne oznámil, že zvažuje podání stížnosti proti sdělení obvinění. Odmítl však sdělit další podrobnosti případu s tím, že je vázán mlčenlivostí.

                                      NĚMCOVÁ  ZBYTEČNĚ  PANIKAŘÍ 

Předsedkyně sněmovny Němcová se ve středu v médiích zlobila na předseda soc. dem B. Sobotku, že prý vynesl ze sekretariátu mandátového a imunitního výboru policejní spis ke kauze Davida Ratha. Stejně se nad Sobotkovým činem podivila i vicepremiérka Karolína Peake, která ho označila za neuvěřitelný. Advokátka Klára Slámová ale klidní emoce, za vynesením spisu totiž nevidí nic zásadního. Advokátka Klára Slámová sice vynesení spisu ze sněmovního výboru do sídla ČSSD v Lidovém domě považuje za problematické, přesto by za tím však nehledala nic zásadního. "Jednak ve sněmovně určitě nebyl originál policejního spisu, ale jeho kopie, ale pokud byl spis k nahlédnutí určen pouze poslancům, členům Mandátového a imutnitního výboru a Bohuslav Sobotka ho odnesl pryč, je to samozřejmě nestandardní postup. Do spisu, který může obsahovat citlivé osobní údaje, nesmí nahlížet neoprávněné osoby, jenže tady se dá těžko prokázat, komu ho Sobotka ukázal či neukázal," míní advokátka. "Pokud by se dalo prokázat, že kopii spisu viděli i osoby, jež k tomu neměly oprávnění, je to samozřejmě něco jiného. Neumím si ale představit, jak by to někdo mohl Sobotkovi prokázat. Navíc zrovna v téhle konkrétní věci v porovnání s celým případem nevidím nic tolik zásadního, což pochopitelně nic nemění na tom, že konání předsedy ČSSD určitě nestandardní bylo," doplnila Slámová ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

                                   RATH  VE  VĚZENÍ  V  LITOMĚŘICÍCH

  Soudce poslance Ratha ve středu poslal do vazby s tím, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, případně se pokusit o útěk. Rathův advokát Adam Černý podal proti obvinění i vazbě stížnost. O vazbě pro Ratha rozhodl soudce okresního soudu v Ústí nad Labem po poledni. Rath poté jel v doprovodu policistů na úřad Středočeského kraje, kde podal rezignaci na post hejtmana. Eskorta s poslancem odjela z hejtmanství Středočeského kraje ve středu večer, do Litoměřic dorazila po osmé hodině. Litoměřická věznice, v níž Rath nyní zůstane, je jedním ze tří vazebních zařízení ve sféře působnosti severočeského krajského zastupitelství. V Litoměřicích navíc začínala justiční kariéru státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která Rathův případ dozoruje. Kapacita věznice je 358 míst, vloni v ní bylo ale v průměru ještě o 17 procent vězněných víc. Jaký program bude mít Rath ve věznici, to její mluvčí Jaroslav Kindl nechtěl blíže specifikovat.

Eskorta s Davidem Rathem přijíždí do věznice v Litoměřicích.

  Ratha podle informací MF DNES policie v Rudné zadržela ve chvíli, kdy odcházel z domu exposlance Petra Kotta a ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Oba jsou také mezi zadrženými. Žalobkyně bude i pro ně navrhovat vazbu. Policisté Ratha vyzvali, ať jim odevzdá veškeré osobní věci, doklady, mobilní telefon a krabici od vína, kterou třímal v ruce. Poslanec jim předal vše, co u sebe měl, včetně pětiranného revolveru a teleskopického obušku. Jen krabici, v níž, jak se později ukázalo, bylo sedm milionů korun, vydat odmítal. "Tu vám nedám," řekl poslanec policistům. Policisté proto poslance znovu důrazně vyzvali, ať jim krabici dá, nebo budou muset použít donucovací prostředky. Jeden z nich Ratha chytil za rameno, poté poslanec krabici s penězi konečně vydal. Rath tvrdí, že na návštěvě dostal krabici s vínem a k jeho úžasu byly uvnitř místo lahví peníze, uvedla idnes.cz

                                   JUDR.  VYVADIL  KOMENTUJE 

  Ač jsem sociálním demokratem, osobně tuto situaci vítám. Po roce 1989 jsme kromě parlamentní demokracie zvolili rovněž ekonomický systém kapitalismu, mimochodem systém, který snad kromě severní Koreje vládne všude. Kapitalismus má své klady : posiluje iniciativu, aktivitu a má ovšem má i své neduhy: prohlubují se sociální rozdíly mezi lidmi. Kapitalismus je založen na snaze po maximalizaci zisku jejích aktérů a tento ekonomický princip logicky s železnou pravidelností (přirozeně, že nejen u nás) napadá i systém zastupitelské demokracie. ČSSD má velkou naději na dobrý výsledek ve všech příštích volbách a ČSSD se rovněž na nejrůznějších úrovních podílí na rozhodovacích aktivitách. Právě pro budoucnost je zapotřebí, aby někdo dostal klepnutí přes prsty a aby byla naznačeno, že politika by neměla být o osobním prospěchu. Je dobré si čas od času připomenout, že zákony platí pro všechny. ČSSD se k otázce Ratha postavila velmi razantně a to je dobře. Pochybil-li David Rath, nechť zmizí z politické scény. Co je však důležitější –  ČSSD musí počítat s tím, že se podobná situace může opakovat. Do VV nikdo dnes nevstupuje, z ODS odešlo 8000 členů, ale ČSSD bude lákavou zájmovou oblastí pro ty, kteří bohužel ne nedůvodně mají představu, že politika je výhodný business. ČSSD s tím musí umět počítat. Kauza Rath podle mne bude mít pouze jednorázový drobný negativní výkyv v růstu stranických preferencí ČSSD. A je to užitečná lekce. Díky za ní. ČSSD zavedla do svých stanov automatické pozastavování členství pro stíhané členy. Nastaví-li ještě důslednější kontrolní mechanismy na podivné zbohatlíky, vyjde z této kauzy jen posílena, řekl bývalý předseda Cs. strany socialistické, dnes člen ČSSD, ParlamentnímListům.cz JUDr. Jiří Vyvadil. /r/

Zemědělci zablokují silnice v ČR

   Poslance Michal Hašek: Plně podporuji protestní akce Agrární komory ČR 23.5.2012 proti vládní politice nesmyslných škrtů a zvyšování daní. Čísla Statistického úřadu dokazují, že vláda svojí politikou vhání českou ekonomiku do recese. Aroganci premiéra, který se zemědělci odmítá jednat a nesmyslnými opatřeními podvazuje jejich konkurenceschopnost na jednotném evropském trhu, považuji za nehoráznou a škodící České republice. Zemědělci se potýkají s nižšími dotacemi, než je tomu v zemích na západ od nás, a nyní jim vláda chce navíc zvýšit cenu pohonných hmot. Země, jejichž farmáři jsou hlavním konkurentem českých zemědělců jako je Německo, Dánsko a Polsko tzv. zelenou naftu mají, Slovensko ji nyní bude opět zavádět. Toto opatření povede ke zdražení českých potravin a zvýšení dovozu levných a nekvalitních potravin ze zahraničí. Důsledek pro spotřebitele i české farmáře bude zřejmý: nižší kvalita potravin a bankroty českých zemědělců. Stamiliony, investované do propagace českých potravin tak půjdou vniveč, protože budou dražší, než nekvalitní dovoz. Česká vláda by jim měla přestat škodit svými nepromyšlenými kroky.
  Petici proti dani na víno již podepsalo téměř 10 tisíc občanů. V žádné zemi, pěstující víno v Evropské unii, daň na víno zemědělci neplatí. Je to další krok k podvázání konkurenceschopnosti českých zemědělců a vinařů. Vinařské regiony v České republice jsou již nyní postiženy strukturální nezaměstnaností a zavedení spotřební daně na tichá vína tuto situaci dále zhorší. Jako stínový ministr zemědělství a hejtman vinařského Jihomoravského kraje tyto kroky vlády důrazně odmítám! ČSSD se v případě, že vyhraje volby do Poslanecké sněmovny a sestaví vládu, proti těmto krokům postaví a zruší je, říká 1. místopředseda ČSSD, stínový ministr zemědělství ČSSD, poslanec a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Nová turistická sezona v Olomouci

  Ve středu 16. května 2012 byla oficiálně zahájena turistická sezóna v Olomouci pro rok 2012. Nejen zástupci médií, ale také Olomoučané a návštěvníci města se mohli seznámit s novinkami, které letošní turistická sezóna nabízí. Na své si opět přijdou sportovně i kulturně založení lidé – Olomouc totiž nabízí expozice, zpřístupněné památky i sportovní vyžití, a to nejen v podobě netradičních prohlídek města. Úvodním bodem programu zahájení turistické sezóny byla dopolední vernisáž nové stálé expozice v budově radnice. Výstava návštěvníkům radnice ukazuje „Olomouc v proměnách času“ a její jádro tvoří věrné kopie historických listin. Ty jsou k vidění ve vitrínách v I. patře v gotické chodbě podél obřadní síně, doplněné textovými a obrazovými panely, které dále přibližují vývoj města Olomouce.

