Kvačková, Peake, podrazila véčkaře

   Pro mnohé odborníky bylo jasné, že když Bárta a John doporučili Kvačkovou, Peake, do vlády, že brzy od véčkařů odejde. Jde jí pouze byznys, který může získat v politice, od niž nechce odejít. A bude se u ni držet držet zuby nehty. Puget žlutých chryzantém ovázaných černou stužkou předal Vít Bárta ke konci jednání Poslanecké sněmovny v pátek Karolíně Peake, která spolu s dalšími opustila stranu Věci veřejné. Miroslav Kalousek poté pro kytici přinesl vázu. Peake v žertu zadoufala, že tento podivný dar nemá být formou jakési hrozby. Během vyčkávání na dobu svého projevu měl faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta před sebou připravenou kytici chryzantém. Poté, co přešel k řečnickému pultu předal květy bývalé místopředsedkyni Karolíně Peake, která je ihned schovala pod stůl, píše server Novinky.cz. Po chvíli ministr financí Kalousek přinesl vázu s vodou, v níž pak kytici umístil k řečnícímu Bártovi. Nakonec však skončila nedaleko od Kalouska. „Doufám, že na květině černá stužka neznamená to samé, jako zlomená tužka,“ naznačila po skončení projevu svého bývalého stranického šéfa Karolína Peake, která narážela na klasickou mafiánskou výhrůžku v podobě zlomené tužky v obálce.

  Celé hlasování o důvěře vládě považuje bývalý premiér a šéf nových národních socialistů Jiří Paroubek za součást absurdního divadla vlády, která prý svými ubohými snahami pouze utvrzuje svou nedůvěryhodnost a svou pověst vyžírků a škůdců. Přeběhlíky z Věcí veřejných podle Paroubka od pověsti korupčníků neočistí ani bazén Sava. Jiří Paroubek upozornil, že absurdní divadlo Nečasovy vlády u českého publika příliš úspěchů nesklidí, neboť občané mají vlastní starosti, které jsou podle bývalého šéfa ČSSD často existenční.„Jedna část podivného politického uskupení – VV – na pozicích vlády a ve fantazii provládních médií okamžitě dostala punc čistého a vlastně vůbec fajn společenství. Slyšeli jsme velká a nepatřičná slova – v této souvislosti – o cti, o sedmi statečných a podobné nesmysly, jakoby nikdy do té doby tito lidé úzce nespolupracovali s pány Johnem, Bártou či Dobešem,“ komentoval přeběhlíky kolem Karolíny Peake. „Tu špínu z poslanců a údajně čisté platformy K. Peake nesmyje, ani kdyby se povinně týden macerovali v bazénu sava,“ dodal. „Druhá část VV se stala náhle opoziční, byť ještě pár dní před teatrálním přerodem v největší bijce vlády, pomrkávala významně na vládu, že ji podpoří,“ nešetřil Paroubek v proslovu ani druhou část někdejší nejmenší vládní strany. „Přesně potřebný počet tří poslanců ovšem tito noví opoziční bijci vlády dnes zřejmě dodají, aby vládu zachránili. Proč si vypustit rybník, že, pánové,“ dodal. Nahánění poslanců do vládního tábora prý přitom vládě na dobrém jménu nepřidá. „Nepochybuji, že to znamená také další růst opovržení české veřejnosti vůči celé české politické třídě.Tu lidé považují čím dál tím více za vyžírky a škůdce,“ přisadil si.
  Vláda se podle Jiřího Paroubka do své dnešní pozice vmanévrovala naprosto sama, bez přičinění opozice, svou neobratnou a špatnou politikou. „ádná koalice jistě není idyla, ale dosavadní koaliční spolupráce ODS, TOP 09 a VV budila po celou dobu své existence dojem tří nevraživých, ba znepřátelených politických subjektů, spolupracujících spolu jen jakoby z holé nutnosti či donucení,“ soudí. „Asociální politika vlády, její nekonečné skandály a slabé osobnostní vybavení, neschopnost vést dialog s opozicí či s odbory le i s tou částí veřejnosti, která ji volila. To jsou hlavní faktory toho, proč je Nečasova vláda občany považována za tak málo důvěryhodnou,“ dodal Jiří Paroubek s příslibem, že dostane-li se jeho strana NS-LEV21 do poslanecké sněmovny, přičiní se o to, aby nejen nevstoupily v platnost připravované reformy, ale aby byly zrušeny i ty, které již byly uvedeny do praxe, uvádějí ParlamentníListy.cz

Čunek proti Kalouskovi, Duka proti odborům

  ČT v pátek po celý den vysílala přenos ze sněmovny, kde bývalá Kvačková, dnes Peake, se snažila zavděčit Nečasovi, aby nadále zůstala u koryta ve vládě. Velkou chybou bylo a je, že John a Bárta navrhli Kvačkovou do vlády. Bylo hned jasné, že od véčkařů brzy prchne. Nejde jí totiž o nic jiného než o dobře placené koryto, které získala. A s véčkaři toho ani později nedosáhne. Zatímco se ve Sněmovně diskutovalo, ozval se senátor Čunek, který hodnotí exlidovce Kalouska. Kontroloři ministerstva financí s Robertem Šípem v čele odhalili nesrovnalosti v hospodaření Ústavního soudu. Ministr financí Miroslav Kalousek však výsledky kontroly zrušil, i když ve svém rozhodnutí neshledal žádná pochybení kontrolorů. Někteří politici si myslí, že Kalousek tak zneužívá své rozsáhlé pravomoci. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský totiž už v průběhu kontroly Kalouskovi napsal, že pochybuje o tom, zda kontrola není protiústavní a vznesl námitky. Kontrola odhalila především nesrovnalosti ve využívání služebních vozů. Dlouholetý a respektovaný úředník ministerstva financí Šíp na protest proti zrušení kontroly z ministerstva financí odešel. Podle některých politiků ministr Kalousek zneužívá své pravomoci a zrušení výsledků kontroly může vzbuzovat dojem, že pro Ústavní soud neplatí zákony.

Z pohledu senátora KDU-ČSL Jiřího Čunka, člena Ústavně-právního výboru, dokáže ministr financí Kalousek mistrně využívat svých pravomocí k hájení svých vlastních zájmů.„Standardní krok to určitě není. Tento způsob práce a ohromné moci vložené do rukou ministra financí jsou nepřiměřené. Protože těch subjektů, které může ministr kontrolovat a současně jim odpustit prohřešky, je velké množství. Od veřejnoprávních po soukromé. Pamatujeme si, jak pan Kalousek odpustil panu Schwarzenbergovi. Při obrovských zkušenostech Miroslava Kalouska, které za 22 let v politice má, jsou ty pravomoci skutečně v jeho rukách Molotovovým koktejlem. Jak už se ukázalo v kauze Promopro, jeho pracovníci můžou dokázat hodně, ať už v dobrém, nebo ve zlém. On si s tím hraje, jak mu to vyhovuje: tobě něco odpustím, tobě také něco dám,“ řekl ParlamentnímListům.cz Čunek.

„On má obrovskou moc, se kterou umí mistrně zacházet. Ačkoli má na sobě neuvěřitelné množství kauz, nejsou to jenom padáky a věci na ministerstvu obrany, ale i sázkové kanceláře a podpora hazardu, podezření z korupčního jednání při podpoře internetového sázení, tak se podívejte, že se nakonec nikdy nic s těmi případy nestalo. Začala to vyšetřovat protikorupční policie, ale údajně z důvodu úniku informací jí to bylo sebráno a předáno jiné složce. A v tu chvíli se nad případem zavřela voda a nikdo o něm ani nepíše. A nikdo se nepozastavil nad tím, že to bylo sebráno protikorupční policii, která se ničím neprovinila, protože únik prokázán nebyl. To byly pouze úniky, které způsobili politici. Takto si ministr financí v zásadě může dělat, co chce, a je nedotknutelný, zvláště v podání Miroslava Kalouska,“ dodal Čunek. Podle Čunka sám Ústavní soud neměl připustit takové řešení a měl by takové věci zveřejňovat a veřejně obhájit. „Všichni jsme jenom lidé a na Ústavním soudu jsou také lidé, kteří mohou pochybit a způsobit ztrátu na veřejném majetku. Jsem přesvědčen, že se de facto jedná ze strany Miroslava Kalouska o zneužití pravomoci ministra v tom smyslu, že on ji sice má, ale určitě ne k tomu, aby takto tiše bez veřejné kontroly někomu odpustil, a na někoho jiného byl zase daleko tvrdší. Tuto hru ministr Kalousek ovládá nejlépe ze všech,“ myslí si Čunek, který dodává, že bylo vhodným řešením, aby ministr financí o některé pravomoci přišel a vykonával je nezávislý orgán. Stejně tak je nutné podle něho všechny kroky a rozhodnutí zveřejňovat, aby je veřejnost mohla kontrolovat – komu a proč se odpouštělo. Podle poslance ČSSD Jiřího Koskuby tato záležitost zapadá do děsivého obrazu současné doby a stylu vládnutí i správy ČR.„Nečasova podivně naverbovaná vláda, důvěryhodná asi jako pochybná posádka korábu najatá po zapadlých přístavních krčmách, nemá již u myslících slušných lidí pražádnou důvěru. Pan Kalousek je ´jen´ jejím základním kamenem. Tímto stále prokazuje ´čistý´ styl moci v Čechách. Na tristním celkovém obraze proto páteční hlasování spolku zaslepenců, gážistů a nájemných žoldnéřů nic nezmění. Den co den se přece dozvídáme o podivných malérech. A to o drtivé většině průšvihů a zlodějin nemáme ani tušení. Zpochybněno je již proto naprosto vše. Včetně samotného Ústavního soudu a samotné demokracie. ´Oni´ však tuší, že jednou by mohli Ústavní soud potřebovat. To kdyby pravda a láska náhodou zvítězila nad lží a korupcí,“ uvedl poslanec pro ParlamentníListy.cz

                                    DUKA  ZASAHUJE  DO  POLITIKY

  Kardinál Duka kritizoval skutečnost, že současná nespokojenost s vládními kroky přerůstá v neschopnost o těchto problémech jednat a řešit je domluvou. Reagoval tak na ostré výroky demonstrujících odborářů, například předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. Ten mimo jiné prohlásil: „Už je na čase zbavit se Nečase! Chceme nové volby. Když nebudou volby, generální stávku. A paralyzujme tuto zem, dokud ta vláda nepadne.“ Dominik Duka na Radiožurnálu uvedl, že mu nikterak nevadí protesty jako takové, je to podle něho ostatně součást demokratické společnosti. Vadí mu ale projevy nespokojenosti, které už dávno překročily míru pokojného protestu a přerostly v projevy hrubiánství a vulgarity. „Tím se protest sesouvá z roviny demokracie do roviny ochlokracie. Vím, že to není záměr většiny demonstrujících, ale bylo by na straně organizátorů, aby si této skutečnosti více všímali,“ konstatoval kardinál.

  Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz míní, že církev by měla být vyloženě nestranná. „Ale už v minulosti se ukázalo, že církev straní vždy těm bohatším a od těch chudých se snaží určitou část bohatství získat. Což je vidět i v současnosti, pokud jde o církevní restituce. Proto nahrává vládní garnituře,“ uvedl. Dufek navíc doplňuje, že si Dominika Duky vážil, ale neměl by se pouštět do politických proklamací. „Jestliže někdo prohlásí, že v současnosti se řídí vládní politika jenom podle přání určitých kmotrů, tak na to máme adekvátní argumenty. Kdyby to nebyla pravda, tak bychom to neříkali. A pokud si pan Duka myslí, že na demonstrace chodí lidi vyjadřovat jenom určitou pokoru, pak je na velkém omylu. Většinou když se pořádají demonstrace, je to proto, že už končí možnost jednání zúčastněných stran,“ reaguje Dufek na kardinálova slova, ale už nezmiňuje, že podnětem k nim mohla být i jeho proklamace na sobotní demonstraci, že jsou připraveni paralyzovat tuto zemi. Odbory a další iniciativy lidí připravují nadále protesty proti zbídačování občanů a firem v ČR. Může dojít i na generální stávku, aby Nečasova vláda, Kalousek a spol. už odešli a nadále nerozkrádali ČR. Co slibovali, neudělali, státní pokladnu nadále zadlužují a pro blaho lidí a firem nic nedělají. A to si lidé už nenechají líbit. Demonstracemi proti neschopným mocným se lidé brání i v Itálii, SRN, Anglii, Francii, Španělsku, Řecku, Portugalsku… Ve většině zemí EU, a to nevede k ničemu dobrému. /re/

Stanovisko biskupů k politické situaci v ČR

Čeští a moravští biskupové jednali od 24. do 25. dubna 2012 na Erlebachově boudě v Krkonoších na svém již 89. plenárním zasedání. Jednání se zúčastnil také papežský nuncius v České republice Mons. Giuseppe Leanza a jak bývá zvykem i předsedové Konferencí vyšších řeholních představených mužských a ženských řádů v České republice.

