Včelí mor neškodí lidem, 8000 tun medu ČR

  V posledním období se rozpoutala diskuse o medu, který je v prodejnách ČR. Agrární komora ČR proto uspořádala na toto téma tiskovou konferenci. Včelaři ČR ročně vyprodukují 7000 až 8000 tun medu, který prodávají sami ve svém okolí, nebo med dodávají do obchodní sítě. Kromě toho se do ČR dováží med ze zahraničí. Mnohdy je levnější, a tak některé firmy ČR tento levný med míchají s českým dražším kvalitním medem, ale prodávají ho za vyšší cenu. Kvalitní med včelařů ČR stojí 90 až 130 Kč/kilo, nebo i 110 až 150 Kč/kg. Zahraniční med v prodejnách stojí kolem 80 nebo 90 Kč/kg, ale je horší kvality.

Státní veterinární správa kontroluje med v prodejnách. Jestliže některý med nesplňuje kvalitu, je vydán zákaz prodeje. Vyskytují se zprávy také o moru včel. Tento mor, pokud se dostane do medu, není však lidem nebezpečný. Jedná se o mor včelího plodu. Na některé včely však mor vůbec nepůsobí, tvrdí odborníci. Falšování medů pomocí sirupů na bázi škrobu, sacharózy, cukrové třtiny a kukuřice tentokrát inspekce, na rozdíl od poslední kontroly před dvěma roky, neprokázala. Sami včelaři však přiznávají, že k němu opakovaně dochází. Výsledky kontroly SZPI zneklidnily včelaře a další odborníky. "Zjištění reziduí antibiotik a v jednom případě i sulfonamidu je pro nás znepokojující," řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. U nás se totiž podle Peroutky antibiotika k léčení včel už vůbec nepoužívají. "Ukazuje se, že vyšetřování dovozového medu v laboratořích Státní veterinární správy je plně na místě," dodal Peroutka. Veterináři před časem s okamžitou platností zastavili dovoz medu z Číny, neboť obsahoval chloramfenikol. Tato látka přijímaná neléčebným způsobem, tedy nekontrolovaně, může u člověka vyvolávat poruchy krvetvorby. Výsledky poslední kontroly předala SZPI k došetření Státní veterinární správě, která je kompetentní kontrolovat výrobce i dovozce medu.

  Před letošní zimou bylo v tuzemsku zhruba 560 000 včelstev, meziročně takřka o 40 000 více. Přes zimu letos uhynulo maximálně deset procent včel, což je normální stav. Včel v ČR v posledních letech opět přibývá. Již v roce 2010 počet včelstev překročil úroveň před epidemií nemoci varroáza, která domácí chovy včel v roce 2008 zdecimovala. V minulosti však čeští včelaři chovali až 800 000 včelstev. Ceny medu od roku 2010 do loňska mírně vzrostly. Dnes se podobně jako v závěru loňského roku v průměru pohybují mírně nad hranicí 130 korun za kilogram. Spotřeba medu v ČR v posledních letech mírně roste. Podle odhadu svazu dnes dosahuje zhruba 0,7 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je ČR schopna pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů. Počet včelařů se loni meziročně zvýšil bezmála o 1500 a mírně přesáhl 48 000 osob. Pokračuje tak pozitivní trend, který začal předloni. Předtím ale 20 let včelařů ubývalo. /r/