Cestou do ZOO na Svatém Kopečku, kde pokračoval program zahájení sezóny, mohli zúčastnění také zhlédnout zajímavou předváděcí akci v podobě odstraňování graffiti přímo v centru města. Po příjezdu na Svatý Kopeček zástupci vedení města i zoologické zahrady společně slavnostně otevřeli nový vstup do ZOO. Poté následovala prezentace jednotlivých subjektů, které pro letošní turistickou sezónu plánují novou nabídku, mj. například CK PEŘEJ tours, Vlastivědné muzeum Olomouc nebo Lázně Slatinice. Své novinky představí návštěvníkům ZOO i o nadcházejícím víkendu 19. – 20. května, kdy si některé aktivity budou moci zájemci i vyzkoušet.

Své služby po zahájení turistické sezóny také letos rozšiřuje i olomoucké Informační centrum. To kromě standardních aktivit nabídne nově noční prohlídky radnice s kaplí sv. Jeronýma, výstupy na radniční věž nebo ve spolupráci s Centrem Semafor půjčovnu běžných i méně tradičních kolových vozítek.

„Jsem rád, že se nám společně s ostatními subjekty, které spolupracují v oblasti cestovního ruchu, podařilo rozšířit nabídku pro turisty a ke stávajícím lákadlům přidat další důvody, proč se do Olomouce vypravit,“ říká náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch. Společně s městem každý rok připravují turistickou nabídku i soukromé subjekty. Některé náměty pro inovace a rozšiřování lákadel pro návštěvníky města přicházejí mimo jiné z žádostí o granty v oblasti cestovního ruchu, které město každoročně vypisuje. Mnoho projektů je také realizováno s finanční podporou z Evropské Unie z Regionálního operačního programu navazujícího na Integrovaný plán rozvoje území.

Cílem je každoročně vytvořit nabídku atraktivní a dostatečně lákavou pro ty, kteří Olomouc již navštívili, mají zájem se vracet a mohou návštěvu města doporučit i těm, kteří se do Olomouce chystají poprvé. K tomu, aby každý z turistů příjemně strávil svůj čas v našem městě, slouží nejen osvědčený informační a orientační systém, popisky na nejvýznamnějších objektech, informační materiály a mapy, které jsou k dispozici s dalším turistickým servisem na Informačním centru, ale také individuální služby místních podnikatelů. Informační centrum Olomouc, Jitka Lučanová

  Standardní nabídku Informačního centra, průvodcovské služby, prohlídku historických prostor a objektů, výstupy na radniční věž či tematické prohlídkové trasy Olomoucí nyní doplní i další možnost prohlédnout si město, ale zejména radnici, a to tentokrát v noci. Noční prohlídky radnice s kaplí sv. Jeronýma a výstupy na radniční věž lze absolvovat vždy v rámci významných olomouckých kulturních akcí: Noc kostelů 1. června 2012, Svátky města 29. června 2012 a Dny evropského dědictví 7. září 2012. Prohlídky začínají v časech 21:00, 22:00 a 23:00 hodin, vstupné je 50 korun na osobu, přičemž děti do 12 let se mohou zúčastnit zdarma. Pro účast na těchto ojedinělých prohlídkách je třeba se předem objednat. Pro skupinky s dětmi či mateřské školy se letos nabízí i další zajímavá možnost, a to prohlídka města s kočičkou Olou. Ta malé návštěvníky provede po hlavních památkách Olomouce včetně výstupu na radniční věž za cenu 30 korun. Kočička Ola čeká na malé návštěvníky od května do října.

Také pro tuto sezónu budou k prohlídce města i okolí turistům samozřejmě k dispozici i kola. Letos bude půjčovnu kol provozovat Informační centrum Olomouc ve spolupráci s Centrem Semafor. Zájemci si mohou objednat nejen kolo, ale také průvodce, který je bude na kolech doprovázet a komentovat prohlídku. Některá kola jsou vybavená dětskými sedačkami. Tipy na různé cyklistické výlety ve městě a okolí získají zájemci v Informačním centru v nově vydané cyklomapě. U nejvýznamnějších olomouckých památek byly v minulém roce instalovány trojjazyčné cedule, které návštěvníkům podají základní informace o místě, kde se nacházejí. Nově jsou však na těchto tabulích také tzv.

Dalším z lákadel pro zájemce o historii bude i nová expozice ve středověké budově radnice, věnovaná historii města, která tematicky doplňuje dvě vloni otevřené expozice o olomouckém orloji a o osudech olomoucké radnice. Nová výstava ukáže návštěvníkům radnice „Olomouc v proměnách času“ a její jádro budou tvořit věrné kopie historických listin. Ty budou ve vitrínách k vidění v I. patře v gotické chodbě podél obřadní síně. CK PEŘEJ tours, Dan Wolf

                                   NOVINKA – Půjčovna čtyřkol

Netradiční poznávání města a parků nyní nabízí novinka CK PEŘEJ tours. Až pět osob najednou (3 dospělí a 2 děti) se může projet na čtyřkole, které si lze zapůjčit přímo v sídle cestovní kanceláře na tř. Svobody 39 nebo každou středu přímo na Horním náměstí před Informačním centrem. O prázdninách se ke středám přidají i pátky, kdy bude možno čtyřkola zapůjčit přímo v centru města. Cena za půjčení tohoto vozítka je 190 korun na hodinu, k dispozici jsou dvě čtyřkola.

                                 Vyhlídkové plavby historickou Olomoucí

Vyhlídkové plavby na raftech po Mlýnském potoce mají tradici již více než deset sezon. Letos budou plavby organizovány každou středu (v červenci a v srpnu i každý pátek) po dobu letní sezony od května do října v době od 10:00 do 16:00 hodin každou hodinu. Na Horním náměstí před Informačním centrem bude umístěn stánek CK PEŘEJ tours, kde si lze plavbu objednat a ihned uhradit. Na začátek plavby převeze klienty z náměstí mikrobus. Každou celou hodinu se vyjíždí na netradiční prohlídku historického centra města Olomouce z paluby raftu s vyškoleným instruktorem, který účastníkům při plavbě podá zajímavý výklad k okolním zajímavostem a přidá i pár pověstí. Po plavbě se opět mikrobusem vrací na Horní náměstí.

                              Olomouc na kole s průvodcem

  Projížďky na kole umožňují během jediného dne poznat všechna zajímavá místa v Olomouci a zasvěcený průvodce podá na jednotlivých zastávkách ty nejzajímavější informace. Projížďky se konají od března do listopadu denně dle objednávky a absolvovat je lze na kolech vypůjčených i vlastních. Trasy jsou nenáročné a vedou mimo hlavní silnice po cyklostezkách a bočními ulice.

                                      Vlastivědné muzeum Olomouc

Pro letošní sezonu se Vlastivědné muzeum Olomouc pro své návštěvníky přichystalo hned několik novinek. Po velké rekonstrukci, během které zde archeologové nalezli mnoho zajímavého, má muzeum nyní zcela nový vchod a část výstavním prostor. Minulý měsíc se veřejnosti otevřely také dvě nové stálé expozice, a to Příroda Olomouckého kraje a Olomouc – patnáct století města. Od 19. dubna do 14. června mohou zájemci navštívit i výstavu Četnické humoresky, ke které se 27. dubna přidala také výstava s názvem O moravských zločinech a trestech. Ta potrvá do 16. září.

                                     Hotel ibis Olomouc Centre

  Nabídku ubytování v Olomouci letos rozšířil nový hotel ibis Olomouc Centre, člen hotelové skupiny Accor, který otevřel 1. května ve Wolkerově ulici. Ten nabízí hostům 90 moderních pokojů, 3 konferenční místnosti s kapacitou 100 osob a také jedinečnou restauraci L´Olive by Sud & Cie, která nabízí středomořská menu z oblasti Itálie, Řecka a Francie, doplněná o české speciality. Menu sestavil populární kuchař Emanuel Ridi, známý z pořadu S Italem v kuchyni.

                                         Lázně Slatinice

Lázně Slatinice, které se nacházejí jen 15 km od Olomouce, nabízejí svým návštěvníkům mnoho zajímavostí i příjemný program. Velmi snadno jsou dostupné i na kole, a to po cyklotrase 6034, k procházkám vybízí naučná stezka Velký Kosíř a naopak k pohodovému odpočinku třeba Turistické centrum Slatinice se svým posezením a občerstvením. Novinkou letošního roku je kompletně zrevitalizovaný Park Ladislava Foltýna, kde najdou příjemné posezení dospělí a děti zase místo ke svým hrám. Park by se měl slavnostně otevřít již v létě.