Jednání začalo duchovním slovem biskupa Pavla Posáda, který si pro své zamyšlení vybral příklad mučedníka sv. Štěpána. Kardinál Dominik Duka poté přítomné informoval o situaci církve v dnešní společnosti a připomenul, že u příležitosti sedmého výročí pontifikátu Benedikta XVI. bude 27. června 2012 slavena děkovná mše svatá v katedrále sv. Víta. Kardinál Duka také analyzoval nedávnou návštěvu papeže Benedikta XVI. na Kubu a situaci katolické církve v jiných evropských zemích i ve světě. Z dění na domácí půdě pohovořil mimo jiné o dvou důležitých konferencích, které se konaly v Senátu Parlamentu ČR a na tzv. Žofínském fóru ohledně majetkového vyrovnání a zmínil se rovněž o dvou diskusních fórech, která proběhla na téma interpretace výsledků sčítání lidu. Generální sekretář ČBK Mons. Tomáš Holub předložil návrh směrnice týkající se omezení jednání statutárních orgánů církevních právnických osob, která budou od 2. května 2012 postupně podávána k zápisu na MK ČR. Biskupové tuto směrnici schválili.

Členové ČBK se pak věnovali tématu majetkového vyrovnání v souvislosti s novým modelem financování církve, v rámci kterého je nutné, aby se jednotlivé složky postarali o zachování a výnosnost majetku pocházejícího z restituce. Biskupy v průběhu prvního dne přijel pozdravit i apoštolský nuncius v České republice, Mons. Giuseppe Leanza. Nuncius vyjádřil svoji podporu biskupům v jejich pastýřské službě a zdůraznil, že plenární zasedání mají vždy zvláštní důležitost, protože se při nich upevňuje kolegialita mezi biskupy a Svatým otcem ve službě v církvi. Mimo jiné dodal, že duben je v životě univerzální církve charakterizován několika důležitými událostmi: připomínáme si 85. narozeniny papeže Benedikta XVI., sedmé výročí jeho pontifikátu, 24. dubna je tomu přesně sedm let ode dne, kdy se Svatý otec ujal svého úřadu pastýře katolické církve.

V odpolední části schválili členové ČBK ustavení Vojenského a špitálského řádu sv. Lazara Jeruzalémského jako soukromého sdružení křesťanů. Věnovali se rovněž činnosti Charity ČR. Vzhledem ke společenskému významu a velikosti této instituce se plénum rozhodlo vytvořit komisi pro Charitu, jejímiž členy byli jmenováni arcibiskup Jan Graubner, biskup František Radkovský a biskup Pavel Posád. Pozice biskupa delegáta pro Charitu a misie se tak změnila jen na pozici delegáta pro misie. První den biskupové zakončili společnou mší svatou v kostele sv. Petra ve Špindlerově Mlýně, kde si připomněli 100. výročí od založení Papežského misijního díla v Čechách a na Moravě.

Druhý den plenárního zasedání se biskupové věnovali ekonomickým záležitostem u organizací, které má ČBK ve své gesci. Dohodli se také na dalším postupu při zpracování koncepce katecheze, konkrétně na přípravě rámcového programu pro nový vzdělávací obor, který by měl seznámit žáky s křesťanstvím, dále rámcového programu náboženského vzdělávání a formace dětí a mladých lidí ve farnostech a na dokumentu o směřování katecheze. Zabývali se rovněž návrhy na ocenění ČBK – Řádem sv. Cyrila a Metoděje a pamětních medailí ČBK. Schválili také přílohy směrnice pro přípravu na manželství v České republice. Arcibiskup Graubner přítomné informoval o přípravách na Cyrilometodějské jubileum. V rámci příprav na toto výročí probíhá řada aktivit na národní úrovni, kterou koordinuje Cyrilometodějská komise. Byla již spuštěna i oficiální webová stránka (www.velehrad.eu a www.cyrilametodej.eu) Arcibiskup Graubner u příležitosti tříletí příprav přichystal modlitební novénu k letošnímu Roku biřmování.

25. května 2012 proběhne v Římě společná cyrilometodějská oslava k poctě sv. Cyrila a Metoděje. ČBK budou reprezentovat kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. V rámci této oslavy bude v kostele sv. Praxedy slavena mše svatá za účasti evropských biskupů. Hlavním celebrantem této bohoslužby bude kardinál Péter Erdö, předseda CCEE. Večer se v bazilice Santa Maria Maggiore uskuteční pod záštitou Zlínského kraje a premiéra Nečase slavnostní koncert zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Biskupové si také připomenuli 100. výročí od založení Papežských misijních děl v Čechách a na Moravě. Posláním této světové instituce je šíření víry a pomoc potřebným, zvláště dětem. Jen pro zajímavost, za rok 2011 dosáhla výše sbírky Papežských misijních děl v České republice určená na podporu dětí v zemích trpících chudobou přes 8 milionů Kč. V závěru jednání se biskupové dohodli na vydání společného „ Slova biskupů k situaci ve společnosti.“

                                                      PROHLÁŠENÍ   BISKUPŮ

Dopis českých a moravských biskupů: „Slovo biskupů k situaci ve společnosti“, kterým se obrací na všechny občany, na něž v současné době doléhá složitá ekonomická situace.

Bratři a sestry,

jako pastýři církve si uvědomujeme svoji spoluzodpovědnost za všechny, kdo společně s námi žijí v naší vlasti. Tímto naším dopisem se chceme obrátit především na ty z vás, na které v současné době doléhá složitá ekonomická situace. Víme, že cesta nezbytných reforem nyní tíživě dopadá především na sociálně slabé, na vícečlenné rodiny či na některé skupiny seniorů. Bolestně také zasahuje ty, kterým se i přes poctivé úsilí nedaří nalézt práci. Vnímáme, že pro mnohé otce i matky rodin, pro mnohé mladé i starší lidi není marná snaha nalézt práci jen ekonomickou otázkou, ale také problémem uchování si vědomí vlastní důstojnosti a sebeúcty. To je zcela přirozené, neboť práce přispívá k důstojnosti člověka a má v jeho životě výsadní postavení.[1]

Chtěli bychom proto jako vaši pastýři vyjádřit v této situaci svoji blízkost všem, pro které jsou starosti zapříčiněné ekonomickou situací dnes zvlášť tíživé. Ujišťujeme vás, že vás neseme ve svých modlitbách a hledáme cesty, jak pomoci. Víme totiž, že vaše důstojnost nevyplývá pouze z možnosti pracovat, ale je zakotvena ve vašem povolání k životu, jež vůči každému z nás vyslovil Bůh v Ježíši Kristu. Ačkoliv mohou vnější okolnosti tuto pravdu velmi zatemňovat, nemohou ji popřít či zničit!

Povzbuzujeme jednotlivé farnosti, aby se právě v této době osvědčily jako místa, kde tato pravda není zatemněná, kde jsou vzájemná úcta a láska neseny živou vírou v důstojnost darovanou nám Bohem. Modlíme se, aby církevní společenství byla místem porozumění a vzájemné podpory, a tak vydávala v naší společnosti svědectví o živém Bohu jako zdroji veškeré útěchy. Chtěli bychom však současně důrazně varovat před jednotlivci i skupinami, kteří mnohdy zneužívají oprávněného zklamání občanů a podněcují ke hněvu a nenávisti. Takový způsob jednání může vést naši společnost pouze do ještě hlubších problémů.

Zároveň vás všechny, bratři a sestry, chceme ujistit, že při setkáních s politickými představiteli připomínáme jejich zodpovědnost za každého jednotlivého občana a povzbuzujeme je, aby měli odvahu vzepřít se pokušení sobeckého zneužívání moci a nezájmu o potřebné.

Prosíme o vaše modlitby, abychom byli schopni v síle Ducha Svatého rozumět znamením doby a hlásat radostnou zvěst srozumitelným způsobem. Věříme v mocnou přímluvu naší nebeské Matky, vzýváme naše zemské patrony a povzbuzujeme Vás i sebe navzájem slovy apoštola Pavla: „Je-li Bůh s námi, kdo proti nám? On neušetřil svého vlastního Syna, ale za nás za všecky jej vydal, jak by nám spolu s ním nedaroval všecko ostatní!“ (Řím 8, 32). Žehnáme vám a vašim blízkým. Vaši čeští a moravští biskupové. 25. dubna 2012. Česká biskupská konference. CSILic. Monika Vývodová, vedoucí tiskového střediska a tisková mluvčí

Na jihu Čech díky kraji nové školky

  Díky podpoře kraje přibudou místa v jihočeských mateřských školách. Rada Jihočeského kraje doporučila Zastupitelstvo, aby na svém květnovém jednání schválilo rozdělení 7 milionů korun z grantového programu Opravy a rekonstrukce mateřských škol. Finance jsou určeny na takové úpravy v předškolních zařízeních, které navýší jejich kapacitu. Letos byl tento grantový program pro zřizovatele mateřských škol vypsaný už počtvrté. „Sešlo se celkem 95 žádostí za téměř 21 milionů korun. Alokováno bylo 7 milionů,“ uvedl ke grantovému programu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Zastupitelstvo (15.5.2012) bude rozhodovat o přidělení financí 49 úspěšným žadatelům.

Finance z grantového programu mohou být použity na takové projekty, které umožní školce přijetí většího počtu dětí. „To může souviset s hygienickými normami, například s posílením toalet. Rozhodně za finance z tohoto programu nejsou pořizovány třeba prolézačky,“ upřesnil hejtman Zimola. Pokud s doporučením radních budou souhlasit i zastupitelé, mohla by například školka v Rudolfově získat přes 900 tisíc na stavební úpravy a navýšení kapacity o 28 míst, školka v Borotíně by po získání 350 tisíc zlepšila sociální zázemí a přijímala o 8 dětí více, a mateřská škola Šumavská ve Strakonicích by si polepšila o 24 míst.

Grantový program na navýšení počtu míst v mateřinkách Jihočeský kraj vypisuje od roku 2009. Celkem za období 2009 – 2011 kraj do tohoto grantového programu investoval částku 49 milionů Kč, kterou podpořil 177 podaných projektů. Kapacita mateřských škol všech zřizovatelů v Jihočeském kraji byla navýšena o 1 037 míst a vzniklo tak 46 nových tříd. Celkem bylo v letech 2009- 2011 podáno do tohoto grantového programu 294 projektů s finančními požadavky ve výši téměř 87 milionů korun. „Často slýcháme nářky o nedostatku míst ve školkách. Proto Jihočeský kraj dává peníze, díky kterým za poslední tři roky vzniklo téměř 1100 míst. To je 1100 dětí, které by prostě do školek nemohly být přijaty, kdyby nebyla navýšena kapacita díky penězům od Jihočeského kraje,“ dodal hejtman Zimola. Bc. Kateřina Koželuhová, oddělení informací a styku s veřejností

V Ostravě o regulaci výherních automatů

  Reakce na vyjádření místostarosty Radima Miklase: V reakci na výroky místostarosty městského obvodu Ostrava-Jih Radima Miklase k odložení schválení vyhlášky o regulaci provozu výherních automatů na území města, uvádíme následující: U návrhu, který předložil městský obvod Ostrava-Jih, nebylo jasné, zda je právně a věcně zcela v pořádku. Zodpovědnost na znění vyhlášky mají městští zastupitelé. Abychom se ujistili, že přijetím úpravy nevystavíme město právním sporům s nejistým výsledkem, bylo rozhodnuto projednávání odložit a materiál dopracovat s tím, že bude schválen na nejbližším jednání zastupitelů, tj. v červnu.

„Má-li však městský obvod obavu, že naším jednáním oddalujeme omezení proherních automatů, jsem připraven, pokud nás obvod požádá, svolat mimořádné jednání zastupitelstva v nejbližším možném termínu, na kterém navrhnu celoplošný zákaz proherních automatů na celém území městského obvodu Ostrava-Jih. Tím se vyhneme věcným sporům o zvýhodňování či diskriminaci různých provozovatelů. Většina zastupitelů za klub ČSSD je připravena podobný návrh podpořit a věřím, že se přidají i ostatní kluby,“ řekl primátor města Petr Kajnar. Mgr. Michal Bayer, vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti

                                              SYSTÉM  SDRUŽENÝCH  NÁKUPŮ

  Konference k projektu Systém sdružených nákupů (SSN) statutárního města Ostrava pořádaná Magistrátem města Ostravy ve spolupráci s provozovatelem systému eCENTRE, a. s. proběhla ve čtvrtek 26. dubna v Domě kultury Akord v Zábřehu. Letošní třetí ročník, kterého se zúčastnili zástupci městských organizací, obvodů, odborníci na elektronizaci veřejných zakázek, byl tematicky zaměřen na evidenci a nákup přes Nákupní portál města Ostrava. S prezentací systému, který město pro své organizace zavedlo v roce 2010 a do dneška díky němu ušetřilo přes 110 mil. Kč, vystoupil v průběhu konference primátor Petr Kajnar. „Naše město jako první v republice zavedlo tento systém. A šetříme. Částka 110 milionů korun za rok a půl fungování je výborný výsledek. Navíc tento systém je něco nového. Něco, co skutečně zamezuje korupci. V počátcích jsme samozřejmě narazili na nedůvěru a v některých případech i nezájem, “ uvedl primátor Petr Kajnar.

O náročnosti prosazování systému elektronických aukcí ve veřejné správě hovořil i ředitel eCENTRE Vítězslav Grygar. Obšírně se věnoval také evidenci, jako základu fungování projektu SSN. „Evidence je skutečně základem fungování systému, a to hned z několika důvodů. Za prvé, teprve když víte, co vaše organizace nakupují, můžete zmapovat, co je možné sdružit a soutěžit v rámci centrálního zadání, ale také kde je ještě prostor k úsporám. Za druhé, pokud organizace řádně evidují veškeré své nákupy, říkají tím zároveň, že jsou tyto nákupy transparentní, protože nemají co skrývat. A samozřejmě, v neposlední řadě, právě díky evidenci a následnému sdruženému nákupu a využití aukcí, tyto organizace šetří. A šetří nejen peníze města a své organizace, ale šetří tímto i peníze nás, občanů této země,“ vysvětlil Vítězslav Grygar.

V rámci svých vystoupení se o dosavadní zkušenosti podělili zástupci Divadla loutek Ostrava, Domova pro seniory Sluníčko, Střediska volného času Ostrava, Dopravního podniku Ostrava, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a dalších organizací. „Zavedení systému bylo zpočátku náročné na čas, ale rozhodně se nám to vyplatilo. Je to o manažerském řízení organizace,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Sluníčko Hana Ježková.

„Na 1. ročníku konference jsem byl jedním z největších odpůrců systému. Vnímal jsem především náročnost zavedení takového systému ve školském zařízení. A ano, znamenalo to zpočátku více práce. Mělo to ale svůj efekt a my jsme díky systému už ušetřili statisíce korun a dneska už s tím umíme pracovat,“ zaznělo od ředitele ZŠ a MŠ Kosmonautů 15 z Ostravy-Zábřehu, Marka Pabjana.

„Dopravní podnik už eviduje přes systém 100% všech nákupů. I díky systému jsme v roce 2011 výrazně ušetřili na provozních nákladech. Mohli jsme tak zvýšit průměrnou mzdu zaměstnancům,“ informoval posluchače zástupce Dopravního podniku Ostrava Bohuslav Kočí.„Jedná se o systém, který by, v případě, že bychom jej nasadili celorepublikově, ušetřil státnímu rozpočty miliardy korun. Otázka je, proč se toho zatím nikdo nechopil,“ uvedl nedávno primátor. Mgr. Michal Bayer, Vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti

Ráj pohádek na zámku Loučeň

  Velké setkání pohádkových postav s dětmi a jejich rodiči či prarodiči chystají pod názvem Ráj pohádek na sobotu 5. května na zámku Loučeň.„Budeme celý den putovat Z pohádky do pohádky. Tak zní také název velké soutěže v zámeckém parku a labyrintech, která bude hlavním, celodenním bodem programu,“ řekl Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň. V rámci zmíněné hry se děti postupně setkají jak s postavami z klasických pohádek, tak i s hrdiny oblíbených večerníkových a jiných animovaných příběhů: V parku tak na ně na nestřeženém místě vybafne Hejkal. Podívají se do pekla. Spolu se Šmouly budou hrát kuličky. U Perníkové chaloupky budou mít dětští soutěžící za úkol naloupat perníček. Vodník Volšoveček je procvičí v lovu ryb. Pyšná princezna bude chtít zavázat střevíček. A Křemílek s Vochomůrkou ocení pomocníka, který jim pomůže zasít semínko. Po čertech a Ježibabě bude na trase ještě jedna zkouška odvahy v podobě loupežníků. Cílem putování je pak Království pohádek, v němž děti přivítá král, královna a dvorní dámy. „Na královském dvoře si prý drží i vtipného šaška. A také tam mají zdatné mušketýry. Ani oni by v Ráji pohádek neměli chybět,“ prozradila Noemi Koukolová, koordinátorka slavností na zámku Loučeň.

Hrdinové televizních večerníčků živě na Loučeni

O tom, že při putování Z pohádky do pohádky se děti setkají mimo jiné s Křemílkem a Vochomůrkou, již byla řeč. V amfiteátru se ale odpoledne zabydlí také další hrdinové televizních večerníčků: „Od 14 hodin zahrajeme hned několik Krkonošských pohádek. Uvidíme, co Trautenberk provede Krakonošovi tentokrát. Od 15.30 hodin pak bude naše přírodní divadlo v srdci zámeckého parku patřit Kubulovi a Kubu Kubikulovi,“ sdělil Jiří Senohrábek. Parkem také bude po celý den jezdit na trojkolce samotný Večerníček a rozdávat dětem omalovánky s vlastnoručním podpisem.

Postavy z pohádek zámeckými průvodci

Také v zámeckých komnatách se usídlí na jeden den pohádkové postavy. „Během loňské Hradozámecké noci sklidily u dětí velký úspěch prohlídky zámku s Kouzelným dědečkem. A o podzimních prázdninách zase děti loni nemohly spustit oči ze Šmoulinky, když byla jejich zámeckou průvodkyní. Obě postavy se tedy vrátí na zámek jako průvodci v rámci našeho Ráje pohádek,“ slibuje Jiří Senohrábek s tím, že obvyklé kostýmované prohlídky s komorníkem pro dospělé publikum budou pochopitelně běžet i v tento slavnostní den zasvěcený dětem.

Kreslení s Leontýnkou a tajemno s Bílou paní

Plejádu takřka dvou tuctů pohádkových postav doplní v Ráji pohádek na zámku Loučeň ještě Bílá paní s Leontýnkou z oblíbeného dětského filmu Ať žijí duchové. Leontýnka se prý těší na obrázky, na kterých jí děti za sladkou odměnu namalují přímo před očima jejich nejoblíbenějšího večerníkového hrdinu. Bílá paní bude na tento kreslířský ateliér na nádvoří zámku dohlížet. Občas ale bude mít také jinou práci přímo v budově zámku: Stane se totiž vedle Kouzelného dědečka, Šmoulinky a komorníka čtvrtým průvodcem zámku, který nabídne opět zcela svébytné prohlídky zámeckých interiérů – budou totiž tajemné a v jejich rámci budou návštěvníci luštit rébus. „Sobota 5. května je oficiálním datem, kdy celkem na 10 hradech a zámcích napříč republikou startuje projekt Otevřte 13. komnatu,“ informoval manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek. „Na Loučeni tyto prohlídky nabízíme již od začátku roku, aktuálně vždy v úterý, ve čtvrtek, v sobotu a v neděli v 13 a 16 hodin. Právě v sobotu 5. května se k Bílé paní loučeňské přidá i kat Heřman na hradě Kost, Černý rytíř na zámku Děčín, skřet Radouš na zámku Kozel, mladý Lotrando v klášteře Broumov, žokejka Lata na zámku Slatiňany, duch Rudla na zámku Kačina, svatá Barbora na hradě Grabštejn, Hrabě šprýmař na zámku Karlova Koruna, či zloduch Xaver Zahozenec na Slezskoostravském hradě. Podrobnosti o těchto naprosto ojedinělých prohlídkách se mohou návštěvníci dočíst na www.otevrte13komnatu.cz,“ dodal Senohrábek.

Brzy se otevře Třináctá komnata Bílé paní

Komu se nechce surfovat a dá přednost dozvědět se to nejdůležitější o prohlídkách s tajemnými postavami přímo v centru dění a zároveň si užít v praxi první z nich, pro toho především je určena další plánovaná slavnost na zámku Loučeň – totiž Třináctá komnata Bílé paní, která zaplní sobotu 2. června. Slavnosti s tajemnou postavou chystají na květen a červen také další výše uvedené hrady a zámky. Jiří Senohrábek, manažer zámku

Zástupci Marathonů vzdají poctu Zátopkovi

  Zástupci 116 nejdůležitějších světových maratonů přijedou vzdát poctu Emilu Zátopkovi. Jaro konečně přišlo do české metropole a přináší 19. kongres AIMS – Mezinárodní asociace maratonských a vytrvalostních běhů. Ten se stane rekordním v třicetileté historii existence asociace, neboť se ho zúčastní více než 250 delegátů z 51 zemí 7 kontinentů.  Předcházející AIMS kongres v Aténách před dvěma lety zvolil Prahu jako dějiště nadcházejícího setkání pořadatelů světových maratonů. Prestižní událost proběhne od 10. do 12. května v hotelu Hilton Prague v Pobřežní ulici. V těchto dnech se Praha stane hlavním městem běžeckého světa. Účastníci kongresu reprezentují společně více než 1,6 milionu běžců, kteří se účastní jejich závodů. Mezi delegáty budou zástupci i těch nejprestižnějších maratonů pořádaných v Berlíně, Bostonu, New Yorku, Šanghaji, Aténách, Curychu, Barceloně, Bombaji, ale take Marizburgu (Jižní Afrika) i mnohých dalších. Společně s partnery AIMS chtějí jednat o změnách konceptu a nových myšlenkách pro zlepšení práce asociace a služeb členům i místním komunitám, hostících masové
vytrvalostní běhy. "Jsme potěšeni vidět takový rekordní počet delegátů na světovém kongresu AIMS. Z mého pohledu vzrůstá počet běžců po celém světě a tím pádem kontinuálně také roste počet organizátorů mezinárodních běhů. Ohromná prestiž Pražského mezinárodního maratonu a turistický věhlas města Prahy tvoří výjimečný koktejl pro strávení těchto dnů, v nichž práce může být příjemným zážitkem v báječné atmosféře," říká Paco Borao, prezident AIMS. Letos slaví AIMS třicáté narozeniny a během kongresu chce diskutovat témata: Ženy v běhání, Nové technologie a Spolupráce s místními komunitami a samosprávami. Olympijský rok 2012 také přináší šedesáté výročí fenomenálního zlatého hattricku Emila Zátopka na hrách v Helsinkách, kdy vyhrál běhy na 5 000, 10 000 metrů i maraton. Český atletický svaz a Prague International Marathon organizují společně 11. května akci na jeho počest. Legendárního běžce Zátopka připomene i výstava na ruzyňském letišti a v prostorách Sport Expo v Holešovicích.
Kromě prezentací a mítinků mohou delegáti kongresu využít bohatý program nejrůznějších
doprovodných akcí, včetně společenských galavečeří, pořádaných partnery organizátorů – hlavním městem Praha, Českým atletickým svazem nebo agenturou CzechTourism. Na kongres naváže 13. května již 18. ročník Volkswagen Maratonu Praha se speciální štafetou, otevřenou všem účastníkům kongresu. Tomáš Nohejl, PR and Media

Postaví stanoviště záchranky, upraví nemocnice

  Seznámit se záměrem vybudovat nové výjezdové stanoviště rychlé zdravotnické pomoci v Karolince bylo cílem návštěvy hejtmana Zlínského kraje v tomto městě. Kromě toho hejtman zavítal i do sousedního Nového Hrozenkova, kde zdejším záchranářům slavnostně předal klíče od nového sanitního vozu typu Volkswagen Transporter T5. „Projekt nového dvoupodlažního výjezdového stanoviště v Karolince hodnotím jako velmi přínosný a byl bych rád, kdyby se jej podařilo zrealizovat co nejdříve. Jeho největší předností je skutečnost, že v bezprostřední blízkosti plánovaného stanoviště záchranky se v současnosti nacházejí jak základny policie, tak hasičů. To znamená, že pokud by zde bylo postaveno i výjezdové stanoviště zdravotnických záchranářů, byly by zde prakticky na jednom místě koncentrovány všechny základní složky integrovaného záchranného systému, což by s sebou přineslo nezpochybnitelný pozitivní synergický efekt,“ uvedl Stanislav Mišák, který byl přímo na místě o aktuálních podrobnostech projektu informován zástupci města Karolinka a Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

Náklady na realizaci projektu byly vyčísleny na 8 milionů korun. Jeho investory by v případě realizace společně byly město Karolinka a Zlínský kraj. Realizace projektu je v současné době ve fázi jednání. Po jeho realizaci se přesune do Karolinky výjezdové stanoviště ze sousedního Nového Hrozenkova, které v současné době již nesplňuje současné požadavky na technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení. Právě v Novém Hrozenkově předal v rámci své včerejší návštěvy na Horním Vsacku hejtman zdejším záchranářům sanitní vůz typu Volkswagen Transporter T5. Jedná se o první vozidlo pořízené Zlínským krajem pro Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje v letošním roce, a to za 1,9 milionu korun. Podařilo se jej získat také díky sponzorskému daru Nadace Děti - kultura – sport z Uherského Hradiště. Sanitka splňuje veškeré požadavky na provoz v náročném terénu tohoto regionu.Jan Vandík

                                            ZVĚTŠÍ  STANOVIŠTĚ  ZÁCHRANKY

  Realizaci přístavby stávajícího objektu Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje ve Vsetíně schválili na svém jednání krajští radní. V současné době se zázemí výjezdového stanoviště vsetínské záchranky nachází ve stísněných podmínkách a prostorové možnosti stávajícího objektu nevyhovují nejnovějším požadavkům. „Jedná se zejména o problémy související s nedostatečným počtem garáží pro sanitní vozy, malým sociálním zázemím a nevyhovujícími prostory pro šatny personálu. Proto je nutné stávající prostory rozšířit,“ vysvětlil statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. Ve stávajícím objektu jsou garážovány pouze tři sanitky, zbylé dvě jsou parkovány v areálu Vsetínské nemocnice nebo parkují před objektem. Nové dispoziční uspořádání umožní parkování dalších tří vozidel, dále zde bude vybudován mycí box pro sanitní vozidla a v garážích vznikne i místo pro uskladnění příslušenství aut. Nad garážemi se nově zřídí šatny a zbylý prostor bude využíván jako denní a školící místnost s malým skladem pro instruktážní pomůcky.