                                Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu

  Sdružení cestovního ruchu Střední Morava poskytuje nejen prostor pro spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem na poli cestovního ruchu, ale pořádá také nejrůznější vzdělávací programy pro odborníky z odvětví a věnuje se i individuálním turistům. Sdružení například nabízí semináře pro tři základní sektory cestovního ruchu: 1. hotelnictví, gastronomie, wellness, catering, 2. venkovský turismus – ubytování v soukromí, kempy, chatové osady, 3. informační centra, cestovní kanceláře a agentury, průvodci. Individuální turisty pravděpodobně nejvíce zaujmou tematické letáčky a mapy nejrůznějších destinací v regionu, připraveno je pro ně i několik zajímavých soutěží o pobyt pro 2 osoby na Střední Moravě. Mgr. Jana Doleželová, tisková mluvčí, Magistrát města Olomouce

Zátopkův týden, běžecké závody

   Pražský maratonský víkend je už sice za námi, ale běžecká horečka neutichá a zájem běžců se obrací k dalšímu ročníku Zátopkova zlatého týdne, jež se bude konat za něco málo přes dva měsíce. Seriál Zátopkův zlatý týden oslavuje úspěchy nejznámějšího maratonského běžce Emila Zátopka a poprvé v historii bude probíhat v pražském parku Stromovka, přímo v kolébce maratonského běhu v hlavním městě. Letošní ročník těchto běžeckých závodů je výjimečný z mnoha důvodů. Zaprvé, oslavíme již 60 let od úspěchů Emila Zátopka na OH v Helsinkách v roce 1952, kde postupně získal zlaté medaile v bězích na 10 000 metrů, 5 000 metrů a v maratonu. Zadruhé, letos vychází den konání maratonu na stejný den, jako zahajovací ceremoniál letošních letních OH v Londýně. A v neposlední řadě, tento rok oslaví paní Dana Zátopková, olympijská vítězka a manželka Emila Zátopka, své devadesáté narozeniny.

Vlastimil Šroubek, organizátor Zátopkova zlatého týdne u této příležitosti uvedl: „Velmi vážíme toho, že paní Dana Zátopková podporuje hlavní myšlenku tohoto seriálu a že nám fandí, aby organizace proběhla bez problémů. Těší nás také, že u příležitosti tohoto významného výročí, by se letos ráda účastnila jednotlivých závodů osobně.“ Vzhledem k tomu, že organizátoři z SC MARATHON PLZEŇ chtějí přiblížit běhání a atmosféru olympiády co největšímu množství lidí, nabídne tento ročník disciplíny pro běžce různých výkonnostních úrovní. Během hlavního maratonského závodu 27. července se budou poprvé konat také doprovodné závody, jež budou zahrnovat půlmaraton, půlmaratonskou a maratonskou štafetu a Silniční běh na 10 km. Jelikož se závody konají uprostřed léta, vychází organizátor vstříc běžcům i posunutím startu závodů vždy na přibližně osmnáctou hodinu. Nejen pozdější start, ale i stín ve Stromovce by měly pomoci běžcům zregulovat vysokou teplotu a poskytnout chladnější prostředí.

Kromě běžců se na věčer plný zábavy 27. července mohou těšit i diváci. Součástí programu bude promítání zahajovacího ceremoniálu OH v Londýně na velkoplošné obrazovce v prostorách startu a cíle všech závodů v areálu Výstaviště Holešovice. Dále organizátoři plánují zábavnou hudební show, možnost setkat se se známými osobnostmi a spoustu dalších zajímavých aktivit. Patrony akce jsou paní Dana Zátopková a primátor hlavního města Prahy Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Akci podporuje MČ Praha 7, Český atletický svaz a Český olympijský výbor.

Zátopkův zlatý týden je série běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile Emila Zátopka. Tyto běhy se konají každý rok v jiném městě České republiky, ale pokaždé ve stejných datech, které připomínají dny olympijského triumfu Emila Zátopka. První závod v rámci běžeckého seriálu, Zlatá desítka Emila Zátopka, se uskuteční v pátek 20. července 2012 a bude se konat na běžecké dráze v areálu Centra sportu MV v parku Stromovka. Na stejném místě se o několik dní později v úterý 24. července 2012 uskuteční Zlatá pětka Emila Zátopka. Seriál ukončí závod Zlatý maraton Emila Zátopka v páteční večer 27. července 2012 v parku Stromovka, se startem a cílem v areálu Výstaviště Holešovice. Zdenka Haraslinova, Account Director

Ostrava potřebuje sociální byty pro chudé

  Město Ostrava řeší koncepci bytové politiky. Po roce 1989 převzali výstavbu nových bytů soukromí investoři, jednotlivé městské obvody začaly v 90. letech nabízet nájemné byty k prodeji občanům, rozsáhlá privatizace obecních bytů převedla do vlastnictví společenství vlastníků jednotek či bytových družstev tisíce bytů zejména v největších městských obvodech.

Privatizace

V roce 1995 bylo v majetku města Ostravy 46 283 obecních bytů, po privatizaci má k 1. lednu 2012 Ostrava 15 090 bytů, z toho je 1 125 bytů v domech s pečovatelskou službou a 105 bytů bezbariérových. Podle kvality má 14 222 bytů města standardní kvalitu a 868 bytů sníženou kvalitu. K 1. lednu 2011 skončila v Ostravě regulace nájemného, přechodem na smluvní nájemné však nedošlo v rámci obecních bytů k žádnému zdražování (nájemné převážně v rozsahu od 43 do 60 Kč/m2). Ostatní majitelé nájemních bytů, mimo vlastnictví obce, k deregulaci přistoupili dlouhodobým postupným zdražováním nájemného až do výše tržního nájmu.

Průzkumy mapují stav

V minulém a předminulém roce nechalo město zpracovat podrobné sociologické průzkumy, které zmapovaly nejen počet a rozmístění bytového fondu města, ale také dopady finanční krize na kriminalitu ve městě, bezdomovectví, intenzitu míry nezaměstnanosti v jednotlivých městských obvodech apod., protože i tyto faktory ovlivňují bydlení ve městě. Prognózy ukazují, že Ostrava bude muset zajistit dostatečný počet sociálních (nízkonákladových) bytů.

„Těch důvodů je celá řada – například za deset let bude každý pátý Ostravák seniorem nad 65 let. Jejich finanční možnosti jim neumožní nadále užívat současné např. třípokojové byty. Obdobně tomu bude u jednočlenných domácností mladých lidí (32,8 %), stejně pak u osaměle žijících (45 – 64 let), bez rodiny, rozvedených a samoživitelek, jejichž děti již mají vlastní domácnost. Uvědomujeme si, že bytovou politiku musíme řešit, pokud například nechceme, aby mladí odcházeli do jiných měst anebo senioři neměli existenční problémy,“ říká náměstek primátora Jiří Srba.

Lidé v nouzi

Zvláštní kapitolou jsou byty potřebné pro lidi v nouzi. Na území města jsou zřízeny azylové domy a noclehárny pro dospělé s kapacitou 254 míst, azylové domy pro matky s dětmi s kapacitou 227 osob, služby poskytované v rámci neziskových organizací s počtem 124 bytů a kapacitou 483 osob, domovy pro seniory s kapacitou 1 514 osob a domy se zvláštním režimem o kapacitě 408 míst. I v této oblasti se plánuje další rozšíření kapacit jednotlivých zařízení.