Ve stávajícím objektu budou provedeny stavební úpravy a bourací práce menšího rozsahu, které souvisejí s propojením nové přístavby a úpravou místností v prvním nadzemním podlaží. Součástí akce je i vybavení objektu novým stacionárním záložním zdrojem s automatickým záskokem, který zabezpečí zásobování energií v případě přerušení dodávek ze sítě. Stavební práce se uskuteční od září do prosince letošního roku a vyžádají si náklady ve výši 8,402 milionu korun, které budou hrazeny z rozpočtu Zlínského kraje. Po dokončení stavebních prací se prostory přístavby vybaví novým nábytkem, který bude pořízen z provozních prostředků záchranné služby. Jan Vandík

                                            UPRAVÍ  CENTRALNÍ  STERILIZACE

Stavební úpravy prostor centrální sterilizace čekají Kroměřížskou a Vsetínskou nemocnici. Schválením investičních záměrů o tom na svém posledním zasedání rozhodli krajští radní. „V obou případech jsou stávající prostory centrální sterilizace nevyhovující a z tohoto důvodu je jejich úprava nezbytná. Akce budou financovány z rozpočtu Zlínského kraje a společně si vyžádají 25 milionů korun,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. V Kroměřížské nemocnici je největším problémem současné centrální sterilizace křížení tzv. špinavého a čistého provozu včetně jeho příjmu a expedice. K potřebné nápravě povede úprava vnitřní dispozice stávajících prostor. Kromě toho budou instalovány vstupní filtry pro přístup do sterilní zóny, přeloženy části kanalizace a rozvodů vody či rekonstruována elektroinstalace a vzduchotechnika. Stavební práce budou realizovány od srpna do října letošního roku. Celkové náklady dosáhnou částky 4,850 milionu korun.

Ve Vsetínské nemocnici je pracoviště centrální sterilizace z hlediska dispozice i vybavení předimenzované a jeho provoz neekonomický. Zmenšením pracoviště, jež je předmětem stavebních úprav, dojde k úsporám nákladů na jeho provoz v odhadované výši 1,7 milionu korun ročně. Během stavebních prací budou instalována nová plastová okna, vybourány stávající a provedeny nové sádrokartonové příčky v souladu s novým dispozičním řešením. Dále budou mimo jiné položeny nové podlahy a podhledy, realizovány povrchové úpravy stěn, vybudovány nové vnitřní rozvody vody a kanalizace či nainstalovány nové radiátory s termoregulačními hlavicemi. Realizace úprav přijde na 20,143 milionu korun a bude probíhat od letošního prosince do července příštího roku. Jan Vandík

                                           NOVÝ  DEPOZITÁŘ  MUZEA

   Slavnostní otevření nového otrokovického depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně se uskutečnilo za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, jeho statutárního náměstka Libora Lukáše, ředitele muzea Antonína Sobka, starosty Otrokovic Jaroslava Budka a dalších hostů. Jedná se o nový objekt, který bezprostředně sousedí se stávajícím depozitářem, v němž jsou soustředěna konzervátorská pracoviště muzea. Nový depozitář umožní na dalších dvacet až třicet let ukládání sbírkových předmětů takovým způsobem, aby se zabránilo jejich poškození nebo zničení. Jde o velmi moderní zařízení, které nemá v kraji obdoby. Investorem akce, která si vyžádala 31,3 milionu korun, byl Zlínský kraj - zřizovatel muzea. Realizace nového depozitáře v Otrokovicích byla vyvolána potřebou vytvořit centrální depozitář pro uložení sbírkových předmětů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které jsou v současnosti umístěny v různých lokalitách, převážně v nevyhovujících podmínkách.

„Chci poděkovat všem, kteří se zasloužili o vybudování těchto potřebných skladovacích prostor, a přeji si, aby depozitář dobře a dlouho sloužil svému účelu. Je potěšitelné, že se podařilo efektivně vyřešit problém s neustálým přemísťováním a provizorním skladováním rozsáhlých sbírek muzea, neboť to muzejním exponátům pochopitelně vůbec nesvědčí. Vadí mi však, že do barevného sídliště prostoupeného zelení vrátil architekt tmavou šeď na fasádě. Snad to vysazená popínavá zeleň časem spraví,“ uvedl během slavnostního otevření Stanislav Mišák.

Nový depozitář umožňuje, aby většina sbírek byla soustředěna na jednom místě a navíc v bezprostřední blízkosti konzervátorského pracoviště muzea, takže odborníci budou mít sbírkové „poklady“ pod dohledem a stále po ruce. V prostorách depozitáře jsou zajištěny odpovídající fyzikální a chemické podmínky. Jedná se především o stálou přiměřenou teplotu a vlhkost vzduchu, minimální prašnost a ochranu proti světelnému záření. Objekt je rovněž opatřen elektronickou požární a zabezpečovací signalizací a radiovým bezpečnostním komunikačním systémem napojeným na pult centrální ochrany Policie ČR.

Depozitář kromě papírových fondů, etnografického a archeologického materiálu, keramiky nebo různých produktů dřevovýroby, musí pojmout i hodně velké předměty. Jde například o obuvnické stroje, staré vybavení domácností, ale třeba i zemědělské pluhy, povozy, mlátičky nebo fukary. Budova depozitáře, která se rozléhá na 791 metrech čtverečních a nabízí 7632 krychlových metrů úložných prostor, je zatím prázdná. Brzy však police v místnostech se speciálním klimatem zaplní sbírkové předměty z nevyhovujících prostor depozitářů na Ploštině, v Jaroslavicích, či Malenovicích. Jan Vandík

Studenti v Mostě diskutovali s Bobošíkovou o EU

  Na mosteckém středisku Vysoké škole finanční a správní se konala beseda pod záštitou informačního centra Europe Direct Most s Ing. Janou Bobošíkovou, bývalou poslankyní Evropského parlamentu a kandidátkou pro volbu prezidentky České republiky 2013. Bobošíková se nejprve vyjadřovala ke vzniku a fungování Evropské unie a poskytla místní mládeži svůj pohled na Unii. Také se zmínila o malém důrazu českých vedoucích politiků v  prosazování národních zájmů v orgánech EU, neboť Česko patří mezi členské země, které nemají koncepční plán výhledu svého působení v evropském kontextu v rámci EU ve střednědobém horizontu, což zeslabuje postavení Česka v této nadnárodní organizaci. Přesto není pro vystoupení ČR z Unie, protože pro zemi má členství více výhod než nevýhod. Souhlasila by i se společnou měnou, avšak ne za každou cenu, pouze v případě vhodných podmínek a načasování pro ČR. „Česká republika by měla stavět svoji budoucnost na své geografické poloze v případě rozvoje dopravní infrastruktury, nerostném bohatství a lidských zdrojích. Reforma školství je u nás nezbytná, hlavně s důrazem na vyšší náročnost studia“, zdůraznila. Paleta dotazů od studentů byla různorodá a široká. Odpovídala například na otázky energetiky, o jevu islamizace EU, o přínosu Česka pro Unii, o svém osobním postoji k Unii, o současné politické situaci v zemi nebo o úloze médií přesně informovat občany. I když se příjezd Bobošíkové shledal s vysokým zájmem mladých lidí, debata proběhla kultivovaným způsobem, což také přispělo k příjemnému dojmu hosta z návštěvy v Mostě. Štěpán Obrtlík, koordinátor Europe Direct Most

Opraví střechu zámku Kinských na Valašsku

  První etapu stavebních úprav zámku Kinských ve Valašském Meziříčí schválili radní Zlínského kraje. Bude spočívat především ve výměně poškozených částí střechy zámku, který je ve správě Muzea regionu Valašsko, příspěvkové organizace Zlínského kraje. Úpravy proběhnou od března do září příštího roku a budou stát 9,063 milionu korun. „Stav střešní konstrukce zámku byl při odborném průzkumu vyhodnocen jako havarijní. Do objektu zatéká a zámek, který je historicky významným objektem, je tak znehodnocován,“ zdůvodnil nutnost oprav statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. První etapa stavebních úprav bude zahrnovat výměnu poškozených částí střešní dřevěné konstrukce a střešní krytiny zámku, oplechování vikýřů, říms a odvodňovacích prvků a zateplení stávající střešní vestavby. V plánu je i druhá etapa stavebních úprav zámku, která bude realizována po zajištění finančních prostředků v časovém horizontu do roku 2015. Její součástí má být například oprava a celkový nátěr venkovní fasády nebo výměna oken v podkroví. Jan Vandík

                                                 STAVÍ  CENTRUM  VÝZKUMU

  Slavnostní poklep základního kamene stavby Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se uskutečnil za účasti představitelů Zlínského kraje, konkrétně hejtmana Stanislava Mišáka a statutárního náměstka Libora Lukáše, dále rektora Univerzity Tomáše Bati - Petra Sáhy, zástupců města Zlína, dodavatele stavby a čestných hostů, mezi něž zavítala také paní Sonja Baťová. Ceremoniál se odehrál v těsné blízkosti autobusového nádraží ve Zlíně, kde se ještě nedávno nacházely zanedbané trosky bývalého koupaliště nazývaného „Baťák“. Právě v tomto místě vznikne moderní výzkumné pracoviště, které bude součástí technologické fakulty zlínské univerzity.„Zlínský kraj je jako veřejnoprávní korporace tvůrcem prostředí – samozřejmě s řadou dalších partnerů, mezi něž patří také zdejší univerzita. Je více než symbolické, že v těsném sousedství tohoto výzkumného pracoviště Zlínský kraj buduje krajské kulturní a vzdělávací centrum. Věřím, že v roce 2013, kdy začnou tyto instituce pracovat, to budou krásné a pozitivní dárky pro občany a že se tak naplní vize těch, kdo si přáli, aby se bývalý tovární areál tímto novým způsobem začlenil do urbanismu města Zlína,“ řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Také paní Baťová pozdravila přítomné krátkým projevem: „Pro mne jako členku rodiny Baťů je velká čest, že zde mohu být přítomná a vidět ten pokrok. Můj tchán zde vybudoval obuvnické impérium a také kladl velký důraz na vzdělání. Je to krásný zážitek pozorovat přeměnu průmyslového města na město vzdělávání. Na vědu a výzkum se všude ve světě klade mimořádný důraz a je třeba být vždy napřed. Velmi si proto vážím spolupráce s regionálními představiteli, jmenovitě s panem Mišákem,“ řekla vdova po Tomáši Baťovi, juniorovi. Stavba, která má být dokončena v říjnu 2013, si vyžádá asi 600 milionů korun. Z velké části bude tato investice hrazena z rozpočtu Evropské unie. Helena Mráčková

                                                 OCENILI  NEJLEPŠÍ  SPORTOVCE

Nejúspěšnější sportovci regionu za minulý rok byli oceněni v Kongresovém centru Zlín. Stalo se tak během slavnostního vyhlášení výsledků desátého ročníku ankety Sportovec roku Zlínského kraje. Vyhlašovatelem ankety je Zlínský kraj, který na ceremoniálu reprezentovali hejtman Stanislav Mišák, jeho náměstci Libor Lukáš a Jaroslav Drozd a krajští radní Milena Kovaříkova a Josef Slovák. V průběhu večera byli kromě absolutního vítěze, který vzešel z celkově deseti nominovaných sportovců, vyhlášeni i nejúspěšnější junior, trenér, handicapovaný sportovec a sportovní kolektiv. Tradičně byly dále uděleny Cena hejtmana Zlínského kraje, Cena občanů Zlínského kraje a Cena novinářů. Nově pak byla předána i čestná ocenění sportovcům – olympionikům. Program slavnostního večera svým vystoupením zpestřili členové taneční skupiny J.A.D. company a zpěvačka Tonya Graves. Občerstvení připravily střední odborné školy s gastronickým zaměřením zřizované Zlínským krajem ze Zlína, Vsetína, Otrokovic, Luhačovic, Uherského Hradiště a Kroměříže. Absolutní vítěz: Jiří Orság, vzpírání, Tělocvičná jednota Sokol Karolinka. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje

Nový děkan 1. lékařské fakulty v Praze

   Akademický senát 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze si dovoluje oznámit výsledek voleb kandidáta na funkci děkana 1. LF UK pro období 2012-2016, konané dne 25.4.2012. Kandidátem na funkci děkana 1. lékařské fakulty UK v Praze, největší lékařské fakulty v ČR, byl zvolen prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Návrh bude předložen rektorovi Univerzity Karlovy v Praze. Mgr. Vlasta Helekalová, MBA, vedoucí odd. vnějších vztahů 1. LF UK

Vinou Kalouska a Nečase se rozkrádají miliardy

  Odboráři se nevzdají boje za odstranění exlidovce Kalouska a Nečase, kteří škodí lidem v ČR. Firmy i jednotlivci přicházejí o miliardy korun. Rada Českomoravské konfederace odborových svazů rozhodla, že odboráři nebudou chodit na tripartitu, odboráři plánují další protesty. Jejich konkrétní podobu ještě nechceme zatím zveřejňovat, budou ale bolet, řekl ve středu předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. "Měly by bolet a mělo by to být tak, aby si vláda začala opravdu uvědomovat, že naštvanost lidí je veliká a že není možné pokračovat v tomto stylu vládnutí," řekl Zavadil po jednání odborářské rady o budoucích akcích.  Konkrétní informace ale nechtěl zveřejňovat, nyní ještě jedná ČMKOS s Koalicí dopravních odborových svazů, v pátek by pak měla pokračovat diskuse o dalších krocích s občanskými iniciativami. V příštím týdnu pak zasedne znovu mimořádná rada největší odborové centrály, kde by se odboráři měli bavit již o konkrétních krocích. ČMKOS neplánuje chodit na jednání tripartity, o své účasti v pracovních týmech bude rozhodovat jednotlivě. "V některých týmech se skutečně debatuje a přistupuje se na naše návrhy a připomínky," dodal šéf největší odborové centrály. Odbory nadále požadují odchod vlády, proto je absence na tripartitě časově neomezená. "Jsme ochotni se bavit, ale jenom o dvou tématech - o tom, aby vláda skončila s reformami a aby odešla," vysvětlil Zavadil. Mezitím chtějí odboráři jednat se zaměstnavateli.

Podle předsedy největšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly se lidé radikalizují, nálada škodí i firmám. "Lidé se zabývají víc tím, co se děje vně firmy, než co se děje uvnitř," poznamenal. Stále více narůstá podle něj počet lidí, kteří by podpořili generální stávku. "Kupčení s hlasy je tak dramatické a tak nedůstojné, že by lidé raději nové výsledky voleb a novou vládu bez ohledu na její barvu," řekl předseda. Podle něj se přidávají k zaměstnancům v podpoře protestů i manažeři firem. Případná stávka by ale musela být společnou akcí všech odborových svazů a i občanských iniciativ, dodal. Odbory v sobotu společně s občanskými iniciativami uspořádaly největší demonstraci od roku 1989. Na pražské Václavské náměstí přišlo podle ČMKOS 120 tisíc lidí, aby vyjádřili nesouhlas s kabinetem premiéra Petra Nečase (ODS).Češi se musejí připravit na ostrý květen, odbory na tento měsíc plánují spuštění stávek, blokád a dalších protestů. Dopravní odboráři jsou připravení na stávku, dopravu jsou schopni zastavit během několika hodin, sdělil ve středu Jaroslav Zavadil, šéf Českomoravské konfederace odborů (ČMKOS). "Škála je nepřeberná, od různých typů blokád až po stávky," přiblížil Zavadil. Konkrétní druh protestů zveřejnit nechtěl, ještě se o nich nebavil s občanskými iniciativami, které tyto kroky podporují. První akce by podle Zavadila měly začít do čtrnácti dnů. "Následující dny a týdny by měly gradovat protesty," poznamenala hlava ČMKOS. Dopravní odboráři jsou připravení na stávku, jak již dříve řekli, jsou schopni zorganizovat zastavení dopravy během několika hodin. "Vláda neustále něco vyhlašuje, a pak to oddaluje," uvedl prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas o posledních vládních krocích, kdy ODS nejdříve chtěla od Karolíny Peake poslanecký klub, ale později se spokojila i s hlasy poslanců Věcí veřejných. "Dělají si z národa blázny," myslí si Hlas. "Akce musí být daleko masovější a hlavně odvážnější," dodal Jan Rejský, předseda OS DOSIA. Času podle něj není nazbyt, v pátek bude jednat Poslanecká sněmovna o důvěře vládě, svržení chtějí odboráři podpořit i zasláním dopisu jednotlivým zákonodárcům, kterým vyzývají ke svržení kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Vláda podle koalice dostatečně nereagovala na sobotní demonstraci, o politický akt podle odborů nešlo. "To byla demonstrace v podstatě sociální, která vyjadřuje nespokojenost lidí s tím, jakou mají životní úroveň," vysvětlil Rejský. Koalice dopravních odborových svazů protestuje také proti postupu vlády při otevírání nových tendrů na železnici. "Tak, jak to zatím postupuje, tak je to vědomá, přes politiky vedená, likvidace národního dopravce," uzavřel Hlas. Případné protesty na železnici by mohla podpořit i celá dopravní koalice. V pátek by pak měla pokračovat diskuse ČMKOS o dalších krocích s občanskými iniciativami. V příštím týdnu pak znovu zasedne mimořádná rada největší odborové centrály, kde by se odboráři měli bavit již o konkrétních formách protestu, napsal Mediafax.cz

                                                MIZÍ  MILIONY  ZE  STÁTNÍ  POKLADNY

Nová aféra se objevila na jihu Čech. Manželka jednoho z nejvlivnějších jihočeských politiků, jinak žena v domácnosti, dostala na účet desítky milionů korun ze společnosti, která inkasovala státní dotace. Úřady podle informací MF DNES už prověřují, zda peníze nepocházejí ze státních dotací. Jana Dlouhá, manželka Pavla Dlouhého, místostarosty jihočeské Hluboké a velmi vlivného člena ODS, jemuž se přezdívá kníže z Hluboké, není navenek nijak aktivní. Jako žena v domácnosti neplatí téměř žádné daně, za poslední čtyři roky to bylo v součtu necelých 25 tisíc korun. Přitom na její soukromé účty od roku 2007 přicházely desítky milionů. Největší obnosy přišly na její účet u České spořitelny od společnosti Rybářství Třeboň. Manžel Jany Dlouhé Pavel, kterého před třemi lety Mirek Topolánek označil za jednoho ze stranických kmotrů, je nejen členem výkonné rady ODS, ale také figuruje v představenstvu právě třeboňského rybářství, jež získalo v minulosti řadu státních dotací. Podivné toky na účtech ženy jihočeského kmotra prověřuje jihočeský finanční úřad. MF DNES to potvrdil úředník blízký vyšetřování. Ředitel úřadu Miloslav Vágner to odmítl komentovat s tím, že je vázán mlčenlivostí. Vlivný politik ODS, člen výkonné rady strany, místostarosta Hluboké nad Vltavou, člen monitorovacího výboru Regionálního operačního programu Jihozápad, jenž dělí dotace z EU. Topolánek ho označil za kmotra. Ministerstvo zemědělství, které dotace schvalovalo, v té době řídil Dlouhého stranický kolega Petr Gandalovič. Ten je nyní velvyslancem v USA a to, že "knížete z Hluboké" dobře zná, nepopírá. Na dotace ale prý neměl vliv, uvádí idnes.cz

Exministr Dobeš chce pád vlády, nové volby

   Komunisté budovali, exlidovci a ODS dnes devastují ČR a od koryta se jim nechce. Nečas, Kalousek a spol. za každou cenu chtěj udržet vládu, a tak stále vymýšlejí nová stanoviska pro přeběhlíky, které vede korytářka Kvačková, dnes vdaná Peake. Úterní přerušení schůze poslanecké sněmovny, které si vymohla podivuhodná vládní koalice ODS, TOP 09 a některých lavírujících poslanců je výrazem obrovské vnitřní vzájemné nedůvěry, která v této nesourodé pravicové koalici panuje. Nečasova vláda se rozpadá jako domeček z karet, avšak vládní politici a zřejmě ani klíčové lobbistické skupiny, které mají zájem na privatizaci důchodového systému, na uskutečnění velké církevní loupeže a na pokračování vlády ve prospěch Pitra a Bakaly, si to nechtějí připustit. Vládu navíc v jejím pokračování podle některých zdrojů podpoří další poslanec zvolený za Věci veřejné podezřelý z korupce Chaloupka. Pokud ani v tomto týdnu vláda nepadne, bude jen otázkou času, kdy se tak stane. Pokud vůbec dojde na hlasování o důvěře, národní socialisté budou hlasovat proti, říká předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek, jehož předvolební plakáty se už objevují na veřejnosti.

K Nečasově vládě se v úterý vyjádřil také exministr školství J. Dobeš, který této vládě v pátek hlas nedá. A spíš by ve vedení státu viděl soc. dem. spolu s komunisty. Vždyť komunisté pomohli také Klausovi při volbách na Pražský hrad. Exministr školství Josef Dobeš už má jasno, jak bude hlasovat v pátek o důvěře vládě. Bude proti jejímu dalšímu fungování, protože ho prý možnost, že se k moci dostanou komunisté, děsí výrazně méně než vláda postavená na přeběhlících. Navíc podle něj už nejsou komunisté "takoví čerti". Při svém přemítání dospěl Dobeš, který ještě nedávno seděl ve vládě, k tomu, že sociální demokraté a komunisté se stejně k vládě dostanou, a tak je jedno, jestli teď svým hlasem přispěje k pádu vlády a nástupu levice. Navíc mu vadí, že by Nečasova vláda byla postavena na přeběhlících.

"To je horší princip. To bychom nastavili cestu do pekel, přece jen komunisti už takoví čerti nejsou," uvedl Dobeš. Dodal, že při hlasování o důvěře pro vládu očekává volné hlasování pro poslance Věcí veřejných. "Ve hře jsou všechny varianty a tato taky. Každý poslanec je odpovědný hlavně svému svědomí," řekl předseda Věcí veřejných Radek John. Pro VV by takové rozhodnutí bylo ovšem tak trochu z nouze ctnost. I když koaliční smlouva ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v úterý přestala platit, tři poslanci klubu VV chtějí v pátek hlasovat pro vládu. Milan Šťovíček, Miroslav Petráň a v úterý oznámil rozhodnutí podpořit vládu také Otto Chaloupka. Nová předsedkyně klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová po jednání Sněmovny řekla, že aktuální politické věci, tedy i to, jak by měli v pátek hlasovat ostatní poslanci VV o důvěře vládě, bude strana řešit ve středu ráno. Věci veřejné se ještě v úterý pokoušely získat Šťovíčkovu loajalitu tím, že by se šéfem klubu stal on, ale poslanec rozhodnutý hlasovat pro vládu to nepřijal, uvedla idnes.cz

                                                 PETRÁNĚ  STÍHÁ  POLICIE

  Policisté se zabývají transakcemi v pardubickém dostihovém spolku, kvůli nimž přišel klub o statisíce korun. Peníze měly částečně skončit v daňovém ráji na Seychelách. Jedním z možných podezřelých je i poslanec Miroslav Petráň. Poslance Věcí Veřejných Miroslava Petráně vyšetřuje policie kvůli podezření z machinací v pardubickém dostihovém spolku, v němž byl dříve předsedou představenstva. Na případ upozornila úterní Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že zatím nejsou informace, že by policie poslance z něčeho vinila. Petráň v pondělí potvrdil, že podpoří vládu Petra Nečase, ačkoli zůstane v poslaneckém klubu VV. Podle listu policisté případ možných machinací v dostihovém spolku vyšetřují více než rok, prověřují řadu trestních oznámení. Zabývají se například takzvaným "narovnáváním faktur" a dalšími podezřelými transakcemi, při nichž spolek údajně přišel o statisíce korun, jež skončily například v daňovém ráji na Seychelách. Účetní městského spolku Hana Jarolímová na podivné Petráňovo hospodaření upozornila. Předala mu dopis, ve kterém úniky peněz přesně popsala. Poslanec ale nereagoval. Podle něj je naopak vinna účetní. Protikorupční policie se zajímá také o dalšího poslance VV Otto Chaloupku, který patří k poslancům o nichž se spekulovalo, že by mohl přestoupit do platformy Karolíny Peake. Požádala Poslaneckou sněmovnu o to, aby Chaloupku vydala k trestnímu stíhání. Chce ho stíhat pro podezření z přijetí úplatku, píše ihned.cz

Hejtman Hašek jednal s velvyslancem USA

  Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek přijal v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje velvyslance USA Normana L. Eisena. Hejtman poté spolu s velvyslancem zhlédli v prostorách Jihomoravského inovačního centra (JIC) prezentaci projektů JIC, CEITEC, FNUSA-ICRC a IT4I. Pondělní návštěva amerického velvyslance Normana L. Eisena na jihu Moravy byla již třetí v pořadí. Dnešní jednání označil hejtman Michal Hašek za průlomové. „Celý čas jsme věnovali zcela konkrétním záležitostem z oblasti vědy, výzkumu a inovací. Jižní Morava je v této oblasti nejdynamičtějším regionem v České republice. Jen do roku 2015 doputuje na výzkumná pracoviště v Jihomoravském kraji přibližně jedna miliarda dolarů na podporu výzkumu a vývoje z evropských fondů,“ uvedl hejtman. Tyto prostředky přinesou zásadní zkvalitnění podmínek pro výzkum v regionu – např. v oblasti IT technologií, biotechnologií nebo v medicínské oblasti a vytvoří tak řadu pracovních míst pro vědce a firmy z těchto oborů.