Další privatizace

Město stále registruje zájem obyvatel získat další obecní byty do svého vlastnictví, také nájemníci bytů RPG (nejsou prodejné) žádají město, aby od RPG byty vykoupilo do svého vlastnictví. Proto se město rozhodlo řešit bytovou problematiku komplexně a na vlastní úrovni. Je nutné situaci řešit v těsné spolupráci s jednotlivými městskými obvody, které svůj bytový fond spravují. Každý městský obvod má svou strategii z hlediska provádění oprav, modernizace, správy a postupu privatizace bytového fondu. Proto se na základě výsledků průzkumu zpracovává dokument 3. části koncepce bydlení pod názvem „Bytová politika města Ostravy na úrovni magistrátu a jednotlivých městských obvodů včetně rozboru financování.“ 

Dokument má stanovit počty nízkonákladového bydlení v jednotlivých obvodech, navíc bydlení diferencovat pro různé specifické skupiny obyvatel města (senioři, osamělé matky s dětmi, novomanželé, lidé v nouzi atd.), nastíní rovněž výhled vývoje nájemného bytů s obvyklou neboli smluvní (tržní) výší nájemného. Některé obvody mají záměr odkoupit další stávající objekty pro vytvoření nízkonákladového bydlení, k tomu mohou být použity finanční prostředky získané privatizací bytového fondu. „Konečná podoba dokumentu o další bytové politice města bude hotová letos na podzim, do doby nalezení společného postupu celého města v oblasti bytového fondu v Ostravě jsme pozastavili prodeje obecních bytů,“ dodává náměstek J. Srba. Andrea Vojkovská, tisková mluvčí MMO

                      KORUNKA  V  MARIÁNSKÝCH  HORÁCH  MODERNIZOVÁNA

  Středisko volného času (SVČ) Korunka na Korunní ulici v Mariánských Horách má za sebou rekonstrukci a opravy svých budov za více než 21 milionů korun. Opravy byly financovány z rozpočtu města a evropské dotace. „Podpora volnočasového vyžití dětí, mládeže i dospělých patří k dlouhodobým prioritám vedení města. Jsme si vědomi toho, že pro plnění tohoto poslání ostravská střediska volného času a domy dětí a mládeže potřebují co nejmoderněji vybavené budovy s kvalitním zázemím,“ zdůrazňuje v souvislosti s předáním staveb SVČ Korunka náměstek pro investice Jiří Srba. Stavební práce v SVČ Korunka začaly v roce 2007 výměnou dřevěných oken za plastová, rekonstrukcí střechy společenského sálu a zavedením vzduchotechniky v budově na Korunní ulici.

V letech 2008 až 2011 byly podle harmonogramu postupně realizovány rekonstrukce jeviště, podlah a sanace zdiva budovy na ul. Korunní, rekonstrukce budovy Střediska přírodovědců na Čkalovově ulici v Porubě, zakoupení interaktivní tabule apod. V letech 2011 a 2012 v Korunce probíhala investiční akce „Vytvoření nízkoenergetických budov pro využívání volného času“ s dotací Evropské unie z Operačního programu Životní prostředí s celkovými náklady ve výši přes 6,4 mil. Kč. Podstatou projektu je získání úspor zateplením obvodových plášťů, střechy a výměnou oken. Výsledkem bude roční úspora energie ve výši cca 834 GJ a snížení emisí CO2 o cca 52,5 tuny.

Modernizaci SVČ Korunka kladně hodnotí také člen Rady města Ostravy a zastupitel MOb Mariánské Hory a Hulváky Tomáš Sucharda. „Středisko volného času Korunka je dlouhá léta úzce spjato s Mariánskými Horami a Hulváky. Svým zaměřením na cílové skupiny od dětí až po dospělé přesahuje hranice našeho obvodu a patří k nejnavštěvovanějším zařízením tohoto typu ve městě. Věřím, že vynaložené finanční prostředky přispějí k rozvoji volnočasových aktivit, přilákají nové zájemce o přírodu, kulturu, sport, všechny zájmové kroužky ze širokého spektra nabídky SVČ Korunka.“ Slavnostní program k ukončení rekonstrukce této příspěvkové organizace města, se uskuteční v pátek 18. května od 15 hodin. Akci zahájí ředitelka SVČ Korunka Jana Secová. Účastnit se jí budou představitelé vedení města Ostravy, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, pozvaní hosté a občané. Od 15.20 hod. budou následovat vystoupení Tanečního klubu Jarky Calábkové a vernisáž výtvarných prací dětí a mládeže z tvůrčí dílny Evy Horákové. Andrea Vojkovská, tisková mluvčí MMO

31 obcí v soutěži o Vesnici roku na jihu Čech

Do krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 se přihlásilo 31 obcí. Krajská hodnotitelská komise navštíví přihlášené obce v období od 11. – 20. června. Základní informace a podklady pro hodnocení získá krajská  komise ze  zaslaných prezentací, dodaných předepsaných materiálů a prohlídek obcí. Posuzovat se budou koncepční dokumenty obce, společenský život, aktivity občanů, rozvoj podnikání v obci, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, péče o veřejné prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, ale i připravované záměry či využití informačních technologií. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na tiskové konferenci dne 21. června v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje. Slavnostní vyhlášení oceněných obcí pak proběhne 11. srpna 2012 ve vítězné obci.

V rámci krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 bude uděleno několik ocenění. Vítěz krajského kola získá Zlatou stuhu a postupuje do celostátního klání o titul Vesnice roku. Za společenský život v obci je udělována Modrá stuha. Nositelkou Bílé stuhy se stává obec, která se aktivně věnuje činnosti mládeže. Za péči o zeleň a životní prostředí mohou být vesnice odměněny Zelenou stuhou. Ocenění Oranžovou stuhou získá ves, která spolupracuje se zemědělským subjektem. V rámci krajského kola soutěže může komise dále udělit diplomy například za vzorné vedení obecní knihovny, za vzorné vedení kroniky, za rozvíjení lidových tradic a další.

I v letošním roce se bude vyhlašovat také Cena hejtmana, a to ve třech kategoriích. První je realizace úspěšného kulturně společenského projektu. Loni toto ocenění získala obec Borotín za aktivity SDH Pikov, který organizuje sportovní a kulturní akce v obci a jeho členové navíc rekonstruovali společenský dům v Pikově. Další kategorie v Ceně hejtmana je realizace úspěšného projektu v oblasti práce s dětmi a mládeží. Loni si ocenění odnesla obec Skály, kde mají rodinnou buňku, odnož Píseckého dětského domova. Obec se snaží děti z domova maximálně zapojit do života obce. Třetí kategorie v Ceně hejtmana je kategorie zelená obec. Tu může získat obec například za ekologický provoz obecních budov či podporu environmentální výchovy v obci. Loni byla vyhlášena poprvé a ocenění si odnesla obec Chlumany za KY.BY zahradu, která vznikla v bývalém sadu o rozloze 2 arů. Přímo uprostřed vesnice vznikl prostor pro relaxaci i nákup čerstvých bylinek, květin a sezónních plodů.

Letošní ročník soutěže Vesnice roku je už osmnáctý. V září se koná celostátní kolo soutěže, do kterého postupují vítězové z krajských kol. Jihočeské obce si v předešlých letech v celostátním kole nevedly špatně. V roce 1997 se absolutním celostátním vítězem stala obec Svatý Ján nad Malší, v roce 2004 pak obec Kovářov. Druhým místem z celostátního kola v roce 1996 se pyšní Řípec a stejné ocenění si v roce 1999 vybojovaly Sudoměřice u Bechyně. Třetí místo obsadily v roce 1998 Novosedly nad Nežárkou, v roce 2000 Chelčice a v roce 2008 Malenice. Přes dlouholetou tradici soutěže se najdou obce, které se letos do soupeření zapojí poprvé. Letošními jihočeskými nováčky v soutěži jsou obce Cehnice, Dřešín, Chrášťany, Plav či Zvíkov. Matadorem soutěže je obec Bernartice, která soutěžila od roku 2000, v roce 2002 vyhrála krajské kolo a po pravidly nařízené pětileté pauze se do soutěže vrátila. Městys Borotín s přestávkami soutěží také od roku 2000, obec Přeštěnice od roku 2003 a obec Mičovice od roku 2004 stejně jako obec Řepice. Bc. Kateřina Koželuhová, oddělení informací a styku s veřejností

Muzeum středního Pootaví Strakonice

V prostorách ORBIS Media Center, České centrály cestovního ruchu, agentury CzechTourism v Praze proběhla 16.5.2012 tisková konference Muzea středního Pootaví Strakonice, kterou se muzeum přihlásilo k projektu Jihočeského kraje Žijeme v památkách. Tento projekt je oslavou 20 let od zapsání Českého Krumlova na seznam UNESCO a 20. ročníku Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích a prezentuje kraj oplývající množstvím památek, které jsou otevřené návštěvníkům, jsou plné života a pořádá se zde řada kulturních akcí. To dokazují i aktivity muzea, které žije hned ve dvou národních kulturních památkách. Strakonický hrad s hradní věží Rumpál i více než 400 let starý Středověký vodní mlýn v Hoslovicích žijí nejen minulostí, ale i bohatou současností a lákají ročně tisíce návštěvníků.

Kromě nabídky stálých expozic, umístěných v hradním paláci, pořádá muzeum v areálu strakonického hradu řadu akcí od výstav přes muzejní programy pro děti i dospělé, speciální programy pro školní výlety, koncerty, přednášky až po hudební projekty a adventní řemeslné trhy. Unikátní Středověký vodní mlýn v Hoslovicích, s funkčním mlecím zařízením a novou etnografickou expozicí Ze života šumavského Podlesí, nabízí nejen autentický obraz života na mlýně, ale zve návštěvníky na tradiční akce, např. Zpracování mléka a vlny, Klepač Podlesí, Dětský den na mlýně, Dožínky na mlýně, Domácnost paní mlynářky…, doplněné řemeslnými ukázkami, ochutnávkou čerstvě upečeného chleba a jiných domácích pochoutek.