„Dnes jsme se dohodli, že nám americké velvyslanectví pomůže vyhledat partnery přímo v USA. Máme zájem o spolupráci s regiony, kde podobně jako u nás mají zelenou věda, výzkum a inovace,“ dodal hejtman Michal Hašek. „Velmi mě ohromily úspěchy, o kterých jsem se dozvěděl při dnešním jednání. Těším se, že budu součástí této další spolupráce mezi obchodními společnostmi, vládními a vzdělávacími institucemi, inovačními centry a Jihomoravským krajem,“ reagoval velvyslanec Norman L. Eisen. Pro jihomoravská výzkumná centra představuje vazba na přední americké výzkumné instituce a firmy strategickou záležitost. Konkrétní spolupráce Jihomoravského kraje a americké strany by se tak v budoucnu mohla týkat výměny vědeckých poznatků, podpory rozvoje firem zabývajících se aplikací vědeckého výzkumu či sdílení technologií z USA. Petr Holeček

14 milionů hasičům Liberecka, ples vozíčkářů

  Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo na svém zasedání rozdělení finančních prostředků z Fondu požární ochrany Libereckého kraje, který spravuje hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD), ve výši 14 060 500 Kč obcím a městům Libereckého kraje na vybavení hasičských jednotek.„V roce 2012 podalo 120 obcí Libereckého kraje celkem 254 žádostí o poskytnutí dotací ve výši cca 24 miliónů korun. Podařilo se uspokojit více než polovinu žádajících,“ doplnil hejtman. Fond požární ochrany Libereckého kraje je účelovým fondem kraje určený na podporu a rozvoj materiálního zabezpečení a vybavení jednotek požární ochrany měst a obcí v Libereckém kraji. Do fondu požární ochrany bylo v jednotlivých letech z rozpočtu kraje vyčleněno následující množství finančních prostředků: r. 2010 – 2 000 000 Kč, r. 2011 – 5 000 000 Kč, r. 2012 – 14 000 000 Kč. Vedle toho kraj zřizuje ještě Grantový programu kraje G-2 „Podpora Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska“. I G-2 je účelový program určený na podporu spolkové činnosti sdružení hasičů v rámci kraje. V jednotlivých letech byly vynaloženy následující finanční prostředky: r. 2009 - 1 413 000 Kč, r. 2010 – 1 385 000 Kč, r. 2011 – 1 206 000 Kč a r. 2012 – 1 200 000 Kč. Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje

                                         VOZÍČKÁŘI  TANČILI  NA  PLESE  AŽ  DO  RÁNA

  Centrum Babylon Liberec pod patronací náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerové (SOS), pohostilo v sobotu 21. dubna opět handicapované, kteří pořádali v bezbariérovém konferenčním sále svůj VIII. Ples vozíčkářů. Sál zaplnilo na 300 hostů z celé České republiky. V bohatém programu vystoupila například Heidi Janků, či iluzionista Karel MARCOLLI. „Akci pořádá organizace ESY HANDICAP HELP, o.s. pod záštitou Nadace Syner a počtvrté za podpory Nadace Škola hrou,“ uvedla náměstkyně hejtmana, která se plesu osobně zúčastnila. Programem provázel moderátor Jaromír Štěpánek. Největší radost měli přítomní z vystoupení zpěvačky Heidi Janků, která každoročně roztančí celý sál včetně vozíčkářů, ani letos Heidi nezklamala. Večerem provázela skupina S.R.O. a BLACK BEAGLE až do druhé hodiny ranní. I letošní ročník VIII. Plesu vozíčkářů měl bohatou tombolu díky sponzorům a nadacím. Hlavní ceny předával vozíčkářům zástupce Nadace Syner Ondřej Paclt. „Všichni zúčastnění si krásný večer plný hudby, živého vystoupení, zábavy užili,“ zhodnotila Lenka Zimmermannová, předsedkyně pořádající organizace. Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje

Na jihu Moravy nezruší nemocnice

   Na základě iniciativy hejtmana Michala Haška se v pondělí 23. dubna 2012 na mimořádném jednání lídrů krajské koalice sešli hejtman Michal Hašek, náměstek hejtmana Stanislav Juránek a krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý s ředitelem krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonínem Jízdným. Schůzku inicioval hejtman Hašek na základě diskusí o budoucí podobě jihomoravského zdravotnictví a sjednávání nových smluvních vztahů mezi VZP ČR a jednotlivými nemocnicemi  v Jihomoravském kraji. Na základě dnešního jednání se vedení krajské koalice a ředitel krajské pobočky VZP shodli v souladu s dlouhodobou koncepci rozvoje akutní lůžkové péče v Jihomoravském kraji, že nedojde ke zrušení žádné z nemocnic zřizovaných krajem, tedy ani nemocnic v Hodoníně, Ivančicích či Tišnově, jak nepodloženě uváděla některá média. Rovněž bylo dnes dohodnuto zachování porodnic v Ivančicích a Vyškově, u kterých se spekulovalo o jejich další existenci v návaznosti na počet porodů. Všechny ostatní porodnice v nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem samozřejmě budou fungovat i nadále (Břeclav, Kyjov, Znojmo). Jiří Klement,tiskový mluvčí

V Jihlavě schůzka měst přátelských k cyklistům

   Do Jihlavy na Vysočině se na pracovní jednání sjeli zástupci měst, která chtějí vytvořit lepší podmínky pro cyklisty. Jde o historicky první setkání tohoto druhu, které svolal národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek, a kterého se za Ministerstvo dopravy zúčastní také vrchní ředitel úseku silniční a vodní dopravy Karel Peška. K cyklokoordinátorům 22 českých měst se připojí také reprezentanti německých měst Drážďany a Lipsko. „Všechna česká města řeší v současné době zhruba stejné problémy. Výsledkem těchto pracovních schůzek by měl být kromě výměny zkušeností také seznam těch nejpalčivějších,“ řekl na úvod iniciátor setkání, národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. I proto na setkání do Jihlavy přijel také Karel Peška, vrchní ředitel úseku silniční a vodní dopravy Ministerstva dopravy. „Některé problémy mohou města vyřešit sama. Pak jsou tu ale problémy, které se musí ošetřit legislativou, která leží na bedrech Ministerstva dopravy. Rád podpořím tuto iniciativu a doufám, že z dnešního jednání vyplynou náměty pro další konkrétní kroky,“ vzkázal za Ministerstvo dopravy Karel Peška.

Účastníky setkání jsou především zástupci měst, která podepsala Uherskohradišťskou chartu [1]. Jejím podpisem se města zavázala ke konkrétním opatřením, které souvisejí s podporou cyklodopravy, v první řadě jde o zřízení místa cyklokoordinátora. „Jako jedni ze signatářů charty jsme se ujali čestné povinnosti pozvat kolegy z ostatních měst. V Jihlavě mohou vidět, že cyklistická doprava se dá dělat i ve městě s členitým terénem,“ řekl za hostitelské město primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Jak dále dodal, je důležité se zabývat otázkou cyklodopravy společně a vítá propojení měst.

Pro přítomné cyklokoordinátory je důležitým bodem jednání výměna zkušeností a ukázky dobré praxe. Ve své úvodní řeči to shrnul olomoucký cyklokoordinátor Stanislav Losert. „V současné době většina českých měst s cyklistickou dopravou vůbec nepočítá. Opatření pro cyklisty přitom spadají do kompetence několika odborů. A na úřadě si každý hraje na svém písečku, nezajímá ho, co se děje ve vedlejším odboru,“ popsal olomoucký koordinátor hlavní důvody, proč česká města potřebují zvláštní pracovníky pro cyklodopravu. Inspiraci hledá Stanislav Losert v zahraničí: „Němci mají systém propracovaný na všech úrovních, odshora až dolů. U nás hlavní zodpovědnost leží na obcích, které řeší tranzitní nadregionální stezky vedoucí třeba od Baltu po Jadran.“

Do České republiky proto zavítali také cyklokoordinátoři z německých měst Lipska a Drážďan. V Německu totiž už několik let funguje síť měst přátelských k cyklistům s názvem AGFS (Arbeitsgemeinschaft fahrradfreundliche Städte, Gemeinden und Kreise in Nordrhein-Westfalen e.V.) [2]. Jen ve spolkové zemi Porýní-Vestfásko je členem této asociace 66 měst. Tato asociace je z 80 % financována státem, zbylých 20 % tvoří příspěvky jednotlivých členů. „Myslím, že i u nás bude třeba překlopit Uherskohradišťskou chartu do podobné organizace. Společné cíle bychom měli stanovit právě na schůzce v Jihlavě,” řekl po schůzce národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek a podělil se o plány na nejbližší období: „Do 30. června bych chtěl připravit návrhy na změny v legislativě a předat je Ministerstvu dopravy.“ Radek Tulis, tiskový mluvčí

Zakázaný balet v kině Aero v Praze

V neděli 29. dubna v 16:45 čeká diváky Baletu v kině lahůdka letošní sezóny – přímý přenos Šostakovičova zakázaného baletu Světlý pramen, revidovaného géniem Alexeje Ratmanského. Komediální balet parodující úsilí tehdejší společnosti o „lepší zítřky“ obsahuje hudební reference k tangu či charlestonu. „Díky Ratmanského ostrovtipu se celé divadlo otřásá salvami smíchu.“ S. Kaufman, The Washington Post. Světlý pramen: parodie na socialistický realismus

clip_image004Poslední Šostakovičův balet Světlý pramen (1935) se hned od počátku těšil ohromné oblibě u publika. Zato Stalinovi se nelíbil vůbec. Šostakovičovy skladby byly zakázány, libretista Adrian Pjotrovskij byl poslán do gulagu a choreograf Fjodor Lopuchov nemohl dál tvořit. Komediální balet tak upadl v zapomnění, až v roce 2003 se geniální mladý ruský choreograf rozhodl oprášit staré libreto a dát mu ve svobodnějším světě nový život. Balet má triviální komediální děj, odehrávající se na ruském kolchozu. Ideální námět pro parodii socialistického realismu a kolektivního úsilí dělníků o lepší zítřky - styl humoru, pro který má český divák obzvláště velké pochopení. Šostakovič ukryl do partitury mnoho „prohnilých západních formalistických“ hudebních referencí jako tango, polka nebo charleston. Původní choreografie Fjodora Lopuchova se nedochovala, Alexej Ratmanskij tak na originální libreto a hudbu vytvořil novou.

V hlavních rolích uvidíme heroické hvězdy Bolšoje v novém - komediálním světle: éterickou Světlanu Luňkinu, mužného Ruslana Skvorcova, rafinovaně ženskou Marii Alexandrovou a Michala Lobukina.

Alexej Ratmanskij, největší baletní choreografický talent současnosti

Světová senzace, kterou choreografie Světlého pramenu způsobila, katapultovala mladého ruského choreografa Alexeje Ratmanského (1968) do křesla ředitele Bolšoj baletu (2004 – 2008). Světlý pramen mu rovněž vysloužil cenu kritiků National Dance Award (2006). Alexej Ratmanskij v sobě spojuje dokonalou znalost tradice ruského baletu se západní zkušeností. Je držitelem baletního oskara – Benois de la Danse (2005) za choreografii Anny Kareniny. Získal rovněž nejvyšší uměleckou cenu v Rusku - Zlatou masku (2007) za choregrafii Jeu de Cartes pro Bolšoj balet. Od roku 2009 působí jako rezidentní choreograf ABT – American Ballet Theatre v New Yorku.

Bolšoj balet

Bolšoj balet je bezesporu jedním z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776), ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky, jako Světlana Zacharova, Natálie Osipová, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Bolšoj balet zvolil pro dramaturgii sezóny přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let. Umělecký šéf Sergej Filin dokáže těžit z obrovské tradice souboru a přenášet ji do souvislostí moderní doby.

O projektu Balet v kině

Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Prvním přenosem byl složený večer Les Ballets Russes z Pařížské opery v roce 2009. V současnosti na projektu participuje více než 20 kin v České a Slovenské republice.

Aerofilms přináší to nejlepší z baletu z Východu i Západu!

Držitelem licence na přímé přenosy a projekce Bolšoj baletu, Královského baletu v Londýně, Baletu Pařížské opery, Královského baletu Birmingham a Mariinského baletu do České republiky je distribuční společnost Aerofilms. Radka Ondráčková, Marketing – PR

Klasnová nepodpoří Nečasovu vládu

  V pondělí večer v ČT K. Klasnová prohlásila, že v pátek nepodpoří ve sněmovně Nečasovu vládu, která požádá o důvěru. A nebude jistě sama, ale i další véčkaři to učiní. Její manžel Vít Bárta a mnozí další. „Samozřejmě je to porušení koaliční smlouvy,“ říká Klasnová. Ona sama se domnívá, že jde jen o to udržet vládu za každou cenu, nikoli o program. „Tady vzniká násilné přetahování přeběhlíků. To, jak funguje vláda založená na přeběhlících, to jsme viděli například u Topolánkovy vlády,“ dodala. Místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřina Klasnová rezignovala už v pondělí dopoledne na post místopředsedkyně sněmovny. Uvedla to jako reakci na výroky premiéra Petra Nečase.