Na letošní sezónu připravilo muzeum řadu novinek: novou prohlídkovou trasu hradním areálem, která bude mít premiéru při Dni otevřených dveří muzea 19.5., speciální program pro školní výlety na vodní mlýn, nové zázemí pro návštěvníky mlýna se službami infocentra, sociálním zařízením a občerstvením, rodinné a skupinové vstupné, slevy pro školní výlety a sdružené vstupné do expozic muzea a mlýna, projekt Léto pod Rumpálem. Snahou muzea je zvyšovat povědomí o jeho existenci s cílem dalšího růstu návštěvnosti, která byla za rok 2011 celkem 57 055 osob. Ing. Ludmila Koštová, ředitelka

Setkání krajů v Praze na Vyšehradě

   Slavnostní setkání krajů na Vyšehradě zahájilo v sobotu 12. května čtvrtý ročník národní výstavy Má vlast 2012. Putovní výstava fotografií zvelebování opomíjených míst je společným dílem lidí z celé země. Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s., spolu s Národní kulturní památkou Vyšehrad a zúčastněnými kraji a dalšími organizacemi formou výstavy děkuje všem, kdo se o svůj domov odpovědně starají. Otázky utváření prostoru, komunikace s odborníky a dobré příklady realizací představil zájemcům odborný seminář, konaný v pátek 11.5. V sobotu zahájila patronka ročníku Blanka Stehlíková výstavu Má vlast a výstavu kreseb svého otce Ladislava Stehlíka, „básníka domova“, doprovázenou fotografiemi Marie Dajčové. Organizačním partnerem letošního ročníku je Plzeňský kraj v čele s  hejtmanem Milanem Chovancem, jehož při přebírání kamenného srdce zastoupil radní Petr Smutný. Za asistence senátorů Jiřiny Rippelové a Karla Šebka srdce předala jménem Jihomoravského kraje vedoucí odboru regionálního rozvoje Iveta Macurová. Aktivní účast krajů podpořil kraj Karlovarský zastoupený Milanem Zukalem z Odboru regionálního rozvoje. Z ostatních krajů vystavují města, obce a občanská sdružení samostatně, bez podpory svých krajských úřadů. Svou vzácnou přítomností poctili Slavnostní setkání krajů také paní Mag. Natascha Grilj, kulturní rada Rakouského velvyslanectví, za Spolkovou republiku Německo paní Katrin Bock z Oddělení výživy, zemědělství a ochrany spotřebitele a Milan Simandl, velvyslanecký rada, vedoucí hospodářského oddělení a nizozemský architekt Pieter van Loon, člen organizačního týmu světové výstavy Floriade. Díky němu výstava Má vlast 2012doputuje do Nizozemska. Slavnostní setkání bylo opět příjemné, přátelské, doprovázel je tradičně bohatý kulturní program a ochutnávka regionálních specialit. Navštívilo jej na patnáct set návštěvníků. Vrcholným zážitkem dne byl koncert Plzeňské filharmonie v bazilice sv. Petra a Pavla. Návštěvníci společně vysadili strom, potomka památného stromu z Měchenic u Klatov. Výstava setrvá na Vyšehradě do 31. května. Putovní výstava Má vlast 2012 zahájila svou roční pouť po české zemi 16. května v Senátu ČR. Do 23. května je umístěna ve Valdštejnské zahradě u jezírka. 24. května se přesune na 3. nádvoří a poté do atria krajského úřadu v Plzni, kde bude přivítána 29. května u příležitosti Festivalu regionálních potravin. Ing. Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o.s., NKP Vyšehrad

Hvězdy rocku na festivalu ve Vroutku

13. ročník festivalu ROCK FOR CHURCH(ILL) představí hvězdy, jako jsou Horace Andy (JA), NZ Shapeshifter (NZ), The Freestylers (UK), Tito & Tarantula (MEX), Dub Pistols (UK), Panteon Rococó (MEX), UCee & Flavour band, Tři sestry, Sto zvířat, Vltava, Vypsaná fixa, Wohnout a mnoho mnoho dalších 24.-25.8.2012 VROUTEK / WWW.RFCH.CZ Letních festivalů je v Čechách relativně hodně, ale Rock for Church(ill) ve Vroutku je naprosto výjimečný open-air, který už dávno není jen o rockové muzice. Během 13 let se z regionální benefiční akce na záchranu místního gotického kostela proměnil v jeden z nejprogresivnějších a také nejpříjemnějších festivalů, které tu můžete o prázdninách navštívit. Jeho pořadatelé minulý týden zveřejnili kompletní program hlavní scény, který by rozhodně neměl zůstat bez povšimnutí.
   Letos nás čeká jeden z nejkomplexnějších programů v historii, kde si snad každý najde to své a zároveň si rozšíří obzory i za hranicemi svých škatulek. Pro příznivce kytar a bigbeatu přijedou české kapely Tři sestry, Vltava, Wohnout, Vypsaná Fixa, indie band A-Banquet s novým albem nebo tvrdší crossover kapela Loco Loco. Headlinerem pro kytarové fanoušky pak bude mexicko-americká banda Tito & Tarantula, kterou ve světě proslavili pánové Quentin Tarantino a Roberto Rodriguez, kteří na ně nedají dopustit a obsadili je hned do několika svých filmů.
Pokud jste spíše příznivci taneční muziky, určitě vás nadchne účast britských The Freestylers, kteří přijedou sice bez kapely, ale za to tu čtyřčlenné jádro projektu exkluzivně představí materiál z chystaného alba! Prožitek z živé skupiny vám poté bohatě vynahradí další headliner, kterým jsou NZ Shapeshifter z Nového Zélandu, kteří hrají naživo energický, skvěle pozitivní a také velmi inteligentní drum´n´bass. Do škatulky „taneční program“ bychom vedle eklektické DJ stage, kterou má pod kontrolou duo Pixie & Suki, mohli bez problému počítat také londýnské Dub Pistols, ale s nimi už se plynule dostáváme k dalšímu žánru, který letos má hodně exkluzivní zázemí.
   Máme tím samozřejmě na mysli reggae, dub a ska, které loni přišly hned o dva tématické festivaly, a tak to jeho fanouškům rádi vykompenzujeme alespoň několika jmény. Hlavním headlinerem bude bez pochyb kultovní jamajský zpěvák Horace Andy! Ten je v Evropě známý hlavně jako člen Massive Attack, ale tolik lidí už neví, že má za sebou více než 35 let sólové a velmi úspěšné kariéry, kterou odstartoval po boku Boba Marleyho, Burning Speara nebo The Skatalites v legendárním jamajském Studio One. Pokud jste spíše na rychlejší rytmy, pak vás vrchovatě uspokojí hvězdná mexická parta Panteon Rococó, domácí Sto Zvířat, Tleskač, Prague Conspiracy a nebo UCee & Flavour band, kteří představí nové album International band, které vzniklo ve studiu United Flavour.
Festival také připravuje velkolepý reggae warm-up v podobě koncertu Stephena Marleyho, který proběhne 30. Května v pražském Lucerna Music Baru. Tento zpěvák a producent má doma více Grammy než kdokoliv z jeho slavné rodiny a jeho česká premiéra je velkou událostí nejen pro reggae fans. Na koncertu budou k dostání i zvýhodněné vstupenky na Rock for Church(ill)!
Pokud se tam ale z nějakých důvodů nedostanete, můžete si lístky pořídit až do konce června za velmi příznivou cenu na kterémkoliv terminálu Sazka, v předprodejové síti TicketPortal, nebo si je rovnou nechat zaslat na dobírku. Stačí vyplnit objednávkový formulář na festivalových stránkách www.rfch.cz Poštovní objednávka má také stejně jako nákup na pokladně Lucerna Music Baru ještě dvě velké výhody – ušetříte 10% na poplatcích a můžete využít skupinové slevy 10 + 1 lístek zdarma, 20 + 3 nebo dokonce 30 + 5 lístků zadarmo, pokud chcete vzít celou partu kamarádů. Lukas Kolibal, promotion & media

Studovat na ČVUT v Děčíně můžete už letos

  Až do 20. srpna mohou zájemci posílat přihlášky ke studiu na děčínském pracovišti Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Bez přijímacích zkoušek je možné přihlásit se na obor Dopravní systémy a technika nebo Management a ekonomika dopravy a telekomunikací. Zvyšování vzdělanosti a kvalifikovanosti je společným cílem města Děčína i děčínského pracoviště Fakulty dopravní ČVUT v Praze, které proto vyhlašuje, vzhledem k velkému zájmu, mimořádný termín přijímacího řízení ke studiu oborů "Dopravní systémy a technika" v prezenční formě a "Management a ekonomika dopravy a telekomunikací" ve formě prezenční i kombinované. Přihlášky se podávají elektronicky, podrobnosti najdou zájemci o studium na webových stránkách fakulty nebo přímo v Ústavu pro bakalářská studia FD ČVUT v Děčíně.
"Kvalita studia je nezbytným předpokladem pro úspěšnost absolventů v praxi a proto se Ústav pro bakalářská studia v Děčíně zapojil do projektu "Inovace výuky bakalářského studia v regionech". Hlavním cílem je inovace odborných předmětů a technická podpora výuky. Jde o to, aby absolventi získávali při studiu nejnovější informace a pracovali s nejmodernější technikou. Významnou součástí je také zavedení e-learningové podpory pro jednotlivé předměty, což usnadní domácí přípravu při studiu a to především v kombinované formě," vysvětlila Stanislava Holíková, vedoucí ústavu. Doprava, logistika, informatika a telekomunikace jsou obory, které zasahují do všech činností, počínaje výrobou a konče vysoce sofistikovanými systémy řízení, dokonce ani v domácnosti se neobejdeme bez logistiky a přenosu informací. Absolventi FD ČVUT nacházejí uplatnění prakticky Markéta Lakomá, kancelář primátora

Nová vlaková spojení na jihu Čech

  Koordinátor veřejné dopravy JIKORD projednal s dopravcem České dráhy a.s. úpravy v regionální osobní dopravě. Na základě vyhodnocení provozu zkušebních vlaků uskutečněného na žádost obcí a cestující veřejnosti ve dnech 20.-30.3.2012 tak budou zavedena nová vlaková spojení, a to v úseku Číčenice (8:27hod.) - České Budějovice (9:01hod.), Dívčice (16:38hod.) – České Budějovice (17:00hod.), České Budějovice (15:39hod.) – Dívčice (16:07hod.), v úseku České Budějovice (15:03hod.) – Vyšší Brod klášter (16:34hod.) a Vyšší Brod klášter ((17:11hod.) – České Budějovice (18:50hod.). Ke změnám dochází i v zajištění přestupních návazností vlak/autobus na novém přestupním terminálu do Bavorska v Novém Údolí a v rozšíření turistického provozu. Ten bude veden na tratích v úseku České Budějovice (12:07hod.) – Nové Údolí (14:47hod.) a Nové Údolí (11:17hod.) – České Budějovice (13:51hod.) denně až do 28. října. Osobní vlak v úseku Nové Údolí (8:17hod.) – Černý Kříž (8:29hod.) pojede v sobotu a neděli v době 30.6.-2.9.2012. Provoz vlaku Nové Údolí (19:17hod.) – Volary (19:40hod.) v sobotu a neděli bude prodloužen do 28. října. Vlakové spojení z Českých Budějovic (16:07hod.) bude v úseku Černý Kříž (18:34hod.) – Nové Údolí (18:47hod.) v sobotu a neděli prodloužen do 28. října.

Zaveden bude také nový osobní vlak v sobotu a neděli v době 30.6.-2.9.2012 v úseku Černý Kříž (7:36hod.) – Nové Údolí (7:47hod.) jako přípoj od Volar.

Dále bude posílena železniční doprava v souvislosti s konáním ME mužů a žen v raftingu na Lipně ve dnech 29. srpna – 2. září 2012. Denně bude zaveden spěšný vlak ME RAFTING v úseku České Budějovice (7:04hod.) – Lipno nad Vltavou (8:48hod.) a Lipno nad Vltavou (16:55hod.) – České Budějovice (18:31hod.) V souvislosti s ME v raftingu na Lipně je zpracován samostatný jízdní řád s  posílením železniční dopravy v úseku Vyšší Brod klášter – Lipno nad Vltavou, které se ve dnech hlavních závodů 1. a 2. září dále navyšuje o 4 páry vlaků. Menší změny, zejména ke zlepšení přípojových návazností a dle požadavků obcí, budou uskutečněny na některých dalších tratích.

Žádné změny v Jihočeském kraji se netýkají dálkové dopravy a rovněž regionální dopravy na tratích Blatná-Nepomuk, Číčenice – Týn nad Vltavou, České Velenice – České Budějovice, Tábor - Ražice, Tábor - Bechyně,Tábor – České Budějovice, Jindřichův Hradec - Obrataň a Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Změny jízdního řádu na železnici v Jihočeském kraji platí od 10. června 2012. Bc. Kateřina Bíro, oddělení informací a styku s veřejností

Provokace, Rathovi dali místo vína miliony

  "V mediích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zni neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v teto chvíli pouze o odhaleni pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí”, zaslala v úterý 15.5.2012 pozdě večer médiím vyjádření MUDr. Davida Ratha k událostem tisková mluvčí Středočeského kraje Mgr. Berill Mascheková. ČT a další média tato slova poslance Ratha okamžitě zveřejnila.

  Mgr. Berill Mascheková už během dne médiím sdělila: David Rath se včera /v pondělí/ ve večerních hodinách stal obětí policejní šikany. Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. Policejní komando zadrželo Davida Ratha takovýmto způsobem jej politicky zlikvidovat. David Rath nemá zájem zesměšňovat se vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy, proto zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí tak, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami. V okamžiku, kdy bude policií propuštěn je připraven toto probrat s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, napsala tisková mluvčí Středočeského kraje.

Policie obvinila Ratha z přijetí úplatku, našla u něj sedm milionů korun aktualizováno

O celé aféře, která byla zřejmě proti Rathovi předem připravena, se hovořilo v úterý po celý den a večer v médiích. V ČT sami mnozí diváci v besedě s politologem Lukášem Jelínkem odhalili podstatu celé akce. Blíží se volby, a tak ministr Kubice již začal kampaň pro ODS. Rath má znovu kandidovat na hejtmana Středočeského kraje a podle průzkumů se ukazuje, že by mohl opět zvítězit. Proto se musí odstranit. K tomu má posloužit aféra s miliony v tzv. "krabici” od bot. Policejní prezident Lessy se od této aféry dištancuje. Ale co šéf protikorupční policie Tomáš Martinů a státní zástupkyně z Ústí na Labem JUDr. Lenka Bradáčová, která je přezdívána jako česká Katány?  Zatčení poslance Ratha dozoruje a řídila. Požádala také předsedkyni Sněmovny Němcovou o souhlas k zadržení Ratha. Němcová s tím pochopitelně souhlasila, protože Rath je ze soc. dem. a má často kritická stanoviska proti ODS, Nečasovi, Kalouskovi a spol. Takže je třeba se ho zbavit. Bylo to vidět i v nedělní besedě v ČT, kdy Rath hovořil spolu s ministrem zdravotnictví exlidovcem Hegerem o utracených miliardách v IZIP. Poukazoval na to, že by se měla celá rozkrádačka 2 miliard, kterou zorganizovali poslanci ODS Ouzký a Cabrnoch, urychleně vyšetřit a viníky potrestat.

                                        STÍHAT  MILIONY A  MILIARDY  ODS,

                                        RATH  BY  NEMĚL  ODSTUPOVAT  Z  FUNKCÍ

    Diváci ČT upozorňovali v úterý večer na to, že místo Ratha by se měli stíhat především kmotři ODS a politici ODS, jako Drobil, Kocourek, Řebíček, Janoušek, Bém, Vondra, Barták, Hrdlička, Rittig, Richter, Šuster, Bendl, který poslal z dotací ministerstva zemědělství 5 milionů na koně herci Vydrovi, u něhož má sám Bendl ustájené koně, a ještě mnozí jiní poslanci ODS a spol. Diváci ČT se pozastavovali i nad tím, že soc. dem. se Ratha nezastala a hned ho hází přes palubu. Předseda B. Sobotka, místopředseda Hašek, Zaorálek a spol. A to přesto, že nejsou podrobně o celé aféře informováni. Co je to za politiky a stranu, která se nezastanou svého člena? Jak bylo vidět v televizi, kde se hovořilo o penězích z EU, tak Rath tyto peníze si nestrkal do kapsy, ale používal je na zdravotnictví ve Středočeském kraji, zvelebení nemocnic a historických památek. A na tom není nic špatného. MUDr. Rath by neměl z žádné funkce odstupovat, být nadále poslancem i hejtmanem. Véčkař Bárta, který byl odsouzen, také neodstupuje. Drobil z ODS, Vondra, Bém a mnozí další, u nichž se jedná ne o 7 milionů, které Rathovi podstrčili, ale o statisíce milionů miliardy, a přesto jsou nadále poslanci. A Němcová nepobízí policii, šéfa Martinů, a státní zástupkyni Bradáčovou, aby všechny mnoha milionové a miliardové škody vyšetřovali. Nedává jim k tomu zelenou. Rath by neměl být vězněn, ale dát mu slovo v médiích, v televizích, aby se ke všemu vyjádřil. Usilovat by o to mělo i vedení ČSSD. A stíhat ty, kteří aféru proti Rathovi připravili.