Klasnová rezignovala na funkci místopředsedkyně sněmovny
"Po výrocích premiéra Nečase, že si už nedokáže vládní spolupráci s VV nadále představit, jsem se minulý týden rozhodla na funkci místopředsedkyně sněmovny rezignovat," prohlásila místopředsedkyně VV s tím, že svoji rezignaci v pondělí doručila předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS). "Trošku jsem musela s tou variantou počítat. Nebylo to úplně totální překvapení. Jsem vděčná Kateřině Klasnové, že mi zavolala a dala mi to vědět jako první, to považuji za korektní," řekla Mediafaxu Němcová s tím, že zástupkyni VV za její práci poděkovala."O správnosti mého rozhodnutí mě zcela ubezpečila slova pana premiéra Nečase v neděli v Kramářově vile. Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasech poslaneckých přeběhlíků. Odmítám i kupčení s vládou o funkce ve sněmovně," uvedla Klasnová a připojila: "Tímto svým postojem jasně deklaruju svůj postoj, který chci prezentovat na večerním grémiu."
Nedělní jednání předsedů tří stran končící koalice bylo podle místopředsedkyně VV pouze informativní. Jestli budou Věci veřejné podporovat ve sněmovně návrhy, které koalice dojednala do 11. dubna, rozhodne podle ní až večerní jednání grémia strany. Svým krokem naznačila, že ona takovou dohodu nepodpoří. "Nemám žádné avízo, že by jakýkoli poslanec, který se hlásí k VV, odcházel," dodala Klasnová ke slovům Karolíny Peake, že obvolává čtyři až pět čísel s nabídkou na zařazení do své nově vznikající platformy. Místopředsedkyně VV také potvrdila, že některým poslancům strany osobně volal premiér Nečas, a označila to za bezprecedentní nakupování přeběhlíků v přímém přenosu, uvádí Mediafax.cz
  „Grémium ODS informovalo předsedy regionálních sdružení ODS o tom, že za řešení situace považuje jedině institucionální dohodu založenou na spolupráci tří poslaneckých klubů. Pokud by taková bezpečná většina nevznikla, je ODS připravena jít do předčasných voleb na konci června,“ zní usnesení Grémia ODS a šéfů regionálních sdružení ODS. Někteří členové VR míní, že by předčasné volby byly nejlepším řešením bez ohledu na to, zda klub „peakovců“ vznikne. Jiní myslí, že je třeba vládu zachovat. „Já si myslím, že jakékoli uskupení vládní koalice, ať už s VV či ´peakovci´, bude nestabilní a dohoda nebude dlouhodobá. Jsem proto pro předčasné volby v nejbližším možném termínu,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen VR Jan Tesař. Šéf regionu ODS Vysočina, člen výkonné rady a europoslanec Ivo Strejček považuje za nejčistší řešení předčasné volby. „Pan premiér řekl, že pokud nebude dohoda tří klubů, budou předčasné volby. Podle mého osobního názoru je ale koalice s ´peakovci´ nestabilní. Kloním se tedy k předčasným volbám co nejdříve,“ sdělil redakci europoslanec.„Jsem zvědav, co nám řekne pan předseda Nečas. Osobně jsem ale pro předčasné volby,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz člen VR a europoslanec Hynek Fajmon.

Ministr Heger nepřeje léčení v lázních

   Ministr zdravotnictví Heger všechno dobré, co bylo v léčení pacientů, se snaží zrušit jen pro to, aby se zavděčil exlidovci Kalouskovi za to, že ho přitáhl do politiky a dal mu koryto ministra.  V roce 2010 bylo v ČR 86 lázeňských zařízení s 26 432 lůžky. Komplexní lázeňskou péči (tedy kompletně na pojišťovnu) mělo 107 022 pacientů, průměrná délka pobytu byla 26,3 dne. Příspěvkovou lázeňskou péči dostalo 15 077 pacientů, průměrná délka pobytu činila 21,4 dne. Celý pobyt si z vlastní kapsy zaplatilo 114 957 Čechů, průměrná délka byla 6,2 dne. Cizinci oproti tomu zůstávali kolem 13 dnů. Celkem bylo v lázních 375 866 klientů. Cizinci tvořili 37 procent a tuzemští samoplátci necelých 31 procent klientů. Šéf Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny Jan Vacek: Přírodní způsoby léčby jsou evropským trendem. Nový seznam diagnóz, při nichž vám pojišťovna zaplatí lázně, je po více než roce na světě. Je ale škoda škrtat něco, co u nás tak dobře funguje, říká lékař Jan Vacek. Je řada lidí, kteří nemohou na operaci kvůli nějaké další nemoci. Někdo má vyhřezlou ploténku, ale může být kardiak nebo je ve vyšším věku. Dosud tyto pacienty lázně držely alespoň půl roku v kondici, takže nepotřebovali další péči. Když jim pobyty sebereme, nevím, kde jinde najdou adekvátní péči. A pak jsou tu i mladší pacienti na hranici indikace. Máme lidi, které lázně drží už léta v pracovním procesu. Aby někdo jezdil dvacet let do lázní s artrózou nosných kloubů a měl 110 kilo, to není pořádku. Podobně ozdravný pobyt s plicní diagnózou v kombinaci s kouřením, to je nehezké vůči ostatním daňovým poplatníkům. Aby došlo k adaptační reakci, je potřeba alespoň 18 dní. To znamená, že tři neděle jsou minimum. Během této doby dochází ke změně metabolismu či prokrvení některých částí těla. U každé diagnózy je to trošku jiné. Na ozdravné pobyty dnes jezdí do lázní především lidé s chorobami pohybového aparátu. Lázeňství je naše národní stříbro. Takovou paletu přírodních léčivých zdrojů po Evropě prakticky nenajdete, proto je také minimálně polovina klientů našich lázní z ciziny. Zdravotní pojišťovny v zahraničí většinou takové pobyty nehradí, ale proč rušit něco, co u nás funguje? Teď  je velký trend hledat přírodní způsoby léčby bez farmakoterapie. V Evropské rehabilitační radě, kde zasedám, je otázka balneologie jedním ze žhavých témat, uvedl Deník.cz

  Ispigl.eu už loni upozornil ministra Hegera, ze ve Františkových Lázních i jinde je řada lázeňských objektů prázdných, protože nemají pacienty. V galerii ispigl.eu najdete řadu prázdných lázeňských domů. Co se za komunistů vybudovalo, dnes exlidovci v čele s Kalouskem a spol. ruší. Část diagnóz bude nově převedena z takzvané komplexní péče, kdy je celý pobyt na účet pojišťovny, do péče příspěvkové. Při ní jsou z pojištění hrazeny pouze léčebné kůry, ubytování a jídlo pacient platí ze svého. Navíc si na pobyt musí vzít dovolenou. Ale co lidé, kteří na to nebudou mít peníze a lázně potřebují…? Dnes je řada pacientů, kteří živoří, v zaměstnání dostávají jen pár korun. Nemají platy jako poslanci, senátoři nebo ministři, Nečas, Kalousek a spol. Ať sami zkusí žít měsíčně s 10 nebo 15 tisíci korunami a ještě si z toho platit lázně. Od srpna začne platit nový seznam diagnóz, které mají nárok na ozdravný pobyt na účet pojišťovny. „Klíčovou změnou je pro nás omezení opakovaných pobytů. Polovina pacientů se totiž do lázní po roce nebo po dvou vrací. Když ale bude možný jeden pobyt komplexní a pak jen příspěvková péče, velmi se nás to dotkne. Proto jsou pro nás důležitá přechodná opatření – tedy aby teď byl rok nula a předchozí pobyty započítávány nebyly,“ doplňuje šéf Svazu léčebných lázní. To se ovšem příliš nezdá pojišťovnám. Závěrečnou bitvu o to, jak vlastně budou pobyty od srpna vypadat, tedy ještě lázně musí svést.

  Některé novinky chválí i Svaz léčebných lázní. „Kladně hodnotíme možnost kratší příspěvkové léčby, která tak bude dostupnější. 70 procent lidí, kteří měli navrhovanou komplexní péči a pak ji pojišťovna změnila na příspěvkovou, vůbec do lázní nenastoupilo. Nyní bude i dvoutýdenní alternativa, kterou  podle nás větší  část pacientů neodmítne,“ vysvětluje  šéf svazu Eduard Bláha. Všechny pobyty se nově zkrátí z dosavadních čtyř týdnů na tři, u opakovaných lázní pak ze tří na dva týdny. Výjimkou jsou děti, které budou i nadále léčeny 28 dní. Pokud plánujete navštívit lázně více než jednou, bude na vás čekat ještě další novinka.„Schválení opakovaného pobytu je u vybraných diagnóz dospělých podmíněno snížením hmotnosti, abstinencí kouření a dalšími faktory podporujícími léčbu,“ upozorňuje důvodová zpráva k novému seznamu. Konec je také s edukačními pobyty, na nichž si pacient osvojuje změnu životního stylu. To se, stejně jako zkrácení pobytu, netýká dětí. O podobě seznamu diagnóz se debatovalo více než rok. Ministerstvo upustilo od radikální alternativy, která plánovala o polovinu seškrtat současných 3,5 miliardy jdoucí na lázeňskou péči, a tak pojišťovny ušetří „pouze“ půl až tři čtvrtě miliardy. „Opatření však bude mít dopad na lázně. V některých zařízeních závislých na pojištěncích může skokově dojít k propadu až 40 procent,“ upozorňuje na možný dopad novinky Eduard Bláha. Fotografie z Františkových Lázní v Galerii ispigl.eu /re/

Besedy pro studenty o současném životě

   Občanské sdružení Bludiště připravuje pro žáky základních a středních škol cyklus besed, ve kterých budou mít možnost slyšet nezkreslené, specifické a opravdové životní příběhy lidí. Těch, jejichž osud byl negativně poznamenán – ať už drogami, vězením, neuváženým výběrem partnera aj. nebo těch, kteří se s nimi mohou podělit o zajímavé netradiční zážitky. Při autentických výpovědích se žáci například dozvědí, že k úspěšnému překonání jakéhokoliv z diskutovaných problémů vede dlouhá cesta, přitom zpočátku stačilo zvolit správnou odbočku. První panelová diskuze se konala v dubnu 2012 v kině Čas a zúčastnilo se jí téměř 200 žáků základních škol. Ve spolupráci s občanským sdružením Za branou, o. s. bylo otevřeno téma Za branami vězení. Žáci se dozvěděli, jak snadno se člověk může dostat do vězení, co během pobytu v něm prožívá, jak obtížný je návrat do společnosti.

Mgr. Jan Frank a Mgr. Věra Suchánková ze společnosti Za branou, o. s., osvětlili, jak funguje život za mřížemi. „Ví, někdo z přítomných co znamená mít popsaný trestný rejstřík?“, zněla první otázka do plného sálu dětí. Moc rukou se nezvedlo. Žáci si vyslechli, jaký život čeká na trestaného člověka ve vězení a co následuje po jeho propuštění. Dozvěděli se např., že dluhy, které obžalovaný na svobodě nadělal, na něj čekají, až vyjde ven z vězení, že ani ve vězení není samozřejmostí dostat práci, a že za pobyt ve věznici se musí také platit. Vyjdete z vězení a dostanete pouze peníze na cestu do trvalého bydliště.

Mezitím si žáci rozmýšleli své dotazy na Romana, bývalého vězně. A opravdu ho nešetřili, padaly i ty nejintimnější otázky, které byly autenticky zodpovězeny. Vyprávěl o tom, jak dostal „nakládačku“, jakým potupným způsobem probíhá prohlídka před a po návštěvách aj. Svým přesvědčivým přístupem si získal důvěru žáků. Atmosféra v sálu byla nakonec taková, že už ani nepotřebovali psát dotazy anonymně a zvedali ruce a ptali se a ptali. Jejich otázky přesvědčily, že se nad tématem umí hluboce zamyslet. Hodina a půl utekla jako voda a zazněla poslední otázka, která směřovala pro změnu k žákům. Zněla: „ Zvedněte ruku, kdo si myslí, že by měl dostat vězeň šanci vrátit se do normálního života? Stojí za to propuštěným vězňům pomáhat?“. V sále se v krátkém okamžiku vytvořil les zdvižených rukou. A ty všechny zvednuté ruce byly pro Romana. Je dobře, že dostal šanci.