                                          POLITOLOG  JELÍNEK  V  ČT

Právě snahy chápat zatčení Davida Ratha jako součást politického boje, Lukáši Jelínkovi vadí. „Vadí mi snaha a priori nevěřit policii a státnímu zastupitelství. Já bych naopak a priori předpokládal, že státní zástupci mají pravdu,“ zlobí se politolog v ČT. Podle něj, pokud je David Rath nevinen, tak je přesně tím typem politika, který by se dokázal očistit. A to, že přes kauzy koaličních politiků byl nakonec dopaden David Rath, považuje Lukáš Jelínek spíš za zajímavý paradox.

„Drobil, Bém, Janoušek, Baštýř a další, nikdo z nich nebyl chycen za ruku, Rath ano. Je to paradox, ale takový je život,“ glosuje Lukáš Jelínek. Přitom dalším paradoxem je, že k chycení Davida Ratha dochází v době, kdy se opozice snaží tlačit na vládu, aby prosvětlila politiku například s pomocí dokládání majetku a dalších nástrojů. Řadu diváků pořadu na celé události zaujal amatérismus, kdy středočeský hejtman odnáší 7 miliónů v krabici od bot. „Asi je chytřejší si nechat posílat peníze přes deset skrytých účtů, ale možná je to spíš než amatérismus příliš velké sebevědomí člověka, který si nechá dávat peníze v krabici od bot. Politici se zkrátka často mohou chovat mnohem jednodušeji, než předpokládáme,“ vysvětluje Jelínek. „David Rath byl zatčen – a co dál,“ ptají se diváci. Česká veřejnost má téměř denně na očích různé kauzy, v kterých se ztrácejí milióny i miliardy.

„Když Miroslav Kalousek řekl, že se ODS stala stranou regionálních kmotrů, tak na plná ústa asi přesně popsal skutečnou situaci,“ je přesvědčený Lukáš Jelínek, podle kterého je právě absolutní průhlednost politiků i všech jejich přátel a příbuzných společně s okamžitým přebíráním odpovědnosti za různé kauzy jedinou cestou, jak se strany od nálepky kmotrovských spolků mohou osvobodit. Podle Lukáše Jelínka právě to, že veřejnost je přesvědčená, že strany jsou prolezlé korupcí, je důkazem, jak se politické strany odtahují od svých voličů. „Během voleb projezdí politici celou republiku, pak na své voliče kašlou a zahazují volební programy,“ líčí chmurný obraz českého politického boje Jelínek. Strany by podle něj měly ve vlastním zájmu posílit úlohu preferenčních hlasů při volbách a otevřít důkladnější stranické primárky, které by umožnily získat poslanecký mandát skutečným osobnostem, kterým jde o program. Těmto osobnostem by podle Lukáše Jelínka v boji proti stranickým kmotrům pomohly další akce, jako bylo zatčení Davida Ratha. Líbilo by se to i 79 procentům diváků Hyde Parku, právě tolik jich dalo Jelínkovi kladný hlas, uvádějí ParlamentníListy.cz

   Davida Ratha zatkli policisté v pondělí večer v Hostivici. Podle informací iDNES.cz obvinění souvisí s evropskými dotacemi pro nové centrum kladenské nemocnice, které stálo 1,4 miliardy korun. Rath čelil kritice, že nemocnici vybavil přespříliš draho, podle bývalého ředitele Otakara Mareše byl jeden z pavilonů předražen o 800 milionů. Ratha policisté monitorovali půl roku. Podle šéfa Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáše Martince bylo do akce zapojeno více než sto policistů. K zadržení přikročili, aby zabránili další možné trestné činnosti. Spolu s Rathem bylo zadrženo a následně obviněno dalších sedm lidí: čtyři muži a tři ženy. Policie je viní z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. V úterý požádala státní zástupkyně o uvalení vazby. Během středy o ní rozhodne Okresní soud v Ústí nad Labem. /r/

225 milionů na tramvajovou trať v Olomouci

Projekt Tramvajová trať – Nové Sady ve Švýcarsku uspěl. Švýcarská strana informovala o schválení téměř 225milionové dotace na stavbu tramvajové trati v Olomouci z Programu švýcarsko-české spolupráce. Odsouhlasený grant je ve výši CHF 11 352 902, tedy přibližně 224,8 milionů korun. „Je to nejdůležitější bod na cestě k vybudování tramvajové trati, bez úspěchu v dotačním řízení bychom mnohem hůře hledali prostředky na její realizaci. Projekt prošel nesmírně náročným posuzováním a i švýcarské autority kladně posoudily jeho připravenost a přínosy pro rozvoj MHD a kvalitu životního prostředí ve městě. V tomto kole švýcarských fondů jde navíc o projekt objemově výrazně největší, což úspěch Olomouce jen umocňuje. Splatíme tak dluh velké části Olomoučanů, kteří dosud nemohou využívat komfort městské hromadné dopravy,“ řekl primátor města Olomouce Martin Novotný.

  Oznámení o získání dotace je pro město Olomouc vyvrcholením více než dvouleté práce na přípravě a obhajobě projektu. „Švýcarská dotace je pro nás úspěch i závazek.  Tato technicky i organizačně náročná investice bude po celou dobu realizace a uvedení do provozu kontrolována Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem financí a zástupci švýcarských fondů. Z dosavadních jednání víme, že jejich prioritou je dbát především  na účelné vynakládání finančních prostředků, vysokou kvalitu práce a dodržování termínů,“ sdělil náměstek primátora Ladislav Šnevajs a dále dodal: „Jde o investici, která podstatným způsobem změní a předurčí rozvoj zanedbané části města, nesmíme podcenit žádný detail, aby tramvaj a nábřeží mohly sloužit ke spokojenosti současných i budoucích generací obyvatel a návštěvníků města.“Definitivní a oboustranně závazná smlouva o dotaci bude podepsaná po vysoutěžení dotované části výstavby (část B - 1. etapa), což by mělo být v březnu 2013. Mgr. Jana Doleželová, tisková mluvčí

Cestovní ruch spolu pivovarem Konrad

  Náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová (SOS) v rámci propagace novinek cestovního ruchu v Libereckém kraji v duchu letošního hesla „Křehká krása, vybroušená chuť“ navštívila 15. května hodin Automuzeum a Pivovar Konrad v Liberci – Vratislavicích nad Nisou.„V letošním roce se Liberecký kraj na veletrzích cestovního ruchu prezentuje tématem „Křehká krása a vybroušená chuť“, tradičními a zároveň znovuobjevovanými řemesly regionu - sklářstvím a pivovarnictvím. I proto jsem navštívila areál Pivovaru Konrad, v němž se vaří dobré pivo, ale také zde funguje zajímavé Automuzeum veteránů. Nabídla jsem spolupráci s Libereckým krajem, zejména pokud se týká vzájemné prezentace a propagace výrobků a činností na nejrůznějších výstavách a veletrzích cestovního ruchu a turismu,“ uvedla náměstkyně hejtmana a připomněla že u této příležitosti letos vydal Liberecký kraj mapu pivovarů a brožuru „Za skleněným zážitkem“.

Společná kampaň vyvrcholí v Jablonci nad Nisou, kde se o víkendu 24. 8. – 26. 8. uskuteční výstava, opět pod názvem „Křehká krása, vybroušená chuť“ Ta přinese pro návštěvníky zážitky vzešlé ze spojení třpytivého skla a lahodného moku, vystoupení uměleckých spolků a módní přehlídky. Na dané téma budou vydány také tipy na výlet v *pdf formátu uveřejněné na turistickém portálu www.liberecky-kraj.cz.

Automuzeum, sídlící v areálu vratislavického pivovaru Konrad již devátým rokem, otevřelo letošní sezónu již tradičním Prvomájovým Veterán Festivalem. Na státní svátek, 1. května, se otevřela vstupní brána muzea pro letošní první návštěvníky a současně se konalo tradiční setkání majitelů historických vozidel ze širokého okolí. Expozice muzea, která je v současnosti spíše veřejnosti přístupným depozitem klubu majitelů historických vozidel. Automuzeum.cz, letos návštěvníkům představí ve třech halách stará jízdní kola, na dvacet historických motocyklů domácí i německé výroby a především téměř třicet osobních historických automobilů a dva traktory. Návštěvníky zde očekává například stařičká Praga Alfa, která hrála v seriálu Arabela, Volkswagen Brouk který zkonstruoval vratislavický rodák Ferdinand Porsche,několik vozů Porsche ale třeba i závodní formule libereckého závodníka Josefa Kružíka.

  Pivovar Konrad ve Vratislavicích n. N. letos slaví 140. výročí svého založení s Chytrónem. Vaření piva má ve Vratislavicích nad Nisou letos již 140 ti letou tradici. Pivovar Konrad patří pražské společnosti Hols, a.s.,,která ho v roce 1999 koupila od Pražských pivovarů. Výroba v pivovaru byla obnovena v roce 2000 a Konrad si našel místo na trhu. Součástí prodeje ale nebyla ochranná známka, a tak musel pivovar vytvořit vlastní značku - pivo firma pojmenovala po nástupci knížete Vratislava - Konradovi.