A co paní učitelky? Líbí se jim hledání takových nových přístupů ve výuce a vytváření prostoru pro výměnu názorů a pohledu na věc ze všech možných úhlů pohledů? Mgr. Lucie Tvrdková, učitelka, potvrdila: „Tato forma je pro žáky velice zajímavá a přínosná. Mají spousty otázek, na které jim knihy ani učitel nemohou odpovědět. Knihy ani filmy nenahradí kontakt s konkrétním člověkem. Žáci sami hodnotili besedu velice kladně. I po skončení je napadaly další otázky k tématu. Velice ocenili Romanův vstřícný přístup a otevřenost. A zároveň byli zaskočeni, co vše může člověk v životě prožít, ztratit a znovu nalézat. Děkuji organizátorům za možnost se této akce zúčastnit.“ Božena Turoňová, předsedkyně Bludiště, tel.:775678928, Mgr. Zuzana Týnková, tel.: 608 907 894

Smetanovo nábřeží v Děčíně oslaví sto let skautingu

  Děčín se připojí k oslavám skautingu 28. dubna od 13 hodin na Smetanově nábřeží. Už po šesté připravuje děčínské středisko Sojčáci v dubnu při příležitosti skautského svátku zábavné odpoledne pro děti a jejich rodiče nazvané Svatý Jiří pod zámkem. Akce je určena široké veřejnosti a nabízí jak pestrou hudební nabídku na pódiu Smetanova nábřeží "U Rogala", letos vystoupí skupiny Harcovníci, Headline, Yxes Joke (ZŠ Na Stráni) a Fluid Culture), tak možnost workshopů pro děti u jednotlivých stánků. "Děti si budou moci vyrobit jednoduché předměty, trička, čelenky, masky, větrníky. Připraveny jsou také sportovně-zábavné aktivity pro nejmenší. Zároveň budou k nahlédnutí i kroniky a fotografie dokumentující více než dvacetiletou činnost střediska," řekla Hana Cermonová, vedoucí skautského střediska Sojčáci. Program obohatí i ochranáři, účast přislíbili představitelé města a ostatních skautských středisek. V letošním roce slaví český skauting 100 let od svého založení profesorem Antonínem Benjaminem Svojsíkem, který právě v roce 1912 uspořádal první letní tábor jako výraz plnohodnotného fungování junáckého života. Datum stoletých oslav připadá na 24. dubna 2012, kdy je připomínán Mezinárodní den skautů a skautek a zároveň i svátek patrona světového skautingu, sv. Jiřího. Markéta Lakomá, kancelář primátora, tisková mluvčí

Po demonstraci Nečase vyžene generální stávka

  Poprvé od listopadové revoluce v roce 1989 se na Václavském náměstí v Praze shromáždilo v sobotu více než sto tisíc občanů, aby požadovali odchod Nečasovy vlády a předčasné volby. Není možné, aby se předseda vlády tvářil, že se nic neděje a že ho demonstrující občané vůbec nezajímají. Není možné ignorovat takto silně vyjádřený nesouhlas s vládními nespravedlivými reformami a politikou škrtů, která ničí růst i pracovní místa. Situace ve společnosti vyžaduje rychlé a zásadní demokratické řešení. Klíč k němu má předseda vlády i obě vládní strany ODS a TOP 09. Je nutno jednat. ČSSD vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, aby ukončil nakupování nejrůznějších odpadlíků, za jejichž pomoci se snaží prodloužit za každou cenu existenci své vlády, a přistoupil na návrh sociální demokracie uskutečnit co nejdříve nové volby do Poslanecké sněmovny. V opačném případě hrozí společnosti další dělení, protesty a sociální nestabilita, která dále podlomí možnosti země dostat se ze současné krize. Sociální demokracie děkuje všem lidem, kteří projevili svůj občanský postoj a osobně podpořili demonstraci odborů a občanských iniciativ v centru Prahy. Vysokou účast vnímáme jako výraz silného zájmu občanů o osud naší země a také projev velké nespokojenosti se stavem politiky a fungování státu. Pro ČSSD je sobotní masivní protestní demonstrace na Václavském náměstí další velkou výzvou k tomu, aby nabízela demokratickou a sociálně spravedlivou alternativu ke katastrofální politice české pravice, řekl předseda soc. dem. B. Sobotka. Odboráři v ČT několikrát zdůraznili, že protesty proti Nečasově vládě nekončí. Jestliže nedostane rozum a nepodá demisi, odboráři vyhlásí generální stávku.

OBRAZEM: Praha zažila jednu z největších demonstrací od listopadu 1989 
Do Prahy začali demonstrující přijíždět již v sobotu ráno. Srocovat se začali před Domem odborových svazů na pražském Žižkově a před sídlem Asociace svobodných odborů.
Odtud oba průvody pokračovaly za zvuku řehtaček a volání po odchodu současné vlády na pražské Václavské náměstí. Pochod omezil i dopravu. Demonstranti zablokovali pražskou Legerovu ulici balíky slámy. Policie musela odklonit dopravu do ulice Rumunská.
Na Václavské náměstí dorazily oba hlavní průvody krátce před 13. hodinou. Nespokojení občané zaplnili celé prostranství. Zatímco policie hovoří o účasti 80 až 90 tisících lidí, podle odhadu odborů přišlo na Václavské náměstí vyjádřit svůj nesouhlas asi 120 tisíc demonstrantů.
Na pódiu umístěném u sochy svatého Václava se vystřídali odboroví předáci a další přední odpůrci Nečasova kabinetu. Vládu opakovaně vyzývali k demisi a vypsání předčasných voleb. Za ty pak sbírali organizátoři také podpisy na petici. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) podle odborářů ztratil legitimitu, důvěřuje mu jen deset procent veřejnosti. Koaliční strany navíc podle demonstrantů nedodržují svůj předvolební program. Ačkoliv slibovaly nezvyšovat daně, zvyšují DPH. "Jedna strana nazývá druhou slizkou a odpornou. Není snad slizká a odporná celá vláda?" ptal se ve svém projevu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Na demonstraci dorazil také šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. "Vláda nám neustále lže. A známe staré české přísloví: kdo lže, ten krade. Občané, nenechme si to líbit. Vláda by měla podat demisi," prohlásil Krása. Zdůraznil, že v protestech se bude pokračovat. Ve středu půjdou zdravotně postižení demonstrovat před ministerstvo zdravotnictví. "My si to nenecháme líbit, vy si to taky nenechejte líbit. Společně budeme usilovat o to, aby naše země byla lepší," vyzval dav. Všichni řečníci sklidili potlesk. Akce se však neobešla bez konfliktů. Dvakrát musela zasahovat policie, nejméně desetkrát vyjela záchranná služba. Zejména starším občanům se v davu dělalo mdlo. Akci podpořili sociální demokraté, kteří se sami vydali na Václavské náměstí z Lidového domu v Hybernské ulici. "Jsme přesvědčeni, že požadavky odborů a občanských iniciativ jsou oprávněné a spravedlivé," objasnil důvod, proč ČSSD demonstraci podpořila, její šéf Bohuslav Sobotka. Se stejným stanoviskem přišla také KSČM i NS-LEV bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Demonstraci, do které se zapojilo 21 občanských iniciativ a sdružení, označili odboráři za úspěšnou a chtějí v ní pokračovat, tentokrát však v regionech. Zemědělci a dopravci zvažují stávku, termín však neoznámili, uvedl Mediafax.cz

Významná podpora mladých lékařů

  Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Plzni a Lékařská fakulta v Hradci Králové) spolupracují od konce roku 2009 na řešení projektu Physi-Sci-Net síť pro zkvalitnění personálního zabezpečení výzkumu a vývoje prostřednictvím dalšího odborného vzdělávání pracovníků a zkvalitnění technického zabezpečení. Physi-Sci-Net je projekt zaměřený na podporu spolupráce v oblasti biomedicínského výzkumu, především na poli klinické a experimentální medicíny, fyziologie, patofyziologie a biomedicínské techniky a informatiky. Projekt podporuje především hledání a udržování odborných interdisciplinárních kontaktů, konání seminářů a vysoce specializovaných praktických kurzů. V kurzech mají účastníci možnost se seznámit s unikátními postupy a špičkovými přístroji, které jsou nástroji špičkového výzkumu a vývoje v moderní medicíně. Příkladem může být plně automatický ventilátor s režimem INTELLiVENT® pro umělé dýchání nebo aparatura pro měření energetického metabolismu tkání (metodou high-resolution respirometry). Projekt je změřen na nejvyšší stupeň vzdělání a hlavní cílovou skupinou jsou postgraduální studenti, začínající vedoucí výzkumných týmů, ale i mladí lékaři s ambicemi přispět lékařskému výzkumu a vývoji.

Cílem projektu je posílení konkurenceschopnosti České republiky díky modernizaci systémů terciárního vzdělávání a jejich propojení do komplexního systému celoživotního učení. Projekt se též snaží o zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji. Dalším cílem projektu je podpora systému dalšího vzdělávání pracovníků vědy a výzkumu, práce se studenty a školiteli v oboru fyziologie a patofyziologie, podpora vytváření kvalitních týmů a rozvoj nadregionální spolupráce.

Projekt přímo navazuje na globální cíle tím, že nabízí zkvalitnění personálního zabezpečení výzkumu a vývoje včetně zlepšení podmínek a odborné přípravy pracovníků. Důraz je kladen na systematické navazující vzdělávání akademických pracovníků a posilování zázemí pro jejich další vývoj s využitím vhodných motivačních a propagačních nástrojů.

V rámci projektu jsou podporovány aktivity dalšího odborného vzdělávání v oblasti řízení výzkumu a vývoje s důrazem na šíření výsledků do praxe. Důležitá je podpora vytváření kvalitních týmů a jejich dalšího rozvoje, podpora systematické práce se studenty v oblasti výzkumu a vývoje. Je vybudována nadregionální síť spolupracujících ústavů lékařských fakult v Hradci Králové, Plzni a Praze v oboru fyziologie a patologická fyziologie člověka (nejrozsáhlejší obor doktorského studia biomedicíny).

Do projektu se od jeho počátku zapojilo více jak 300 pregraduálních a postgraduálních studentů, mladých vědecko-výzkumných pracovníků a akademických pracovníků.

V roce 2011 proběhly experimentální kurzy, školení, semináře a workshopy zaměřené na:

 • Některé metody studia metabolismu proteinů a aminokyselin u potkana za podmínek in vivo a in vitro
 • Užití hepatocytů pro studium hepatotoxických a hepatoprotektivních mechanizmů
 • Hodnocení kardiotoxicity léčiv a možnosti farmakologické kardioprotekce
 • Hodnocení energetického metabolismu pomocí high-resolution respirometry
 • Využití metod molekulární biologie v medicínském výzkumu
 • Využití metod molekulární biologie ve výzkumu srdeční inervaceclip_image002
 • Metody molekulární biologie ve studiu inervace srdce a cév II
 • Buněčná elektrofyziologie srdce
 • Autonomní inervace kardiovaskulárního systému ve zdraví a nemoci
 • Experimentální modely chronického renálního selhání a diabetu 1. typu
 • Využití lékařských přístrojů a zařízení

Od 7. do 9. února 2012 proběhly v Hradci Králové na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze 88. Fyziologické dny, které pořádali Česká fyziologická společnost, Slovenská fyziologická společnost, Lékařská fakulta v Hradci Králové a především Ústav fyziologie LF HK. Konference je nejvýznamnějším setkáním českých a slovenských lékařů, vědeckých pracovníků a postgraduálních studentů, kteří se zabývají výzkumem funkcí organizmu ve zdraví a nemoci. Účastníkům z řad studentů byla nabídnuta možnost účasti na posledních opakování unikátních superspecializačních kurzů, které pravidelně probíhají díky podpoře z Evropských fondů.

Na jaro roku 2012 jsou plánovány ještě tyto semináře:

 • Autonomní inervace kardiovaskulárního systému ve zdraví a nemoci

Termín: 19. dubna 2012

 • Buněčná elektrofyziologie srdce

Termín: 30. května 2012

A tyto praktické kurzy:

 • Experimentální modely chronického renálního selhání a diabetu 1. typu

Termín: 26. dubna 2012

 • Metody molekulární biologie ve studiu inervace srdce a cév

Termín: 17. května 2012

 • Buněčná elektrofyziologie srdce

Termín: 31. května 2012

 • Praktický kurs Vetram

Termíny: 13. dubna, 14. května a 18. května 2012

Podrobné informace o projektu a plánovaných akcích naleznete na webových stránkách projektu physiscinet.cuni.cz.

Projekt Physi-Sci-Net (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/09.0129) čerpá finanční podporu z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, konkrétně z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prioritní osa 2 – Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj, oblast podpory 2.3. – Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji, výzva č. 09, ve výši 18 836 024,83 Kč. Projekt byl zahájen v září roku 2009 a jeho ukončení je naplánováno na srpen roku 2012.

Projekt přímo navazuje na globální cíl výzvy, nabízí zkvalitnění personálního zabezpečení výzkumu a vývoje včetně zlepšení odborné přípravy a podmínek pracovníků výzkumu a vývoje. Důraz je kladen na systematické navazující vzdělávání akademických pracovníků a posilování zázemí pro jejich další vývoj a propojování s praxí. prof. MUDr. Otomar Kittnar, CSc., MBA, vedoucí projektu