Pivovar zahájil oslavy 140. výročí svého vzniku novým pivem Chytrón, které má oslovit nové zákazníky. Citronové pivo Chytrón - nápoj na pivním základě s překvapivými jemnými chuťovými tóny citrusových plodů, nabízí pivovar, stejně jako jiné své druhy, ve třetinkových lahvích. Celkem dodává pivovar na trh 11 druhů, od desítky až po Svatopaveleckou šestnáctku.

Podle ředitele pivovaru Petra Hostaše se zde pivo vaří úplně stejným způsobem, jako v roce 1872, kdy ve varně uvařili první várku.„Jako možnost ověřit si naše tvrzení nabízíme absolvování exkurze po pivovaru od sklepa na půdu až po expedici. Končíme v pivovarské hospodě, kde lze ochutnat všech 11 druhů zdejších piv, včetně ojedinělého originálního piva Červený král, které je opravdu červené, ovšem s tradiční pivní chutí,“ zve na návštěvu ředitel.

Nejstarší a dnes již poslední pivovar v Liberci si odváží ceny také z pivních soutěží, Letos například KONRAD ESO zaslouženě získal v Táboře Zlatou pivní pečeť a KONRAD 11 získal znovu medailové umístění mezi tmavými ležáky. Od roku 2006 je Světlý ležák 11° Konrad držitelem titulu Potravinářský výrobek Libereckého kraje. Letos také pivovar Konrad ve spolupráci s Boveraclubem vydal speciální etiketu tramvajového vozu 6MT Evidenční číslo 117 ku příležitosti 115. výročí zahájení městské tramvajové dopravy v Liberci. Hlavní oslavy kulatého výročí se uskuteční v sobotu 30. června, kdy se od 12 hodin koná tradiční pivní slavnosti Den s Konradem. V areálu celého pivovaru bude po celý den až do noci bohatá zábava pro děti i dospělé. Mgr. Jiří Langer, odborný zaměstnanec pro komunikaci

                                          SOUTĚŽ  STEJNÁ  ŠANCE

  V pěti krajích České republiky skončila soutěž určená firmám, které v běžném pracovním prostředí zaměstnávají lidi se znevýhodněním. V letošním, již pátém ročníku, byli oceněni zaměstnavatelé z Libereckého, Pardubického, Středočeského, Karlovarského kraje a z Prahy. Vítěze již 5. ročníku vyhlásili radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD) spolu s Antónií Dechťarovou, ředitelkou pořádající organizace Rytmus, a Hanou Polmanovou, ředitelkou Úřadu práce v Liberci, včera v sídle Libereckého kraje v Liberci.

Celkem bylo do pátého ročníku soutěže nominováno rekordních 110 firem prostřednictvím 281 nominací. Ze 19 firem, nominovaných v Libereckém kraji, se vítězem pátého ročníku soutěže Stejná šance – Zaměstnavatel 2012 stala firma EMBA, spol. s r.o. z Pasek nad Jizerou. Druhou oceněnou firmou je restaurace PIZZA RESTAURANT z Jablonce nad Nisou a na třetím místě se umístily JIZERSKÉ PEKÁRNY, spol. s r.o. – Pekárna LÍPA z České Lípy

Slova ředitele vítězné firmy EMBA, spol. s r.o., Evžena Pelikána: „ Tím, že zaměstnávám člověka s postižením, nemám pocit, že dělám něco zvláštního. Je to pro mě zcela přirozené a myslím, že by to tak mělo být pro všechny slušné lidi.“ Slova jeho zaměstnance pana Martina Ulricha: „Jsem rád, že jsem se mohl vrátit zpět do normálního života.“

Na závěr ještě slova druhého oceněného, majitele PIZZA RESTAURANT pana Martina Lejska: „ V restauraci zaměstnávám člověka se zrakovým postižením. V některých věcech je sice pomalejší, ale zas to vynahradí svým přístupem k zákazníkům. Zatím jsem se nesetkal s negativním ohlasem od hostů.“  Mezi další zaměstnavatele, kteří se umístili do první desítky a byli oceněni na slavnostním vyhlášení, patří: Restaurace U Poláků , „D“ občanského sdružení, Krajský úřad Libereckého kraje, Městský úřad Český Dub, Jedličkův ústav, p.o., KFC Amrest, s. r. o. - provozovna Liberec, McDonald´s ČR, spol. s r. o.- NISA Liberec

Rytmus už tradičně prostřednictvím soutěže Stejná šance oceňuje firmy, které se přihlásily ke konceptu společenské odpovědnosti firem tím, že lidem s postižením dávají šanci získat práci na otevřeném pracovním trhu a tím aktivně přispívají k jejich začleňování do společnosti. „Cílem soutěže je podpořit firmy, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, poskytnout jim veřejné uznání a prostřednictvím příkladů jejich dobré praxe motivovat ostatní firmy, aby osoby se znevýhodněním zaměstnávaly,“ řekla Antónia Dechťarová, ředitelka společnosti Rytmus Liberec.

Nominace firem do soutěže mohla posílat široká veřejnost od 15. února do 31. března 2012. Odborné komise v jednotlivých krajích vyhodnocovaly podle předem stanovených kritérií firmy, které dokázaly udělat nejvíc při zaměstnání znevýhodněného člověka. Kritériem hodnocení v soutěži je například typ uzavřeného pracovně právního vztahu, délka pracovního vztahu, typ znevýhodnění zaměstnance v souvislosti se zastávanou pozicí, úprava pracovních podmínek, pracovní doby, ale i účast zaměstnance na neformálních firemních akcích, celkový přístup pracovního kolektivu, vstřícnost vedení firmy apod. Ve všech krajích byla spolu vyhlašovatelem Česká unie pro podporované zaměstnávání. Mgr. Jiří Langer, odborný zaměstnanec pro komunikaci

Až 80% vynálezů se nedostane na trh

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, o.p.s. a Jihočeský kraj pořádají úvodní konferenci projektu INNOFUN, který by měl přispět k zásadní změně veřejného financování inovací v různých částech Evropské unie. Úvodní konferenci ve dnech 15 – 17. května 2012 navštíví zástupci inovačních agentur a regionálních organizací z devíti států Evropské unie (Finsko, Estonsko, Slovensko, Velká Británie, Belgie, Rakousko, Francie, Španělsko, Kypr). Pro roky 2012 – 2014 se Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání (JAIP) stala vedoucím partnerem projektu Innofun financovaného z programu Evropské komise Interreg IVC. „Pod zkratkou INNOFUN se skrývá záměr změnit (inovovat) financování inovací tak, aby i z veřejných peněz bylo možné podpořit zajímavé nápady a řešení začínajících firem (tzv. Startupů), vynálezy, ale i spolupráci mezi výzkumem a praxí“ říká vedoucí projektu ing. Petra Vachová, ředitelka .

Ze studií vyplývá, že až 80% vynálezů a inovačních řešení se nikdy nedostane na trh, protože autoři nezískají finanční podporu na jejich dokončení. Soukromí investoři se u inovací rozhodují podle toho, kdy se jim investované peníze vrátí. Pokud by ekonomická návratnost nějakého vynálezu nebyla jednoznačně vyčíslitelná, či přínos vynálezu autoři nedokážou investorovi přesvědčivě vysvětlit, nemá inovace šanci. Na koho se pak má takový vynálezce obrátit? V současné době se úředníci grantových programů bojí takové inovace podpořit. Problematice logicky nerozumí a ani nemohou proces vlastní aktivitou, radou či kontakty na rozdíl od soukromých investorů nijak podpořit.„Přitom existuje mnoho nápadů a inovací, které řeší problémy např. veřejného zájmu, které by prospěly mnoha lidem, ale nemají tak rychlou návratnost. Jejich cestu k realizaci by mohly podpořit veřejné finance z peněz daňových poplatníků“ říká Radek Novotný, externí konzultant projektu.

Projekt INNOFUN by se měl inspirovat u inkubátorů, akcelerátorů v Evropě i ve světě a použít ty praktiky a postupy, které pomáhají inovační nápady lépe pochopit a posoudit.„To by mohlo pomoci hodnotitelům veřejných dotačních programů, jako je i naše agentura, podpořit i méně zisková ale prospěšná a potřebná řešení problémů dnešní společnosti“ konstatovala Petra Vachová. Úvodní konference je zaměřená na osobní seznámení se mezi jednotlivými partnery, vzájemné představení dosavadních zkušeností s podporou inovací a na rozdělení úkolů do nejbližšího pracovního setkání, které se uskuteční ještě tento rok v jihofrancouzském Marseille. Bc. Kateřina Bíro, oddělení informací a styku s veřejností